Články

THROWBACK: #4 EGO – Kontrafakt, Podzemgang, Precedens

Otec, manžel, rapper či právnik – Michal EGO Straka. Začiatky? Prelom 90-tych rokov až 2000. Kontrafakt, Podzemgang, Precedens. Interpret, ktorý sa snaží prinášať do rapu stále niečo nové. Interpret, ktorý robí rap pestrejším žánrom, ako aj hudbou, tak aj vizuálne. Prečítaj si v článku kde začala Michalova kariéra, akým smerom sa uberala a ako to vyzerá dnes.

ČO SA DOZVIEŠ V ČLÁNKU ?

NA AKEJ SKLADBE MÁ FEAT S NATE DOGGOM ?

KTOREJ SLOVENSKEJ RAPPERKE DAL VIETOR DO PLACHIET ?

KTORÝ JEHO TRACK MÁ UŽ CEZ 70 MILIÓNOV VIEWS ?

BUDE EŠTE ALBUM KONTRAFAKT ?

EGO, jeden z interpretov, ktorí tu fungujú aktívne ešte od čias, kedy sa rok začínal číslicami 199X. Člen najlegendárnejšej skupiny KONTRAFAKT. Jeho začiatky sa točia niekde pred začiatkom roka 2000, kedy ešte mal skupinu s názvom Prízrak, v ktorej rapoval a o hudbu sa mu staral dnes už dobre známy DJ Anys. V rokoch 2000/2001 sa táto skupina zoznámila a spojila s Rytmusom a spoločne vytvorili skupinu KONTRAFAKT, ktorá tak funguje samozrejme aj do dnes.

Ja 16 r., na chate bola pohoda, dnes ideme dom, micka sa boji ze zase zdrhnem do ulic, to jej nespravim, jak je skole..

Uverejnil používateľ Michal "Ego" Straka Pondelok 9. januára 2017

Prvé známe tracky EGA boli z tvorby skupiny KONTRAFAKT / 2002, 2003

2002 a 2003 boli roky, kedy EGO so svojou skupinou vydali troj-singel, ktorý mal svoj vinyl a vyšiel aj na CD nosičoch. Jedná sa o Dáva mi/Dobré veci/Moja rola. K prvej spomínanej skladbe už v roku 2003 natočili aj videoklip, ktorý mal vo svojich rokoch taký úspech, že bol hraný v rakúskych či nemeckých médiach na stanici ako VIVA či MUSICBOX. 

Plnohodnotný a prvý skupinový album KONTRAFAKTU / 2004 ERA – Ego, Rytmus, Anys

V roku 2004 sa skupine podarilo podpísať zmluvu s vydavateľstvom SONY MUSIC ENTERTAINMENT, a tak sa chalani pustili do nahrávania albumu ERA. Album obsahoval 16 trackov vrátane skitov. Albumom ERA začali slovenské médiá oveľa viac vnímať tvorbu rapu na Slovensku. 2004 bol rok, kedy u nás nebolo ešte vydaných ani viac ako 10 štúdiových albumov. Na albume nájdeš hostí z Poľska, konkrétne WWO ale aj rapperov ako Orion, Vec alebo Čistychov.

Druhý skupinový album KONTRAFAKT / 2007 BOZK NA ROZLÚČKU

EGO nahráva so skupinou album BOZK NA ROZLÚČKU a prvú spoluprácu so svetovým menom. Mega úspešný album mal predaných cez 20.000 kusov a skupina sa stala najpredávanejšou a najžiadanejšou v republike. Chalani znova nezabudli prekvapiť a na svoj album dotiahli hosťa ako Nate Dogg, ktorý mal v Amerike spolupráce s interpretmi ako Snoop Dogg či Warren G.

