NewsČlánkyHIP-HOP

THROWBACK: #1 ČIS T

Poď sa s témou THROWBACK pozrieť bližšie na vývoj a tvorbu konkrétneho interpreta až po aktuálne obdobie. Zaujíma ťa ako zneli prvé tracky, ako vyzerali prvé klipy, o čom sa rapovalo a čo nosil ČIS T počas svojej hudobnej kariéry? V tom prípade si si otvoril správny článok a nám už len zostáva veriť, že vieš čítať.

ČIS T

Raper, ktorý je súčasťou slovenskej scény ešte od 90tych rokov, kedy to tu všetko začínalo. Ak teda nazrieme do jeho začiatkov, tak zároveň nazrieme do začiatkov vývoja rapu na Slovensku, kedy bol Čistychov súčasťou veľkej skupiny NÁZOV STAVBY. Tá vznikla spojením dvoch skupín – DRVIVÁ MENŠINA (DNA, ŠEGI100 a BACIL) + LUZA (HAJTKOVIČ, SLIPO a ČISTYCHOV). V tom čase existovali na Slovensku skupiny ako KONTRAFAKT, TROSKY a pár sólo interpretov.

LEGENDA LUZA !!! TATO NEDELA JE NASA !!!

Uverejnil používateľ Čis T Streda 14. októbra 2015

NÁZOV STAVBY – ŠTÁT ŤA NÚTI / 90te + prelom 2000

V týchto časoch sa zároveň zrodil prvý veľký rapový album skupiny NÁZOV STAVBY – REČ NAŠA. Album bol reálne vydaný v roku 2002/2003, s tým, že niektoré nahrávky však boli nahrávané aj o niekoľko rokov skôr, keďže v minulosti to nebolo jednoduché vzhľadom na vtedajšiu krajinu a hlavne to, že RAPový žáner bol ešte v plienkach.

ČISTYCHOV ft TINA, DANNIE, ORION – VAŠA / 2004 – NÉ PRODUKT

Po vydaní albumu Názov Stavby, sa Čistychov pustil do sólo albumu Né Produkt, ktorý sa mu v roku 2004 podaril aj vydať. Album mal vo svojom období úspech a k spolupráci pozval raperov  ako Miky Mora, Tina, Kardinál Korec (dnes už OTIS), Opak, DNA či Orion. K albumu sa podarilo vydať aj videoklip ku klubovej veci Vaša v spolupráci s Tinou a Orionom. Tento track vo svojom období hral takmer všade a ver, že keď to začnú hrať v kluboch dnes tak aj „tvoja pipka bude rada, že si sa s ňou dostavil“.

LUZA – Kto do teba kameň DVOJKLIP, 2006/2007 – 3 MENÁ 4 PÍSMENÁ

Rok 2006, Čistychov vydáva album International Collabo s jeho známymi, tento album si môžete vypočuť prevažne s interpretmi v anglickom jazyku. V roku 2007 sa pustil do projektu LUZA, teda spolu s ním aj Hajtkovič a Slipo a podarilo sa im vydať ich prvý skupinový album – 3 mená 4 písmená. Album priniesol mnoho hostí a hlavne nových, s ktorými nemali na vlastných projektoch ešte spolupráce ako napríklad Marián Čekovský, Rytmus, Ego či Moloch Vlavo zo skupiny Druhá Strana. Ku albumu sa im podaril vydať dvojklip k trackom Kto do teba kameň a Sám sebou. Čekni si, aký mali chalani merch v roku 2007!

Čistychov ft Mišo Biely- Každý kto ma pozná / 2008 – Posledný doberman

2008 – Čistychov sa v priebehu troch posledných rokov stáva súčasťou tvorby troch štúdiových albumov, Posledný doberman je jeho druhý sólo album, kde už môžeme počuť celkom priepastný rozdiel v hudbe a práci v štúdiu s hlasom, rapom atď. K rapu sa dokonca na albume pridal k určitým trackom aj spev napríklad od Miša Bieleho.

2011, 2012 – RAP EVOLÚCIA a SIN LIMITE s KUBÁNCAMI

V poradí tretí sólo album nesie názov RAP EVOLÚCIA, 16 plno hodnotných skladieb, v ktorých samozrejme nájdeš texty s výpovednou hodnotou. Na albume môžeš nájsť aj témy, ktoré vystihovali situáciu na Slovensku v danom období. Okrem domácich interpretov nájdeš na albume aj Kubánsku hudbu od La Conexión, keďže ako dobre vieme, Čis T-ho druhý domov je Kuba, má rád ich kultúru, hudbu. Nebola to jeho prvá ani posledná spolupráca s nimi, keďže rok na to 2012 vydáva s interpretmi z Kuby spoločný album SIN LIMITE.  Nech sa páči – SNNIPET z albumu RAP EVOLÚCIA.

4D – Zelený dym / 2013 a 2014 4D – Kryštál a 4

V rokoch 2013 a 2014, Čistychov vytvoril spoločne s raperom DNA (Názov Stavby a Drvivá Menšina) a spevákom Mišom Bielym skupinu 4D. O celú produkciu hudby sa na ich albume postaral štvrtý člen G-BOD. Ako prvú z noviniek nám priniesli klip k tracku Zelený dym, ktorý spoločne natočili v štúdiu na jeden záber a jasne nám ukázali aký je ich názor na zelenú rastlinu. Prvý album resp. projekt Kryštál bol úspešný a tak v priebehu Ďalšieho roka vydali druhý album 4D s názvom 4.

View this post on Instagram

#2013 #4D #krystal

A post shared by Čis T ?? (@cistofficial) on

LUZA – PRIAMO Z PETRŽALKY II. / 2015 – LEGENDA

Čistychov so svojou skupinou LUZA ohlasujú vydanie druhého skupinového albumu LEGENDA po 8 rokoch. Veľký návrat skupiny, ktorá sa sama označovala ako lenivá produkcia. Pre „svojich“ starých fanúšikov ihneď vydávajú klip ku skladbe Priamo z Petržalky. K tejto skladbe spravili druhú verziu a nostalgia prišla už na začiatku klipu.

ČIS T / 2018 – YAK OROL po súčasnosť

Je rok 2017, Čistychov vydáva s DJ WICHom skladbu Questions, v ktorej ti dokonalo vysvetlí prečo mení svoje meno Čistychov na ČIS T. Zmenou mena chcel Čis T spraviť akúsi pomyselnú čiaru za svojou tvorbou a začať robiť hudbu s „novým soundom“, novými možnosťami čo sa mu teda podarilo a potvrdil to aj štvrtým sólo albumom YAK OROL. V Roku 2018 tak jasne ukazuje, že ako jeden z mála interpretov fungujúcich od 90tych rokov, dokáže robiť hudbu stále na Áčkovej úrovni a kľudne aj s novými, mladými interpretmi.

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame