Články

THROWBACK: #3 DAME – Ja nepoviem GRAMO, ty nepovieš ROKKAZ

DAME

Člen skupiny DMS, jeden z mála interpretov, ktorí si dokážu zložiť celý track kompletne bez pomoci ďalšej osoby. Čo tým myslím? Konkrétne to, že tohto umelca nemusíme vôbec považovať len ako rappera, ale zároveň aj ako kvalitného producenta, ktorého hudby použili už aj väčšie mená a priamo na svojich albumoch.

 

ČO SA DOZVIEŠ V ČLÁNKU?

KEDY ZAČAL S RAPOM 

AKOU INOU UMELECKOU TVORBOU SA ŽIVIL OKREM HUDBY

NA TVORBE KOĽKÝCH A AKÝCH ALBUMOV SA PODIEĽAL

PREČO SA ODDELIL S DMS OD LABELU GRAMO ROKKAZ

 

Na úvod by som rád spomenul, ešte predtým ako sa začneme venovať úplne hudbe, že DAME, sa dlhšiu dobu venoval aj inému spôsobu umenia a to tetovaniu. Ako sám už uviedol, niekedy sa tým dokázal živiť, dokázal odísť do zahraničia a vrátiť sa za pár dní s tým, že ma zarobené to čo mnohí zarobia možno za pár mesiacov. Aktuálne ho však vidíme veľmi aktívne na hudobnej, rapovej scéne a poďme si troška rozobrať, čo o ňom vieme.

Začiatky až po prvý skupinový album DMS / 2001 – 2008

Ak by sme mali nazrieť niekde do úplných začiatkov Dameho, tak by sme sa dostali do Dúbravky, rok 2001 kedy si Separ s Damem hovorili „2 Kusy“. Fotografia z roku 2003, kedy Dame so svojou skupinou DMS odohrali svoj prvý koncert, pred len pár ľuďmi. Aj napriek tomu chalani vycítili, že ich hudba bude mať úspech a nájde si svojich poslucháčov, čo dokazujú hlavne tým, že dnes sú jedna z najvyhľadávanejších skupín.

Dame, spoločne so Separom a ich producentom Smartom, vydávajú prvý skupinový album s názvom – Teraz už naozaj. Dnes už je to 11 rokov starý album, zložený z 11 trackov, v ktorom nájdeš prevažne hlbšie a vážnejšie témy. Takýto bol však rap v danom období v našej krajine.

Pokračovanie na albume labelu GRAMO ROKKAZ – MANIFEST / 2010

Skupina, ktorej bol DAME súčasťou patrila v roku 2010 pod vydavateľstvo resp. label GRAMO ROKKAZ. Tento label sa rozhodol, že vydajú svoj spoločný album, ako to v dnešnej dobe spravili napríklad MILION+. Album obsahoval 16 trackov. Dame sa spolupodieľal rapom do 6 trackov a tvorbou hudby do 4 – Nevyprávaj, Dva krát meraj, Pomaly ďalej zájdeš a Premrhaný talent, ktorý sa dočkal aj videoklipu. Track Premrhaný talent mal vo svojej dobe veľký úspech a preto sa zrejme dočkal aj videoklipu. Chalani dali jasne najavo, že svoj talent by sme mali využiť a nepremrhať ho prácou, z ktorej chodíš domov ušomraný alebo nešťastný.

„Každý by mal robiť, to na čo má vlohy, nebyť jeden z mnohých, ktorý robí, len aby robil.“

Druhý skupinový album, ČO SA STALO? / 2011

Tretí rok v rade a DAME znova tvorí album, tento krát už druhý skupinový pre DMS. Album sa oproti predošlému stáva naozaj celkom rozdielový. Okrem hudieb nájdeš na albume už aj oveľa viac spoluprác, konkrétne napríklad s členmi Názov Stavby – Čistychov a DNA, Momo či prvá spolupráca so zahraničím, Termanology (USA). Album je predovšetkým zaujímavý aj svojimi témami. Osobne by som za najodvážnejšiu tému označil track – RODINA, kde úprimne a otvorene hovoria o svojich životoch a rodine.

Dame so svojou crew opúšťajú label / VITAJ VO FINÁLE 2013

Plány, cesty, záujmy alebo ciele, to sú dôležité body na to aby fungovala tvorba viac početnejšej skupiny či labelu. Label GRAMO ROKKAZ však tieto body ako celok zrejme prestal napĺňať tak ako by si minimálne predstavoval DAME, SEPAR a SMART a tak sa v priebehu roka 2013 rozchádzajú s GR a stávajú sa samostatne fungujúcou skupinou. Klipom k tracku VITAJ VO FINÁLE, nám bližšie vysvetlili prečo sa odhodlali k takémuto kroku.

Chalanov treba určite okrem hudby pochváliť aj za to, ako sa k tomu dokázali vyjadriť, rozumne rozísť aj bez toho aby vznikli dissy.

„Ja nepoviem GRAMO, ty nepovieš ROKKAZ“

Rok 2013, by som ešte nerád ukončil. Dame stále nemá v tomto roku sólo album, ale minimálne sa ako sólo interpret ocitol na zaujímavej spolupráci. Hovorím o tracku ZA OČAMI, ktorý patrí na MOMO-v album.

Tretí skupinový album MMXV / 2015

Pred vydaním tohto albumu, som osobne nevedel čo očakávať od tvorby Dameho. Tvoril dvojicu so Separom, raperom, ktorý šiel v hudbe naplno, vydával skupinové aj sólo albumy a sám som mal obavy, či nebude v trackoch príliš cítiť rozdiel medzi touto dvojicou, keďže ako som už vyššie spomenul, Dame sa živil a venoval aj tetovaniu.

Po vydaní a vypočutí albumu MMXV ukázal DAME, že dokáže byť rovnocenný parťák so Separom a potvrdili tým kvalitu mena a značky DMS. Na albume sa ocitli zaujímaví hostia ako SAJFA či Majster N, vidieť ich môžeš v pilotnom tracku, ku ktorému vyšiel aj videoklip. V rámci hudby dotiahli na album hostí ako Vladimir 518, PIL C, Tina, LUZA či Strapo.

Prvý sólo album SELFMADE / 2017

Dame sa rozhodol investovať do hudby. Po albume a tour MMXV si DAME zaobstaral svoje vlastné štúdio, v ktorom si robí a robil vlastné hudby, svoj rap, svoj album a tak dostal aj výstižný názov SELFMADE. Album bol nabitý 21 trackmi a to vraj ešte musel stráviť v štúdiu nejaký čas tým, že musel skracovať niektoré úseky piesní aby sa zmestilo na album všetko, čo tam chcel mať.

Sólo album mal veľký úspech v predajoch, Dame ukázal kus odmakanej práce, pritiahol zaujímavých hostí ako LVCAS DOPE, YZOMANDIAS, SEPAR, NERIEŠ, MAJK SPIRIT, TINA, ČISTYCHOV či KALI.

SELFMADE album, by som osobne označil za jeden z najzaujímavejších minimálne na Slovensku. Prečo? Veľmi zaujímavý meniaci sa cover albumu, trvanie albumu 1 hodina 18 minút, zaujímaví hostia, témy a hlavne boli k predobjednávkam uvedené pekné bonusy pre fanúšikov.

View this post on Instagram

Takze predstavujem vám svoj prvý sólo album s názvom SELFMADE. 21 skladieb + dva bonusy takže 23 skladieb. K albumu som si pre svojich fanúšikov pripravil vec ktorú som mal v hlave už odkedy som začal robiť na albume… MIXTAPE s názvom FEATTAPE Prvých TISÍC predobjedaných kusov dostane ZADARMO toto druhé CD – FEATTAPE o ktorý sa postaral DJ Metys. Nachádza sa na nom sedemnásť mojich sloh z hosťovačiek za posledné roky. Zaujímavÿ projekt kde sme dali dokopy moje slohy, obcas nejaky refren a cele to je zmixované do plnohodnotného mixtape-u. FEATTAPE nebude možné kúpiť zvlášť, a po predobjednávke už tento balík nebude. Album má 78 minút, FEATTAPE 27 Takže za cenu albumu dávam fanúšikom hodinu a trištvrte hudby čo si myslím že nieje vobec zlé. Další bonus je že dvom ludom, ktorý si predobjednajú album dojde s albumom výherný kupón na TETOVANIE odomňa… Jedná sa o plnohodnotný termín v hodnote 500€ Aby sme predišli nejakým zbytočným otázkam tak 16.11. uverejním snippet kedže k nemu mám nachystaný dosť zložitý vizuál na ktorý sa točilo vyše 30 zaberov a prechádzal dosť komplikovanou postprodukciou… Samozrejme audio som namixoval dokopy ja lebo SELFMADE… ? @mariannatomanova link na objednavku v profile

A post shared by ????.???.??????????????? (@adamvandame) on

V albume fanúšik mohol nájsť napríklad 500 eurový kupón na tetovanie priamo od Dameho či pribalené druhé CD FEATTAPE, na ktorom nájdeš jeho 17 spoluprác z posledných rokov, ktoré mu namixoval DJ METYS.

Štvrtý skupinový album DMS – PREPÁČTE / 2018

Dame ukončil hype sólo albumu svojou SELFMADE tour a následne sa so Separom znova pustili do tvorby spoločného albumu – PREPÁČTE. Chalani sa rozhodli v tvorbe spraviť veľkú zmenu. Album už neobsahuje hlboké, vážne témy ale skôr niečo, čo si fanúšik pod stage-om na koncerte zakričí, pri čom sa môže odviazať ako zviera a tak sa témy niekomu môžu zdať „plytkejšie“. Vo zvuku nájdeš už aj autotune, trap ale aj klasický boombap.

Chalani ukázali svetu aj ich interný humor, album poňali naozaj vtipným spôsobom o čom hovoria aj fotografie vo vnútri obalu či samotný obal.

Dame so svojou skupinou aktuálne obieha tour po celej republike a môžeme dúfať, že v priebehu roka 2019/2020 by nám mohol priniesť nejaký album.

 

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

 

Komentáre

Odporúčame