subtension stranger
Zdroj: Subtension
SK/CZNewsDnB

Subtension predstavuje EP Stranger: Slovákov nový drum & bass projekt

Subtension a jeho EP Stranger: Nový projekt slovenského producenta

Slovenský producent Subtension sa napriek svojmu mladému veku stihol zapísať do histórie známych svetových drum & bass vydavateľstiev. Aktuálne prichádza s novým EP Stranger, ktoré zhmotňuje prerod jeho pohľadu na tvorbu hudby. Novinka vychádza digitálne a ako LP na slovenskom vydavateľstve Gergaz. Subtension, vlastným menom Mário Dočekal, patrí k najúspešnejším drum & bass producentom v našich končinách. Okrem vydávania na prestížnych zahraničných labeloch ako Ram Records, Critical Music, Neosignal, Renegade Hardware, Cause 4 Concern alebo Invisible (VISION) so svojím projektom vystupoval takmer vo všetkých európskych krajinách, UK (Fabric London), či USA. Jeho skladby sa pravidelne objavujú v mixoch veľkých mien drum & bass scény, napríklad Pendulum, Noisia, Amon Tobin (Two Fingers), Mefjus, Roni Size.

subtension stranger
Zdroj: Subtension

Subtension vydáva nové EP s názvom Stranger

Na čerstvom EP Stranger však prichádza s hudbou, ktorá je odklonom od doterajšej tvorby, namiesto rýdzo tanečných skladieb ponúka experimentálnu elektroniku či downtempo. Aj v prípade mladého producenta karty zamiešala pandémia:

„Kým do marca 2020 ma držali pravidelné hrania na drum & bassových akciách, aj moja tvorba bola vedená týmto smerom a bol v nej istý, už podvedomý “kalkul” – skladba by mala fungovať na dancefloore, mala by byť tanečná a mať tempo okolo 170 bpm, aby sa dala mixovať s ďalšími. Asi nemusím vysvetľovať, že takýto mindset je však pri tvorbe obmedzujúci.”

Keď živenie sa hudbou vystriedala iná práca, prišiel čas tvoriť pre radosť. Skladby tak vznikali prirodzene, bez tlačenia sa do konkrétnych škatuliek.

Novinka priniesla tiež spolupráce so slovenskými umelcami. O vokál sa postarali speváčky Freezie (Timea Jazudeková) a LIIA (Laura Rybová) – objav z hudobnej školy LFO, ktorú Subtension založil spoločne s producentmi Yankom Kralom a Gabannom. O klipy ku skladbám sa momentálne starajú Richard Riegel (skladba Stranger) a Tomáš Mavrov (skladba Moonburn). Artwork ku coveru EP ako maľbu na plátno vytvoril maliar Gábor Szűcs. Nové hudobné smerovanie otvorilo možnosť po prvýkrát vydať hudbu na domácom vydavateľstve, ktorým je v tomto prípade Gergaz.

subtension stranger lp
Zdroj: Subtension

Slovenský producent a jeho nový drum’n’bass projekt

„Dlho som si vravel, že je super, že tu máme platformu ako je Gergaz, no drum & bass by tam nemalo zmysel vydávať. Zahraničné labely mi zabezpečovali cestovanie von, hrania a rekognizáciu na “svetovej dnb scéne”. Avšak má to aj svoje nevýhody, vzniknuté publikum je roztrúsené po celom svete a komunikácia s labelom aj publikom je často náročnejšia.”

EP Stranger vyšlo 13.12.2021 v digitálnej podobe, dostupné bude tiež ako vinyl v počte 300 kusov, ktorý je možné predobjednať už teraz na tomto linku.

„Tento rok ma ešte čaká drum & bassový release a chcel by som vymyslieť live-show, eventuálne do nej zapojiť ďalších ľudí a viac spolupracovať. Nechcem zatiaľ nič sľubovať, momentálne je ťažké predpovedať situáciu,” dodáva k ďalšiemu smerovaniu Subtension.

Mário Dočekal, lepšie známy ako Subtension, vydal hudbu na svetových labeloch a jeho skladby sa objavujú v DJ setoch najväčších mien drum & bass scény. V roku 2019 sa stal
laureátom ceny Radio_Head awards, kde si prevzal sošku za najlepšiu elektronickú nahrávku roka 2018. V roku 2020 vypracoval sólové EP Tom Yum na britskej značke Flexout a okrem toho mu vyšiel 2-trackový singel s nemeckou drum & bassovou hviezdou Phace. Marec 2021 pre neho znamenal vydanie singlu Tween Wave 130 spolu s videoklipom na značke NEU. V súčasnosti sa okrem produkcie a DJ-ingu venuje vedeniu modernej hudobnej školy LFO.sk. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

subtension stranger
Zdroj: Subtension

Si fanúšikom žánru drum & bass? Čo hovoríš na tento nový projekt od slovenského umelca? Podeľ sa s ostatnými o tvoj názor dolu v komentároch, alebo na našom Facebooku či Instagrame! Nezabudni sa tiež pozrieť na náš shop, v ktorom nájdeš množstvo hudby i merchu od tvojich obľúbených interpretov, shop.rukahore.sk.

Pre viac noviniek zo sveta hudby klikaj sem!

Zdroje: Tlačová správa

Zdroj titulného obrázku: Tlačová správa

Komentáre

Odporúčame