2008 – 2011

Obdobie kedy Ego nevydal síce žiadny album, žiadny mixtape, žiadny nosič, ale aktivitou nevypol. Počas týchto rokov sme mali možnosť počuť Ega viacmenej na spoluprácach iných interpretov alebo projektoch Rytmusa. V roku 2008 sme od Ega počuli v jednom z rozhovorov prvý krát, že má v pláne spraviť sólo album.

Skladba ktorá ma 70 miliónov views a prvý mixtape / 2012 ŽIJEME LEN RAZ

V roku 2012 vydal EGO skladbu Žijeme len raz, ktorú chcel venovať letnému obdobiu. Ku skladbe natočil dokonca aj videoklip a čo snáď nečakal ani sám Ego, dnes má skladba na YouTube, 70 miliónov zhliadnutí. Skladba vyhrala aj ocenenie pre klip roka a pieseň roka 2012.

V roku 2012 Ego vydal ku tejto skladbe aj mixtape, ktorý nesie úplne rovnaký názov a okrem uvedeného letného tracku tam nájdeš aj spolupráce s Tinou, Tomim Popovičom či Rytmusom.

Z mixtape-u by som určite vypichol skladbu Každý deň práve s Tomim Popovičom, ku ktorej natočili spoločne aj klip a snažili sa mladým luďom naznačiť, že alkohol a drogy za volant nepatria.

Tretí skupinový album KONTRAFAKT / 2013 NAVŽDY

Určite nadčasový album, ktorého tracky hrajú aj dnes v roku 2019. Ego so skupinou opäť priniesli niečo nové, moderný zvuk, či melodický flow. To, že Michal rád a naozaj veľmi dobre experimentuje, vidieť hlavne v jeho flowe a texte pri skladbe Keď jazdíme my, veď si len skús jeho slohu aspoň prečítať.

Na album dostali hostí ako Ektor, Separ, Laris Diam či svetové meno ako DJ PREMIER. O veľké množstvo hudieb sa na albume postaral vtedy ešte menej známy Maiky Beatz.

PODZEMGANG / 2015

Projekt pod taktovkou EGA, 26 skladieb na multižánrovom projekte. Nové mená, ktoré dnes už predpokladám poznáte, Gýza, Ján Lednický, rapperka Aless, či interpreti, ktorí už nejakú dobu fungovali ako napríklad Specialbeatz a HAHA Crew, teda Zayo, Samey a Dalyb.

budete spokojni hehe

Uverejnil používateľ PODZEMGANG Utorok 10. marca 2015

Dočkali sme sa, prvý sólo album / PRECEDENS 2017

Dlho očakávaný album od Ega vychádza v roku 2017. Ego na seba sám vytvoril veľký tlak, že niekoľko krát spomenul v médiách prípravu sólo albumu. Ako sa však vraví, všetko zlé je na niečo dobré a tak to dopadlo aj s tlakom verejnosti. Egov album PRECEDENS po spustení predaja dosiahol za počet predaných kusov platinu a miliónové views na klipoch v priebehu pár dní. Samozrejme, že úspech sa nemôže pripísať len tlaku, ale určite prioritne kvalite jeho tvorby a tomu, že opäť priniesol nový sound, nové flowy, ktoré sme do vydania albumu na domácej scéne veľmi neregistrovali. 15 skladieb a 51 minút hudby si môžeš vypočuť v spolupráci s interpretmi ako Rytmus, Tomi Popovič, Paulie Garand, Lvcas Dope, Yzomandias, Laris Diam, Haha Crew či Ben Cristovao.

Jeden z prvých klipov k albumu PRECEDENS.

Súčasnosť / 2019 –

Momentálne nám Ego na jednej zo svojich story na Instagramovom profile prezradil, že sa ide začať venovať nahrávaniu a tráveniu času v štúdiu ku tvorbe Kontrafaktu, čo by mohlo znamenať, že chalani chystajú možno aj nový album. Nikde to však oficiálne nepotvrdili a tak sa zatiaľ môžeme len domnievať.

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame