ČlánkyHIP-HOP

THROWBACK: 13 rokov od vydania albumu H16 KVALITNÝ MATERIÁL

My v ruka Hore máme z času na čas zvykom poukázať na staré záležitosti, ktoré sa diali v histórii slovenského, či domáceho rapu. Či už ide o sólových umelcov, skupiny alebo konkrétne albumy. a dnešný deň je veľmi špeciálnym, pretože takto celých 13 rokov dozadu vyšiel na svetlo sveta dnes už legendárny album od legendárnej rapovej crew H16. Pripomeň si spoločne s nami kultový album KVALITNÝ MATERIÁL.

Ide pochopiteľne o prvú štúdiovku petržalskej crew H16, ktorý vyšiel v tento deň v roku 2006. Zhodou náhod, o tri roky skôr vyšlo von takisto legendárne EP-ečko Jednašestkaftvojomlube. Tomu sa ale dnes nebudeme venovať, pretože chalani ako Majk Spirit, Cigo, Otis, DJ Griamaso, Abe a v tej dobe ešte aj Yanko Kráľ dali von projekt, na ktorom sme si frčali asi naozaj všetci.

K nemu vyšlo aj zopár notoricky známych klipov, ktoré ti sem pre menšiu dávku nostalgie samozrejem hádžem. Či už spomenieme featuring s Rytmusom na skladbe Nech vidia, dvojklip Idem si svoje/Dneska ide karta alebo taktiež extrémnu záležitosť Zarábaj keš. Pamätám si, že to boli časy mojich prvých ročníkov na základnej škole a ten refrén vedeli všetci. Proste úplne každý vedel naspamäť…

„Zarábaj keš, zarábaj keš, zarábaj tak, jak zarábať vieš.“

A to platilo či už si H16 a ich tvorbu poznal, alebo nie.Samozrejem to boli časy, kedy YouTube bol v plienkach a internet nemali decká v telefóne na každom rohu. Hudby albumu KVALITNÝ MATERIÁL sa však medzi komunitou hip-hopových fanúšikov šírili doslova ako mor, čo nakoniec doviedlo predaje H16 až k oceneniu platinovej platne za 7000 predaných nosičov. Album obsahoval tradičných 16 trackov a okrem Rytmusa sa na featoch ukázali aj mená ako Vec, Slipo, Čistychov alebo Tina.

Čo vec, to hymna. Och, až mi v kútiku očí vyhŕkla slzička spomienok. Ak aj tebe a nejakou strašlivou náhodou ti v tvojej zbierke tento kultový album chýba, môžeš tak napraviť na našom shope, kde máme na sklade posledné kusy! KUPUJ TU

@stanley_fantasyart

Komentáre

Odporúčame