ČlánkyHIP-HOP

BEEFMANIA: #5 Drake vs. Pusha T, súboj, ktorý prekročil všetky hranice

Minulý rok bol pre rap viac než priaznivý. Obhájil svoju pozíciu najkonzumovanejšieho žánru, dominoval ako singlovým, tak aj albumovým rebríčkom, dve zo štyroch hlavných kategórií cien Grammy vyhral rapový umelec. Avšak okrem prívalu hitov a kvalitných albumov sa vyskytli viac či menej svetlé momenty aj v podobe beefov. Isteže, vzájomne súboje medzi rappermi sú korením rapovej hry, ktoré pridáva na celkovej chuti a ktoré fanúšikovia milujú. No niektoré prekračujú pomyselnú hranicu férového súperenia. Aj keď otázkou zostáva či takáto hranica vôbec existuje.

V tretej časti nášho pravidelného cyklu Beefmania sme ti priniesli rozbor mimoriadne špinavého beefu o kráľa New Yorku. Dnes sa pozrieme na azda najvyhrotenejší a najosobnejší beef posledných rokov, ktorý by som v rebríčku tvrdosti zaradil tesne za súboj Jay-Z vs. Nas.

Aj keď beef Drake vs. Pusha T vyeskaloval minulý rok za pomerne kontroverzných okolností, jedná sa o dlhoročnú záležitosť medzi oboma „kohútmi“, ktorá sa začala v roku 2006 originálne ako spor medzi úplne inými umelcami. Ak chceme nájsť počiatok ohniska, ktoré sa neskôr premenilo v obrovský rapový požiar, musíme sa vrátiť až do roku 2002.

V tomto roku vychádza zakladateľovi Cash Money Records (pod ktorým je dnes upísaný aj Drake) Birdmanovi prvý  sólový album s rovnomenným názvom, ktorý obsahuje skladbu „What Happened to That Boy“. Na skladbe hosťuje duo Clipse, ktoré tvoria bratia Thorntonovi (Pusha T a No Malice). Problém plynie z produkčnej časti skladby. Teda nie že by sa jednalo o nekvalitnú produkciu, to vôbec nie, práve naopak. Skladbu produkovalo ďalšie duo The Neptunes (Pharrell Williams a Chad Hugo), ktoré pochádzalo taktiež ako Clipse z Virginia Beach. Ide skôr o finančné odmenenie produkčného dua za ich odvedenú prácu. Takpovediac výplatný šek sa k The Neptunes nikdy nedostal. Toto nevyrovnanie účtov začalo nevraživosť medzi zmienenými umelcami z Virginia Beach a Birdmanovho zoskupenia Cash Money Records. Spor a jeho príčiny presiakli na verejnosť, ale ihneď sa to nepretavilo do veľkého sporu.

Zárodok beefu tlel až do roku 2006, kedy sa Lil Wayne  vo svojom klipe Hustler Musik objavil v mikine dnes už legendárnej značky Bape. Mikinu tej iste značky mal na sebe aj na covery pre časopis Vibe o pár týždňov neskôr. Na tom by nebolo nič zvláštne, pokiaľ by Pharrell Williams nebol jeden z prvých reprezentantov značky Bape v USA. Dokonca s Nigom, zakladateľom Bape, spolu v roku 2005 založili svoju spoločnú značku Billionaire Boys Club. Reakcia z Virginia Beach na seba nenechala čakať. Clipse vydali track Mr. Mee Too, ktorý cieli na ľudí, ktorí kradnú štýl.

V reakcií na to Lil Wayne v rozhovore pre magazín Complex ešte toho roku opísal celú situáciu veľmi jednoducho:

Who the fuck is Pharrell? Do you really respect him? That nigga wore Bapes and y’all thought he was weird. I wore it and y’all thought it was hot.

Lil Wayne December 2006 Complex

Toto môžeme považovať za akýsi prológ beefu Drake vs. Pusha T. Keď sa na to spätne pozrieme, druhotné príčiny vyznievajú priam až detinsky. Avšak treba si uvedomiť, že originalita bola vždy v rape vážená a cenená aj čo sa týka štýlu obliekania. Spor medzi Lil Wayenom a Clipse ďalej pokračoval, avšak to je téma pre iný článok. Preleťme časom do bodu, kedy sa Drake stal súčasťou celej hry. V roku 2011 Drake už ako plne etablovaný rapper na scéne zo stajne Cash Money vydáva track „Dreams Money Can Buy“, v ktorom odkazuje na jeho postoj k jeho obľúbeným rapperom:

My favorite rappers either lost it or ain’t alive.

Drake bol v minulosti známy svojim obdivom k Clipse. Dokonca vlastnil podpísaný mikrofón duom Clipse. No časy sa menia a Drake bol teraz na druhej strane barikády. Pusha T samozrejme reagoval na toto podpichnutie a to dosť originálne. Do beatu z Dreams Money Can Buy narapoval vlastné bary a track dostal výstižný názov Don’t Fuck With Me.

Tento moment je „hmatateľným“ začiatkom beefu. Roztržku ďalej viac inicioval Pusha, kedy párkrát vystrelil na Drakea, čo ale ostalo bez väčšej odozvy. Avšak na Pushov Exodus 23:1 z roku 2012 sa už nedalo nereagovať:

Contract all fucked up/I guess that means you all fucked up

You signed to one nigga that signed to another nigga/That’s signed to three niggas, now that’s bad luck”

Na útoky ohľadom problematickej situácie v Cash Money reagoval Lil Wayne tweetom a o deň neskôr diss trackom Goulish a Drake slovami na jeho koncerte vo Washingtone:

“If you was doing sixteens when I was 16/And your shit flopped and you switched teams/Don’t talk to me.”

