Eurovízia 2022 Rusko
Zdroj: rbth.com
News

Eurovízia 2022: Rusko dostáva v populárnej hudobnej súťaži stopku!

Tohtoročná Eurovízia 2022 bude bez účasti Ruska

Podobne ako každý rok, aj v roku 2022 sa vráti populárna hudobná súťaž Eurovízia, má to však háčik, tentokrát sa Rusko nezúčastní. Dôvod je asi každému jasný, môže za to aktuálny konflikt na Ukrajine. Západné veľmoci sa spájajú a Rusku udeľujú vysoké sankcie, čím chcú obmedziť ich činnosť v útoku na Ukrajinu. Zapája sa taktiež aj čoraz viac svetových organizácií, či už ide o športové súťaže či talentové súťaže ako je práve Eurovízia. Ako sa k tomuto obmedzeniu stavajú organizátori súťaže?

Rusko odštartovalo 24. febrúara v skorých ranných hodinách obsiahlu vojenskú misiu voči susednej Ukrajine. Svoje kroky odôvodnilo tak, že sa bráni voči nátlaku, ktorý produkuje svojou prítomnosťou Severoatlantická aliancia, známa predovšetkým ako NATO.

Ako je teda stanovisko organizátorov EBU (European Broadcasting Union)? Tí sa vyjadrili, že chcú naďalej „chrániť hodnoty kultúrnych súťaží, ktoré promujú medzinárodné výmeny a pochopenie, zbližujú divákov, oslavujú diverzitu cez hudbu a spajájú Európu na jednom pódiu„.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ  JL Beats: Je to celkom úspech produkovať track pre legendu z G-Unit (Rozhovor)

Súťaž prebehne tento rok v Turíne

Eurovízia 2022, ktorá je v poradí 66. konaním tejto hudobnej udalosti sa má uskutočniť v talianskom Turíne, nakoľko v minulom ročníku zvíťazila talianska rocková kapela Måneskin. Súťaže sa opäť zúčastnia mnohé krajiny, avšak ako už teraz vieme, Rusko medzi nimi tento raz nebude.

american music awards maneskin
Talianske zoskupenie Måneskin na AMAs 2021, Zdroj: cnn.com

Naposledy Rusko v Eurovízii zvíťazilo v roku 2008. Vtedy ich zastupoval spevák Dima Bilan s piesňou Believe. V minulom ročníku reprezetovala Rusko umelkyňa menom Manizha. Tá si na súťaž pripravila ódu, v ktorej vyzdvihla ženské postavenie v spoločnosti (skladba Russian Woman). Rusku bolo asi jasné, že tentokrát sa súťaže nezúčastní, keďže neohlásilo žiadneho súťažiaceho.

Čo hovoríte na to, že Eurovízia 2022 nepozve Rusko, resp. na to, že má stopku? Myslíte si, že sa organizátori rozhodli správne alebo práve naopak?

Zdroj: bbc.com
Zdroj titulného obrázka: rbth.com

Komentáre

Odporúčame