KLIPČlánkyHIP-HOPRnBVideoŽáner

Klipy, na ktoré by si si musel zobrať úver 2/2

Po týždni je tu pokračovanie zbierky najdrahších zásadných hudobných videoklipov, teraz sa však jedná o predstaviteľov momentálne toho asi najpopulárnejšieho žánru. Hip-hop, trocha staršieho r´n´b a hlavne kvalitné video produkcie.

Ako bolo spomínané v minulom článku, kráľom popu a rovnako najdrahších videí je Michael Jackson, spoločne s jeho sestrou Janet.(Scream) Janet sama je obrovská hudobná ikona, pole jej pôsobnosti v časoch jej najväčšej slávy siahalo a siaha ďaleko za hranice hudby. Do dnešnej doby je inšpiráciou pre veľa ženských hudobníčok a speváčok. Dá sa povedať, že ak ste videli video s tancujúcimi slečnami v 90-tych rokoch, je obrovská šanca, že ich ovplyvnila práve Janet Jackson. Má predaných cez 100 miliónov albumov. Z jej pozitívneho feministického prístupu a správneho využívania sexuality doteraz ťažia hviezdy od Beyoncé, Lady Gagy, SZA, cez Katy Perry a Britney Spears, až po Ciaru. Klip a spolupráca s kapelou Black Street v kategórií „hiphopových“ síce nebol z tých najdrahších, ale vizuálne efekty a prevedenie ho jednoznačne zaradzujú do tohto zoznamu. V roku 1999 toto video stálo cca 1.5 milióna $.

 

Ak sa bavíme o klipoch z „hip-hopového“ prostredia, nedá sa nespomenúť meno, ktoré dlhšiu dobu rezonovalo medzi asi všetkými interpretmi, ktorý mali „Meno“ a chceli niečo natáčať. Nekonvenčný prístup, typický „fish-eye“,špecifické podhľady a nadhľady sú len časť toho, čo reprezentovalo štýl človeka, režiséra a scénáristu menom Harold „Hype“ Williams. Narodil sa v Queense a začínal sa rozvíjať ako graffiti umelec, kde vznikla aj jeho prezývka „Hype“. Natočil tam svoj jediný, aj v komunite známy streetový film Belly, ktorý ak si nevidel, okamžite to naprav!

View this post on Instagram

Straight outta Queens! @beatsbydre

A post shared by Hype Williams (@hypewilliams) on

Jednou dosť známou kapelou, s ktorou začínal je babské zoskupenie TLC. Hype im točil známy hit „No Scrubs“, ktoré síce tiež nie je z tých úplne najdrahších, no bol ocenený MTV Video Music Award za Najlepšie Video Skupiny. To sa dialo v roku 1999.

 

Po obrovských hitoch a úspechoch TLC sa dievčatá nebáli investovať do produkcie a ukázali, že to myslia vážne a profesionálne. V klipoch ako „Waterfalls“, ktorý stál už cez 1 mil $ a kombinoval vizuálne efekty, a výborný scenár alebo rovnako v hitovke „Unpretty“, zhruba za 1,5 mil $. Oba klipy sa zaoberali sociálnymi otázkami ako sebaúcta, poruchy príjmu potravy a ďalšie.

 

Vrátim sa však k Hypovi Williamsovi, a jeho bohatej video tvorbe, hlavne k tej, ktorá presiahla šesť ciferné sumy. Jedno z nich sa natáčalo až v ďalekom Japonsku a patrí k obrovským hitom do dnešného dňa. Klip „Stronger“ od Kanyeho Westa dostal budget 1.2 mil $ od sponzora, bez toho aby videl scénár alebo dejovú líniu.

 

Ďalším počinom, kde mal prsty Hype je „She´s a Bitch“ od Missy Elliot, kde sa tiež produkcia vyšplhala na závratnú sumu. Šialené zmeny prevlekov, exotické autá a pamätná scéna pod veľkým M. M ako Missy.

 

Legendárny Busta Rhymes má takisto svoje miesto v rebríčku najdrahších klipov, kde sa spoločne s Hypom Williamsom podujal aj na réžii. ‚What’s It Gonna Be?‘ kde mu sekendovala Janet Jackson, je veľmi príjemným počúvaním a rovnako aj vizálom, so špeciánymi efektmi, ktorého koncept je založený na skvapalňovaní celého prostredia a aj samotných ľudí. Stál na tú dobu neuveriteľných 2.4 mil $, a nachádza sa aj v top 10 najdrahších klipov vôbec. Len samotný sklenený oblek čo má Busta stál 40 000$!

 

Aj kapely kvázi z „ulice“ neváhali zvýšiť svoje náklady a investovať do kvalitných vizuálov. Helikoptéry, akčná naháňačka na mori a explózie ako z trháku, to všetko obsahuje obrovský hit skupiny Fugees „Ready or not“. Here I come, you can´t hide…

 

V dobe 90-tych rokov sa produkovalo a točilo síce v obrovských kvantách, ale dbalo sa aj na kvalitu. Neodškriepiteľným príkladom je aj v tej dobe uznávaný americký r´n´b spevák, producent, tančník a herec zvaný Sisqó. Predtým ako sa vydal na sólovú cestu bol členom Dru Hill, takisto veľmi populárnej r n´b kapely.

Režisér klipu Joseph Kahn povedal toto:
„Počúvam ‚Thong Song,‘ a vravím:“ Noo, táto pieseň je o zadkoch „. „Takže to môžete buď prijať, alebo urobiť niečo také, ako som urobil ja, alebo môžete ísť a vyskúšať a premeniť“ Thong Song „na nejaký druh Chemical Brothers videa a urobiť všetko, čo je domýšľavé na niektorých komunistických prevratoch alebo niečo podobné. „
Nielenže klip prekonal hranicu 1.mil , existujú dve verzie pesničky, prvá z Miami , kde sa objavujú LL Cool J, Method Man a ďalší , a druhý remix na featuringu s Foxy Brown.

 

Často sa stávalo, že režiséri čerpali inšpirácie, alebo priamo odkazovali na známe filmy. Podobne sa zachoval aj režisér Brett Ratner pri natáčaní pre Mariah Carrey na podnet filmu z roku 1973 Enter the dragon (Drak přichází) v hlavnej úlohe s Bruce Leem.

 

Klipík Mariah prekonal náklady 2.5 mil. $ a okrem Busta Rhymesa toto dosiahli ďalšie dva vizuály. Prvým je epický krátky film od MC Hammera „2 Legit 2 Quit“, ktorý sledovať je jednoducho zážitok. Je to určite pilier jeho tvorby a vo videu sa objavili vtedajšie celebrity ako James Brown, Easy-E, Queen Latifah alebo Danny Glover. Jednoducho epic !

 

Asi tým najdrahším hudobným hiphopovým videoklipom však podľa dostupných zdrojov ostáva megalomanský projekt Puffa Daddyho „Victory“ (ft. Notorious Big & Busta Rhymes). Puff je známy tým, že rád a veľa investuje do klipov a to sa často aj vypláca. Filmovka je na úplne „hollywoodskej“ úrovni. Rovnako ako u ďalších aj tu bol inšpiráciou film, a to konkrétne The Running Man s Arnoldom Schwarzeneggrom. Vo videu hrá napríklad komik Danny De Vito.

 

Z tej novšej ponuky videoklipov sa do najnákladnejších rebríčkov skoro žiaden zástupca nedostal, keďže závratne klesli nároky na výrobu. Napriek tomu novinka spred pár týždňov tam svoje miesto má.

Je ňou „Earth“ od interpreta menom Lil Dicky, ktorú za prvý týždeň videlo na Youtube rekorný počet sledovateľov. Pesnička vznikla v spolupráci s Leonardo DiCaprio Foundation a nesie v sebe jasný odkaz. Zachráňme k““““ túto planétu, je pre nás všetkých(všetkým)! Zbytok je v krásnom klipe…

 

Na záver a odľahčenie tejto zbierky drahých klipov by som určite vypichol pieseň z debutového albumu (1998) skôr známeho herca ako rappera, a je ním nikto iný ako Will Smith. Svetoznámy refrén ani netreba špeciálne predstavovať, ale málo kto možno vie, že video vyhralo cenu MTV VMA Best Male Video award. Objavuje sa tam aj krásna Eva Mendez. Yummi Yummi!

Komentáre

Odporúčame