Články

BEEFMANIA: #4 Prečo opustil Ice Cube a Dr. Dre legendárnu skupinu N.W.A?

N.W.A, Niggas With Attitude – bola skupina z Los Angeles, Compton. Myslím tým rapperov ako Dr. Dre, Ice Cube, Eazy E, MC Ren či DJ Yella. Niekedy mám pocit, že v Comptone sa ľudia rodia už so šiltovkou na hlave. Je to oblasť, ktorá patrí určite medzi tie chudobnejšie v Amerike a hlavne v LA. Aby ste aspoň mali prehľad, ktorí zvučnejší rapperi sú z tejto časti okrem N.W.A, tak vám ich rozpíšem: Kendrick Lamar, The Game, Tyga, Boogie, či Coolio.

1986 – Založenie skupiny N.W.A a labelu RUTHLESS RECORDS

Skupinu založil v roku 1986 Eazy E spoločne s Dr. Dre. Do týmu postupne nabrali členov, ktorí boli v Comptone známi svojou tvorbou. Po čase sa Eazy E dostal ku kontaktu menom Jerry Heller, s ktorým založili spoločný label RUTHLESS RECORDS a skupina N.W.A. tak dostala svoju prvú príležitosť vydať debutový album.

N.W.A bolo jednou z prvých skupín, ktoré začalo robiť „gangsta rap“ v ktorom poukazovali na to, čo sa deje v uliciach, na policajný rasizmus voči černochom, drogy, zbrane, gangy a lacné ženy. Taká však bola doba 80. a 90.tych rokov v Comptone.

1987 – Debutové EP, The Posse

The Posse bol úplne prvým albumom skupiny pod labelom MACOLA RECORDS. Počas tvorby nahrávok bol medzi členmi ešte aj rapper menom Arabian Prince. Väčšina členov skupiny tento album ale považovali skôr ako EP so 4 či 5 skladbami. MACOLA RECORDS vlastnili práva na nahrávky skupiny, svojvoľne pridali na CD nosič ďalšie nahrávky a album vydali s väčším počtom trackov ako pôvodne mal obsahovať. Ďalšia spolupráca skupiny s labelom MACOLA RECORDS už nevznikla.

Ruthless Records' re-issue of 'N.W.A. and the Posse' was released on this date in 1989. Five years later, the…

Uverejnil používateľ N.W.A Music Pondelok 6. novembra 2017

 

1988 – Debutový sólo album, Straight Outta Compton

N.W.A sa podarilo po úspešných singloch získať zmluvu s labelom PRIORITY MUSIC, ktorý bol medzi vydavateľstvami taktiež ako začínajúci label. Album mal skutočne veľký úspech a počet predaných kusov sa len v USA pohyboval na úrovni 10 miliónov kusov. O celú hudobnú produkciu sa na albume postarali Dr. Dre a DJ Yella. Dr. Dre občas pridal svojou tvorbou aj spoza mikrofónu, ale prioritnými rappermi boli Ice Cube, Eazy E a MC Ren.

Z tracklistu albumu určite vypichnem ako prvý track adresovaný policajným zložkám – Fuck the Police. Skupina sa snažila poukázať, že nemajú záujem prejavovať rešpekt voči policajtom, ktorí majú sklony k rasizmu, s ktorým bol v danom období v Comptone problém. PRIORITY MUSIC aj RUTHLESS RECORDS obdržali dokonca od FBI list, v zmysle, aby nepodporovali gangsterské činnosti a boli vyzvaní, aby neútočili na policajné zložky vo svojich nahrávkach. Viete si predstaviť, že by Kontrafaktu alebo DMS napísalo naše Ministerstvo vnútra aby sa vyhli určitým témam?

Album bol medzi prvými umeleckými tvorbami, ktorý dostal povinne označenie PARENTAL ADVISORY. Hlavne z dôvodu tém a názorov, ktoré prinášal do albumu nový „gangsta“ rap.

1989 – sólo album, Eazy Duz It od Eazy E

Sólo album Eazyho sa dá považovať taktiež sa spoločný projekt skupiny, pretože ho tvorili všetci spoločne. Album získal 2x platinové ocenenie na základe čísiel predajov. Jeden z najúspešnejších trackov albumu sa stal Boyz in the hood.

 

1989 – 1995, N.W.A opúšťa Dr. Dre, Ice Cube, prichádza veľký beef a skupina naberá spád

1989 – O´Shea Jackson, ktorý sa legálne a úradne premenoval na Ice Cube, opúšťa label a skupinu N.W.A. Jeho hlavným dôvodom bola neprimerane vyplatená odmena alebo podiel zo skupinového albumu Straight Outta Compton, keďže na albume mal najviac nahrávok a textov.

1990 – N.W.A vydáva znova EP album, 100 Miles and Runnin, tentokrát už bez Ice Cubea. Prvým trackom v „novom“ zložení bola skladba nesúca rovnaký názov ako EP – 100 Miles and runnin, v ktorej sa členovia zmienili o odchode Ice Cube-a. Skladba sa s videoklipom po prvý krát od N.W.A dostala do TV staníc. Na EP bolo zahrnutých len 5 trackov a z toho jeden bol diss priamo na Cubea v tracku Real Niggaz, kde ho označili za zradcu.

1991 – Ice Cube, to nenechal len tak a diss vrátil celej skupine N.W.A. trackom No Vaseline, ktorý zároveň aj zahrnul do svojho albumu Death Certificate.  Okrem členov N.W.A, Ice Cube nešetril ani manažéra skupiny, Jerryho Hellera. Na hudobnom trhu vo Veľkej Británií musela byť skladba No Vaseline vyradená z albumu, aby mohla byť na ostrovoch predávaná.

V skratke, Ice Cube sa nezhodol s manažérom a členmi skupiny o finančných odmenách za jeho spoluprácu na polovici albumu. Na základe toho sa od skupiny oddelil, čo v „gangsterskom“ Comptone nemohlo veštiť nič dobré a medzi členmi začali vznikať dissy.

1991/1992 – Finančné nezhody následne vznikli aj medzi Dr. Dre a Eazym. Dre je ďalším členom, ktorý opúšťa skupinu N.W.A a začína tvoriť hudbu s mladíkom menom Snoop Dog. Spoločne tvoria hudbu pod labelom Death Row, ktoré Dr. Dre založil spoločne s kamošom menom Suge Knight, ktorého môžete poznať aj z článku BEEFMANIA: #1 – East coast vs West coast.

Medzi Dr. Dre a Eazym vznikli taktiež dissy, ktoré si vrátili.

1995 – RIP Eazy E

Remembering Eazy-E today. We miss you.

Uverejnil používateľ N.W.A Music Sobota 26. marca 2016

Eric Lynn Wright, opúšťa svet vo veku 31 rokov, z dôvodu ochorenia AIDS – HIV. Postupom času sa Ice Cube aj Dr. Dre uzmieria a taktiež prehodnotia svoje pohľady na ich, už zosnulého kamoša Eazyho, o ktorom dnes hovoria s rešpektom, úctou a priateľsky.

 

O SKUPINE N.W.A TI ODPORÚČAM POZRIEŤ AJ FILM OD UNIVERSAL PICTURES

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame