Články

Pozri si Madonnin začiatok kariéry a jej cestu k novému albumu, ktorý výjde tento mesiac

MADONNA – MADONNA LOUISE CICCONE

OSOBNÝ ŽIVOT

Narodila sa v USA, konkrétne Bay City – Michigan, 16/08/1958 a pochádza zo 6 súrodencov. Hlavná sféra, ktorou Madonna prerazila bola jednoznačne hudba v roku 1982. Okrem označenia speváčky ju môžeme samozrejme považovať na základe jej skúseností a kariéry aj ako herečku, spisovateľku, podnikateľku či módnu návrhárku. Madonna má za sebou dve manželstvá. Jej prvým manželom bol herec Sean Penn, od roku 1985 do 1989 a druhým sa stal režisér Guy Ritchie, od roku 2000 do 2008. O tom, že Madonna je veľká osobnosť, hovoria za ňu aj jej deti. Okrem toho, že má dieťa so svojim druhým manželom a aj neskorším ďalším partnerom, tak má aj 4 adoptované deti z chudobnej Africkej krajiny – Malawi. O Madonne je známe, že kedysi bol jej partnerom aj Tupac Shakur.

 

KARIÉRA

Ešte v roku 1981 sa Madonna snažila v rámci hudby upútať hudobných agentov svojimi vystúpeniami po kluboch z dôvodu, aby sa mohla dostať k profesionálnemu kontraktu nahrávacích spoločností či labelov. V roku 1982 sa jej to presne podarilo a v spolupráci so Sire Records vydáva singel EVERYBODY, ktorý sa dostal do TOP 5 hitparád niekoľkých amerických magazínov. Bol to úspešný hit, ktorý bol hraný snáď v každom klube. Hneď rok na to – 1983 a Madonna vydáva svoj debutový sólo album s názvom MADONNA. Počet predaných kusov po celom svete sa v danom roku pohyboval na čísle 10 miliónov.

 

 

Krátko po úspešnom tracku, Madonna využíva možnosť hereckej kariéry a stáva sa súčasťou filmu Desperately Seeking Susan, v ktorom hrá svoju postavu.

1984 Like a Virgin – mega úspešný singel Like a Virgin a presne s týmto názvom vydáva aj svoj druhý sólo album. So spomínaným trackom je Madonna pozvaná aj na 1. ročník MTV Video Music Awards, kde sa jej počas odohrania skladby vyvŕtne členok. Nepríjemné, ale legenda to však zvláda odohrať aj sediac na pódiu a s úspechom. Album dosahuje dvojnásobný úspech oproti prvému, počet celosvetovo predaných kusov presahuje 20 miliónov.

Madonninym novým manažérom sa stáva bývalý manažér Michaela Jacksona, Fredy DeMann.

1986 True Blue – Madonna vydáva svoj tretí sólo album, ktorý sa stal najpredávanejším v 28. krajinách sveta a s počtom 23 miliónov predaných kusov. Z albumu môžeš poznať napríklad track La Isla Bonita.

 

 

1987 a 1988 – v roku 1987 obieha Madonna celosvetovú tour s albumom True Blue a v priebehu roka 1988 sa vzdiaľuje z akýchkoľvek médií. Hlavným dôvodom je jej vyčerpanosť z tour, tvorby hudby a hereckej kariéry.

 

1989 Like a prayer – Po hudobnej pauze z predošlého roka, sa vracia späť na scénu, už ako rozvedená a vydáva nový album Like a prayer, ktorý mal predaných cez 15 miliónov. Najkontroverznejším trackom sa stal Like a prayer, ktorý mal vo svojom videoklipe cirkevné kríže v plameňoch, čím teda vyvolala mnoho konfliktov a rozporov s katolíckou cirkvou. S albumom je spájaných mnoho videoklipov a záberov s miernou erotikou. Spoločnosť PEPSI ukončuje s Madonnou spoluprácu, pretože sa obávali poškodenia povesti svojej značky.

