Warning: Constant DISALLOW_FILE_EDIT already defined in /data/f/5/f56af4f3-a812-4275-964d-2f5471848391/rukahore.sk/sub/news/wp-config.php on line 88
Prvý film série Sám Doma oslavuje 31 rokov: Pripomeňme si jeho songy!
sám doma songy
KLIPSvetNews

Prvý film série Sám Doma oslavuje 31 rokov: Pripomeňme si jeho songy!

Sám Doma 1 oslavuje 31 rokov: Toto sú jeho songy

Sám Doma 1 dnes oslavuje 31. narodeniny a pri tejto príležitosti si predstavíme najznámejšie songy z prvého dielu vianočnej filmovej série. Pozrieme sa na soundtrack, ktorý má na starosti legendárny filmový hudobný skladateľ John Williams, avšak predstavíme si aj piesne mimo neho. Ide o covery troch veľmi populárnych nahrávok, ktoré si každý z nás určite púšťa pri štedrovečernom stole.

sám doma
Zdroj: imdb.com

Sám Doma 1 oslavuje 31 rokov: Najznámejšie songy filmu

John Williams – Theme from Home Alone („Somewhere in My Memory“)

Vianočná tématika spolu s úsmevným dejom dala filmovému hudobnému skladateľovi dokonalú sadu farieb na namaľovanie nádhernej hudby k prázdninovej dramatickej komédii. Na zavŕšenie tejto palety však potreboval pre diváka návnadu – titulnú skladbu. V Hviezdnych vojnách Williams odpálil hlavnú tému na začiatku, no pre Sám doma ju pomaly odhaľuje počas celého filmu. Toto je genialita Johna Williamsa: diváka celý čas navnadzuje, starostlivo prepletá hudbu počas celého deja, až kým si konečne uvedomíme, o čo mu ide. Somewhere in My Memory je klenot. Hľadáme to, aj keď to bolo vždy pred nami. Nie je náhodou, že túto tému si vypočujeme naplno, keď sa Kevin opäť stretne so svojou matkou a nájde jedinú vec, ktorú hľadal: lásku svojej rodiny. So slovami, ktoré napísal Leslie Bricusse, sa skladba Somewhere in My Memory stala štandardnou vianočnou piesňou a najpamätnejšou súčasťou Williamsovej majstrovskej tvorby.

John Williams – Holiday Flight

Osláviť Vianoce v Paríži by nebol až tak zlý nápad, pokiaľ by McAllisterovci nezabudli na najmladšieho a najzraniteľnejšieho člena rodiny: Kevina. Skladba Holiday Flight nastolí chaos po zmeškanom budíku a počas zhonu rodiny na letisko. Ide o šikovnú paródiu na slávneho Trepaka z Luskáčika, tento song napodobňuje štruktúru Čajkovského originálu, no tematický materiál je úplne originálny. Je dokonca hektickejší: Williams pridáva energické basy, rýchle riffy, burácanie činelov pri úderoch a závodné orchestrálne zvony, aby vytvoril náladu naháňačky.

Sám Doma 1: Songy z legendárneho vianočného filmu

The Drifters – White Christmas (Irving Berlin cover)

Pieseň nahral Irving Berlin a skladba pripomína staromódne vianočné prostredie. Pieseň napísal pre hudobný film Holiday Inn, ktorý vyšiel v roku 1942. Skladba získala Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň na 15. odovzdávaní cien akadémie. Od jej vydania skladbu White Christmas prespievali viacerí umelci, pričom verzia Binga Crosbyho je celosvetovo najpredávanejším singlom. Keď sa ku Crosbymu pripočítajú čísla za zvyšné verzie, predaj piesne presahuje 100 miliónov. The Drifters sú vokálna R&B skupina, ktorá bola v USA populárna najmä v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Southside Johnny Lyon – Please Come Home For Christmas (Charles Brown cover)

Vianočná pieseň z roku 1960 bola vydaná v tom istom roku americkým bluesovým spevákom a klaviristom Charlesom Brownom. V decembri 1961 sa dostala do rebríčka Billboard Hot 100, najvyššie na 76. pozíciu. Obsahuje množstvo charakteristických znakov vianočnej hudby, ako napríklad viaceré odkazy v textoch na vianočné obdobie. Tiež aj vianočné tradície a použitie zvuku typu kostolného zvonu na začiatku piesne. Pieseň prespievali viacerí umelci, vrátane skupiny The Eagles a speváka Southside Johnny Lyona. Práve jeho cover sa objavil vo filme. Sám Bon Jovi o ňom hovorí ako o „dôvode, prečo začal spievať„.

Najlepšie songy jedného z najznámejších vianočných filmov všetkých čias

Mel Tormé – Have Yourself A Merry Little Christmas (Judy Garland cover)

Pieseň, napísanú v roku 1943 Hughom Martinom a Ralphom Blaneom prvýkrát zaspievala Judy Garland v roku 1944 v muzikáli Meet Me in St. Louis. Legenda Frank Sinatra neskôr nahrala verziu s upraveným textom. V roku 2007 sa stala treťou najhranejšou vianočnou piesňou. V roku 2004 skončila na 76. mieste v rebríčku AFI 100 Years…100 Songs najlepších skladieb 20. storočia v americkej kinematografii. Jazzový spevák Mel Tormé sa postaral o komornú prerábku tejto skladby, ktorá sa dostala až do finálnej verzie vianočného filmu.

Si fanúšikom filmu Sám Doma? Ktoré songy sú tvoje najobľúbenejšie, alebo ktorá časť? Podeľ sa s nami o tvoje názory dolu v komentároch, alebo na našom Facebooku či Instagrame! Nezabudni sa pozrieť na náš shop, kde na teba čaká množstvo hudby a merchu od tvojich obľúbených interpretov, shop.rukahore.sk.

Pre viac noviniek zo sveta hudby klikaj sem!

Zdroje: YouTube, houstonsymphony.org, Wiki

Zdroj titulného obrázku: geekculture.co

Komentáre

Odporúčame