throwback amy winehouse back to black
KLIPSvetNews

Throwback: Amy Winehouse pred 15 rokmi vydala album Back To Black

Throwback do roku 2006: Amy Winehouse a album Back To Black

Dnešný throwback nás zavedie pätnásť rokov späť, kedy Amy Winehouse vydala svoj album Back To Black. Vysoko hodnotený album bol zároveň jej posledným v kariére. Celý projekt sa točí okolo jej zamotaného vzťahu s Blakeom Fielderom, ktorý ju v tom období opustil kvôli ex-priateľke. Ich separácia príliš dlho netrvala, avšak práve vďaka nej vznikol jeden z najlepších britských albumov storočia. Skladby plné soulu, r&b a bluesu hovoria o téme zlomeného srdca, výčitiek a smútku nad nepodareným vzťahom. Medzi najväčšie hity albumu patria skladby Rehab, You Know I’m No Good či Back To Black a projekt v roku 2008 získal aj cenu Grammy.

Throwback do roku 2006: Čo predchádzalo albumu Back To Black?

Britsko-jamajské hudobné vydavateľstvo podpísalo s mladou a nádejnou vokalistkou zmluvu v roku 2002, pričom už o rok neskôr predložila na stôl svoj prvý projekt, Frank. Okrem 14 autorských piesní sa tam nachádzali aj dva covery a venovala ho jej bývalému priateľovi, o ktorého stratila záujem. Albumom si získala srdcia a pozornosť celej Británie, no neskôr aj celého jazzového a bluesového sveta. Speváčka však s projektom príliš spokojná nebola, negatívne hodnotila najmä marketingovú a reklamnú stránku.

Spomínaný Blake, ktorému venovala druhý album, bol jej priateľom od roku 2003 a počúvali spolu predovšetkým hudbu 60. rokov minulého storočia. V nasledujúcich rokoch pracovala na týchto 11 nahrávkach, avšak objavila aj „čaro“ alkoholu, drog a začala drasticky chudnúť. Väčšina songov z projektu je čisto jej tvorbou a celý má nádych 50. a 60. rokov. Počas procesu tvorby nahrávala najmä v Miami, kde sa stretla aj s producentom a hudobníkom Markom Ronsonom, s ktorým pracovala na polovici albumu.

Zaujímavosťou je, že song Valerie, ktorý sa nachádza v deluxe verzii projektu, nie je originálnou piesňou britskej speváčky. Soulový cover patrí k jej najznámejším počinom, avšak pochvala smeruje anglickej kapele The Zutons, ktorá ju vydala v júni roka vydania Amynho albumu.

Throwback do roku 2006: Čo povedala na album Amy a jej matka + vplyv projektu na ďalšie umelkyne

„Tie songy sa písali prakticky samé. Všetky piesne sú o vtedajšom stave nášho vzťahu s Blakeom. Nikdy som sa s nikým necítila tak, ako s ním. Bolo to veľmi katarzné, pretože som sa cítila strašne kvôli tomu, ako sme sa k sebe správali. Myslela som si, že sa už nikdy neuvidíme, ale teraz sa na tom smejeme. On len hovorí: „Čo myslíš tým, že by sme sa už nikdy neuvideli? Ľúbime sa. Vždy sme sa ľúbili.“ Podľa mňa to ale nie je také vtipné, ja som chcela zomrieť.“ – Amy Winehouse pre Rolling Stone

„Celý album je o ich rozchode. Je to také, akoby sa niečo zlé vrátilo a to sa aj skutočne stalo, čo je škoda. Ona si o ňom spravila príbeh. Skutočne to je príbeh, úplne ako Sid And Nancy (film z roku 1986). Amy bola príťažlivá, zlomená milenka, túžiaca pomôcť jej úbohému závislému manželovi.“ – Janis Winehouse pre The Sober World

Po vydaní albumu Back To Black sa hudobné vydavateľstvá rozhodli dať priestor väčšiemu množstvu ženských umelkýň. Adele, Duffy či Florence and the Machine dostali možnosť ukázať čo v nich je, práve vďaka prelomovému albumu, dnes už 10 rokov zosnulej speváčky. Viacero portálov a magazínov spolu s hudobnými kritikmi zaradilo album medzi najvplyvnejšie a najdôležitejšie projekty doterajšieho priebehu 21. storočia.

Čo hovoríš na Amy Winehouse a album Back To Black? Si fanúšikom zosnulej britskej speváčky? Čo hovoríš na jej priateľa a celú jej skvelú, no nezávideniahodnú cestu životom? Podeľ sa s nami o tvoje názory dolu v komentároch, alebo na našom Facebooku či Instagrame! Nezabudni sa tiež pozrieť na náš shop, kde vždy nájdeš množstvo hudby a merchu, shop.rukahore.sk.

Pre viac noviniek zo sveta hudby klikaj sem!

Zdroje: YouTube, Wiki, Genius

Zdroj titulného obrázku: grammy.com

Komentáre

Odporúčame