Warning: Constant DISALLOW_FILE_EDIT already defined in /data/f/5/f56af4f3-a812-4275-964d-2f5471848391/rukahore.sk/sub/news/wp-config.php on line 88
Dissmatik a Na Budúci Týždeň: Piati chalani robia rap so živou hudbou a vydávajú EP - NEWS | RUKAHORE.sk
dissmatik na budúci týždeň
Zdroj: Dissmatik
KLIPSK/CZNewsFUNKHIP-HOPMetalROCKRozhovoryVideo

Dissmatik a Na Budúci Týždeň: Piati chalani robia rap so živou hudbou a vydávajú EP

Rozhovor – Skupina Dissmatik vydáva EP Na Budúci Týždeň

Kapela Dissmatik vydáva debutové EP s názvom Na Budúci Týždeň, ktoré vychádza dva roky po založení skupiny. Samotný vznik zoskupenia je spojený s mestami Prievidza a Handlová a rokom 2019, kedy spolu začali spolupracovať dvaja kamaráti zo strednej školy, Dávid Sihelský a Viliam Černák. Tí zo začiatku tvorili beaty, no v súčasnosti kapela kombinuje rap s nástrojmi a aranžmánmi rockovej kapely.

dissmatik na budúci týždeň
Zdroj: Dissmatik

Členmi kapely boli počas nahrávania nového projektu Dávid Sihelský (rap), Viliam Černák (gitara), Adrián Rajnoha (basgitara), Timotej Halenár (gitara) a Adam Galbavý (bicie). EP obsahuje 6 skladieb a o jeho cover sa postaral Peter Kreins. Dve skladby z projektu dostali aj svoje videoklipy, Pokým to hrá a Dávid čáu.

Vzhľadom na stále pretrvávajúcu nepriaznivú situáciu stihli chalani zatiaľ odohrať pár koncertov na domácej prievidzskej pôde a boli predskokanmi skupiny Darkness Positive v neďalekých Bojniciach.

Rozhovor – Dissmatik a EP Na Budúci Týždeň

So zakladateľmi skupiny, Dávidom a Vilom, som sa telefonicky spojil kvôli krátkemu rozhovoru a spýtal sa ich okrem iného aj na vznik názvu kapely Dissmatik:

Dávid: Vzniklo to na strednej škole, je to celkom hlúposť, ale viaže sa k tomu pekná historka. Cez hodinu matiky sa nášho spolužiaka učiteľ pýtal, či je dysgrafik, ale vzhľadom na to, že bola hodina matematiky povedal, „ja som dysmatik“. To druhé „s“ sa nám tam páčilo, takže sme ho ponechali a vzniklo slovo Dissmatik. Odvtedy sme si hovorili, že ak niekedy budeme mať kapelu, bude sa volať takto.“

Dávid v songu Dávid čáu hovorí, že „zahráte rap, zahráte metal, zahráte jazz, zahráte čo vám napadne“. Rap počuť v každom songu, metal napr. v piesni Acid, funk v piesni Lúzer. Bolo prvotným plánom mapovať viacero štýlov, alebo tie aranže prišli počas procesu?

Dávid: Celé EPčko vznikalo na skúšobni, hudba vznikala ako prvá a ja som do toho písal. Obaja máme prehľad vo viacerých žánroch, počúvame všeličo, takže bolo jasné, že sa nebudeme uberať len cestou jedného štýlu. Toto sme si hovorili od začiatku. Vlastne už na strednej škole, kedy som na istý čas prestal rappovať a robil hip-hopové beaty, sme s Vilom špekulovali, nahrávali, robili hudbu spolu a dosť nás to bavilo. Bola to nejaká zmes jazzu a hip-hopu.

Vilo: Väčšinou to bolo tak, že Dávid spravil beat a ja som mu do toho spravil gitarové linky.

Ako vznikol názov EPčka Na Budúci Týždeň?

Dávid: Keď sme si už povedali, že to EP ideme nahrávať, tak väčšina z nás to robila prvýkrát. Keďže každý z nás má nejaké svoje povinnosti a iné aktivity, tak sme sa nemohli tak často vidieť.

Vilo: Začalo byť vo zvyku, že sme si vždy povedali, že to spravíme „na budúci týždeň“. Napokon to trvalo dva roky. Pôvodne sme ho chceli vydať bez názvu, alebo s názvom Pokým to hrá.

Okrem hudby je na projekte zaujímavý aj cover, čo sa na ňom nachádza a čo ste ním chceli povedať?

Vilo: Rúško je tam len kvôli odrazu doby, tiež plechovka RedBullu, tie veci dokopy nedávajú asi žiaden zmysel, šlo len o to spraviť na stole bordel. Boli sme na skúšobni a zavolali sme si fotografa Petra „Kreins“ Frimmela, on nám to odfotil a spravil k tomu kreslenú grafiku. V strede, kde sú tie cigarety, je štrúdľa, to je referencia na scénku z Tarantinovho filmu s názvom Nehanební bastardi. Máme dosť vo zvyku sa chytať takýchto hlúpostí a následne to zakomponovať do muziky.

dissmatik na budúci týždeň
Zdroj: Dissmatik

Rozhovor – Kapela Dissmatik o inšpiráciách a budúcnosti

Z čoho čerpáte hudobnú inšpiráciu (Dávid rappovú, teda textovú) a ako dlho songy vznikali?

Vilo: V projekte je počuť odraz hudby, ktorú počúvame a máme radi. Ja mám rád gitarovú muziku, Jimiho Hendrixa, Red Hot Chili Peppers, Rage Against The Machine, tiež Limp Bizkit, keď sa bavíme aj o rape. Nejak sa to nahromadilo a snažili sme sa, aby to bolo originálne, ale aj aby to malo nejakú svoju tvár. Najmä aby to nebolo monotónne.

Dávid: Vždy som písal tie texty zo srandy, aby to znelo tak, že ma to baví a robím si z toho srandu. Dávid čáu je taká funky haluz, Hostinec u Kárčyho je srandovný storytelling o tom, ako sme šli hrať na dedinskú zábavu. Lúzer to isté, Pokým to hrá je taká naša reprezentatívna. K tomuto songu som mal text napísaný už v roku 2016. Veľmi ťažko sa mi píše niečo vážnejšie, nebaví ma klišé. To rappovanie o živote, falošných ľuďoch, „som na dne a mám depresie“ a takéto. O tom už každý počul, takže si dávam záležať na tom, aby to bolo trochu iné, takže mi to trvá trochu dlhšie.

Čo do budúcnosti, nejaké koncerty, ďalšia hudba?

Vilo: Chceli by sme spraviť celý album, už na tom aj pomaly robíme. Pôjde o úplné nové songy, takže nepoužijeme nič z tohto EPčka, možno nejaký singel.

EP Na Budúci Týždeň si možno vypočuť na všetkých streamovacích platformách (YouTube, Spotify, Apple Music).

Podeľ sa s ostatnými o tvoj názor dolu v komentároch, alebo na našom Facebooku či Instagrame! Nezabudni sa tiež pozrieť na náš shop, v ktorom nájdeš množstvo hudby i merchu od tvojich obľúbených interpretov, shop.rukahore.sk.

Pre viac noviniek zo sveta hudby klikaj sem!

Zdroje: YouTube, Dissmatik

Zdroj titulného obrázku: Dissmatik

Komentáre

Odporúčame