V roku 2013 vyšiel Nothing Was The Same (podľa môjho skromného názoru najlepší album Drakea) s introm Tuscan Leather, kde sme sa dočkali pár narážok. Za najtrefnejšiu môžeme považovať:

Bench players talkin‘ like starters, I hate it

Čas plynul a spor sa zdal byť uložený k ľadu. Ak nerátame pár podprahových odkazov, akým napríklad bol odkaz na spor medzi Drakeom a Diddym  na Pushovom Crutches, Crosses, Caskets.

Je rok 2016 a Pusha spor oživuje svojimi najpriamejšími a najtvrdšími výstrelmi, ktoré doteraz vystrelil. „H.G.T.V.“ Drake odpovie do 10 dní trackom „Two Birds, One Stone“, kedy spochybňuje dílerskú minulosť svojho soka.

Po tejto vzájomnej prestrelke znova ostalo ticho. Avšak bolo to ticho pred najväčšou búrkou, ktorá mala ešte len prísť.

Nachádzame sa už v nedávnej minulosti, presne v máji 2018. Pusha T vydáva svoj podarený počin, produkovaný Kanyem Westom, Daytona. Jeden z najlepších, možno aj najlepší album minulého roku, obsahuje skladbu Infrared, ktorá  jedným veršom znovu zapaľuje beef a odkazuje na  kauzu údajného Drakeovho ghostwritingu:

It was written like Nas, but it came from Quentin

Drake sa cíti podvedený a zneužitý, pretože album sa nahrával vo Wyomingu v Jacskon Hole spolu s ostatnými projektmi, na ktorých pracoval Kanye, vrátane jeho sólového počinu Ye, ktorý vyjde o pár týždňov neskôr a s ktorým mu pomáhal aj Drake.

Za menej ako 24 hodín stihne Drake vydať odpoveď Duppy Freestyle I’m in shock, kde ozrejmuje celú situáciu a strieľa po dvojici Pusha T a Kanye riadne ostrými nábojmi. Najskôr sa celá situácia berie takpovediac s nadhľadom, kedy Pusha v tweete vyzýva Drakea, aby poslal zmienenú faktúru za promo. No netrebalo hovoriť dvakrát.

View this post on Instagram

You’re welcome. ?

A post shared by champagnepapi (@champagnepapi) on

So if you rebuke me for workin‘ with someone else on a couple of Vs

What do you really think of the nigga that’s makin‘ your beats?

You’re not even top 5 as far as your label talent goes

Tell ‚Ye we got a invoice comin‘ to you

Celá situácia naberá úplne na vážnosti až o tri dni, kedy vychádza The Story of Adidon od Pushu T. Tento diss totálne rozvíril celú situáciu a posunul celý beef do extrémne osobných rovín. Pusha zverejňuje, že Drake ma syna s pornoherečkou,  strieľa po jeho rodičoch, vysmieva sa jeho dvornému producentovi “Noahovi 40 Shebbovi“  z jeho vážnej choroby. Všetci v momente spozorneli a čakali aká odpoveď na túto smrtonosnú zbraň príde. No nedočkali sa.  Drake ostal ticho s výnimkou objasnenia fotky, ktorá bola použitá pre Pushov diss track. Na začiatku júna v rádiovej show mal rozhovor J.Prince, jeden z mentorov Drakea. V rozhovore prezradil, že to bol on, kto presvedčil Drakea, aby v beefe  nepokračoval.  Aj keď sa hovorilo, že Drake má nachystané zbrane ťažkého kalibru, Prince nechcel, aby skĺzli na morálnu úroveň Pushu T a jeho The Story of Adidon.

Monkey-suit Dennis, you parade him
Sophie knows better as your baby mother
Adonis is your
OVO 40, hunched over like he 80—tick, tick, tick
How much time he got? That man is sick, sick, sick

V júni vyšiel očakávaný album najlepšieho syna Toronta Scorpion. Nájdeme na ňom viacero narážok vo viacero trackoch, avšak  8 out of 10 môžeme považovať za  odpoveď Pushovi. Drake v ňom avšak odpovedá aj Kanyemu. Práve Kanyeho viní z toho, že prezradil Pushovi pravdu o jeho synovi. Aj vďaka tomu sa Drake prestal sústrediť na svojho soka z minulosti a na albume a v súčasnejších počinoch (Sicko Mode) venoval viac priestoru vzťahu s Kanyem. Po albume sa k beefu vracia už len sporadicky a to skôr v rozhovoroch. Uvidíme, ako bude spor dvoch rapperov pokračovať. Drake za súčasný rok stihol urovnať spory s Chrisom Brownom, Meek Millom, Tory Lanzom. Osobne si ale myslím, že tu sa happy endu nedočkáme. V nedávno vydanom tracku Omerta, sa Drake tak trochu vrátil k minuloročnému sporu:

Last year, niggas really feel like they rode on me/Last year, niggas got hot ‚cause they told on me

Ako si si mohol všimnúť, okrem hlavného beefu, ktorý sme rozoberali, má Drake naozaj kopu ďalších rozbrojov vo svojej kariére. Do budúcna čakaj v našej beefmánie zosumarizovanie celej  beef kariéry torontského rodáka.

Komentáre

Odporúčame