 

1990 I am Breathless – Madonna hrá v ďalšom filme Dick Tracy, ku ktorému vydáva aj album plný soundtrackov. Najznámejším soundtrackom sa stáva VOGUE. V priebehu tohto roka, taktiež vydáva mierne erotický či provokačný klip – JUSTIFY MY LOVE, ktorý odmietlo vysielať mnoho staníc. Po úprave videoklipu sa stal singel najhrávanejším v Amerike.

 

 

1991 – Madonna získava Oscara za track Sooner or Later, ktorý bol k filmu Dick Tracy.

 

1992 – Madonna vydáva singel pre film o Americkej dievčenskej baseballovej lige, v ktorom si zahrala aj s hercom Tomom Hanksom.

 

1992 Erotica – Pokračovanie s prepojením hudobnej kariéry a erotiky, vydaním piatého sólo albumu – Erotica. Počas tvorby albumu a klipov k nemu, vzniklo aj množstvo fotografií, ktoré sa použili do Madonninej knihy – SEX. Predaje piateho sólo albumu klesli pod očakávania, pravdepodobne z dôvodu jej erotickej kontroverznosti a predáva „len“ 5 miliónov kusov. Počas tohto roka sa stala na chvílu aj modelkou módnej prehliadky Jeana Paula Gaultiera.

 

1994 Bedtime stories – šiesty sólo album Madonny. Tento krát sa speváčka pokúsila zmeniť svoj žáner a priblížila ho k Hip-Hopu a RnB. Predať sa jej podarilo cez 7 miliónov kusov.

 

1995 – Madonna sa stáva hlavnou postavou filmu Evita. Film získava ocenenie Zlatý Glóbus, ktoré si odnáša práve M´donna.

 

1998 Ray of light – Madonna získava 4 zo 6 cien Grammy Awards, vrátane najlepšieho albumu Ray of light. Predaných bolo cez 17 miliónov kusov.

 

2000 Music – ďalší v poradí 8. sólo album Music, vydáva Madonna s predajom cez 15 miliónov a okrem tohto albumu na svet priviedla aj svoje ďalšie dieťa. Album mal v Amerike veľký úspech a po albume LIKE A PRAYER, z roku 1989, sa dostáva znova na prvé miesto spomedzi úspešnosti albumov.

 

2002 – vydanie úvodnej a pilotnej skladby k filmu, Agent James Bond.

 

2003 American Life – deviaty album sa stáva jej najmenej úspešným albumom, ktorý má v predajoch niečo cez 4 milióny.

 

2005 Confession on a Dacefloors – desiaty album bol pre Madonnu znova úspešný a hlavne hit Hang up, ktorý má do dnes na YouTube cez 195 miliónov zhliadnutí. Za album získala aj ocenenie Grammy Awards, za najlepší elektronický a tanečný album. S úspešným albumom zahájila aj svetové turné, ktorého súčasťou bol aj koncert v Prahe, v roku 2006.

 

 

2008 Hard Candy – posledný sólo album Madonny pod vydavateľstvom Warner Bros. Madonna po 25 rokoch ukončila spoluprácu a upísala sa k spoločnosti LIVE NATION ENTERTAINMENT. Hard Candy sa stal najpredávanejším albumom roka 2008 a najhrávanejším v 37 krajinách sveta. 

 

2012 MDNA – úspech albumu si znova vyžiadal svetové turné, ktoré bolo zároveň v roku 2012 označené ako najväčšie a najnavštevovanejšie. V spojitosti s albumom sa vytvorila aj spolupráca s Japonskou spoločnosťou MTG CO a vytvorili tak spoločne značku so starostlivosťou o pokožku, MDNA Skin.

 

 

2015 Rebel Heart – trinásty sólo album mal hlavne úspech v Austrálii, keďže v tejto krajine Madonna odohrala koncert po 23 rokoch. Madonna si svojou svetovou tour zarobila 1,1 miliardy dolárov. Viac dokázali zarobiť zo svetových tour len skupiny Rolling Stones a U2.

 

2019 Madame X – Madonna vydáva svoj nový v poradí 14. štúdiový album MADAME X. Album je momentálne spustený v predpredaji a objednať si ho môžeš TU. Obsahovať bude 13 skladieb a pred mesiacom Madonna vydala k skladbe Meddelín aj videoklip, nech sa páči.

 

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame