NewsČlánkyHIP-HOP

BEEFMANIA: #1 East coast vs. West coast, ako vznikol najväčší beef v histórii?

V téme BEEFMANIA, Vám budeme pravidelne prinášať detaily najzaujímavejších káuz resp. beefov v hudbe, či už svetovej alebo domácej. Na začiatok Vám priblížime najväčší beef v histórii, na konci ktorého stratila svetová hudba dnes už legendy svetového rapu, 2 Pac & The Notorious BIG. Beef, „ktorý rozdelil ameriku na dve časti – Východ a Západ.“

80-te a 90-te roky, amerika má na svojom trhu mnoho raperov, no len dvaja z nich zažívajú hype, ktorý je rozdielny od všetkých ostatných, Tupac Amaru Shakur, známy ako 2Pac, Makaveli a Christopher George Latore Wallace, teda The Notorious BIG alebo BIGGIE SMALLS. Tupac sa narodil v roku 1971 v štáte New York rovnako ako o rok mladší BIG, až na to, že Tupac sa poväčšine svojho života a svojej tvorby pohyboval štáte Los Angeles, California, teda na západnom pobreží USA.

Rivalita medzi východom a západom začala samozrejme skôr, niekedy v 80-tych rokoch, keďže New York a Los Angeles mali od dávnych začiatkov tejto hudby tých najvplyvnejších a najzaujímavejších raperov. Svoju najväčšiu silu však tento beef mal v 90-tych rokoch, keď západné pobrežie začalo predbiehať v číslach, predajoch, koncertoch dovtedy úspešnejšie východné pobrežie.

Rok 1994

Tupac a BIG boli spolu členmi vydavateľstva BADBOYS RECORDS, v priebehu tohto roka vznikol Tupacovi nepríjemný incident, prežil 5 výstrelov. Tupac pár dní po tomto incidente tvrdil, že ľudia z BADBOYS RECORDS, nemali vôbec iniciatívu v nemocnici pomôcť, dokonca sa vyjadril aj na adresu BIG, ktorý podľa jeho slov vedel o plánovanom útoku. Odkiaľ mal tieto tvrdenia a či to boli aj fakty, už nezistíme, jedno však vieme, po tomto incidente a tvrdeniach Tupaca sa táto dvojica navždy rozišla, ich osobný spor týmto len vyvrcholil a k rivalite východného a západného pobrežia priložili pekne do ohňa.

Rok 1995 a 1996

Tupac, sa po uvedenom incidente dostal do kontaktu so šéfom vydavateľstva DEATH ROW RECORDS – Marion Suge Knight, ktorý s Tupacom uzavrel dohodu aby vydával pod jeho labelom a na základe toho mu vyplatil kauciu 1,5 mil. dolárov aby ho prepustili, keďže v tom čase sedel za sexuálne obťažovanie fanúšičky. Dvojica sa dohodla na svojich podmienkach a Tupac začal nahrávať v novom labeli.

2Pacov diss na BIGGIEHO, v ktorom okrem iného spomína aj sex s jeho priateľkou

DEATH ROW vs. BADBOYS (Marion Suge Knight vs. Puff Daddy)

Marion Suge Knight sa v roku 1996 vyjadril na adresu šéfa BADBOYS Records – Puff Daddyho v zmysle, že každý kto chce nahrávať hudbu, albumy a nechce mať obavy z toho aby sa šéf jeho labelu pretŕčal v každom jeho klipe, príďte do DEATH ROW. Po nejakom čase od tohto vyjadrenia, sa ocitol na jednej party Suge Knight aj Puff Daddy, zhodou na tejto párty bol zastrelený jeden z najbližších ľudí Sugea Knighta, ktorý obvinil aj Puff Daddyho a tak boli do tohto beefu zapletené aj najúspešnejšie vydavateľstvá. Spolumajiteľom DEATHROW bol aj Dr. DRE.

13. september 1996 RIP

Las Vegas, blízky priateľ Tupaca, svetová špička v boxe Mike Tyson, má 6. septembra 1996 zápas, Tupac šiel na tento zápas podporiť svojho priateľa a po všetkom sa so šéfom DEATH ROW vydá autom preč na charitatívny koncert. Na križovatke zasvietila červená, dvojica musela zastaviť a vedľa nich taktiež CADILLAC bielej farby, z ktorého vyšlo niekoľko výstrelov, 4 skončili v Tupacovi a Suge Knight ostal bez zranenia. Počas tejto noci bol Tupac 4x operovaný čo aj tak nepomohlo jeho zdravotnému stavu a tak Tupac, aktuálne spoločne s BIG najväčšia legenda rapového žánru, umiera presne 13. septembra 1996.

9. marec 1997 RIP

BIGGIE SMALLS, odchádza z odovzdávania cien Soul Train Music Awards v Los Angeles, nastáva podobná situácia, BIG so svojimi priateľmi stoja na červenej, veďla ich auta zastaví čierny CHEVROLET z ktorého niekoľko výstrelov smeruje priamo do ich auta a BIG tento incident neprežil, keďže obdržal výstrel do hrude. O tejto vražde sa hovorí, že to mohla byť pomsta za smrť Tupaca alebo nevyplatené dlhy BIGGIEHO, spoločnosti, ktorá sa mu starala o ochranku.

A čo dnes?

Šéf DEATHROW RECORDS, Suge Knight skončil kvôli vydieraniu a iným priestupkom vo väzení, väčšina interpretov tento label opustila a k tomu sa ešte matka 2Paca po jeho smrti mala súdiť s vydavateľstvom kvôli okradnutiu autorských práv jej syna. Suge Knight sa dostal na slobodu až v roku 2005, kedy sa aj chcel pokúsiť obnoviť toto vydavateľstvo ale tentokrát už neúspešne.

Vydavateľstvo PUFF DADDYHO – BADBOYS RECORDS utrpelo v období taktiež nejaké straty, ktoré neboli však tak citeľné ako u konkurencie. Aktuálne môžete PUFF DADYHO počuť, má featy s rapermi ako Meek Mill, Rick Ross a množstvo úspešných singlov ako napríklad Coming Home feat. Skylar Gray.

Všetky vyššie uvedené udalosti a usmrtenia do dnes niesu oficiálne vyriešené a všetky tvrdenia tak je možné samozrejme považovať aj ako konšpiračné teórie. Ak sa chceš dozvedieť o tomto beefe a 2Pacovi oveľa viac, tak ti odporúčam určite pozrieť dokument s názvom Tupac Assassination: Battle for Compton, nech sa páči trailer.

 

 

Ak ťa téma beefmania zaujala a chcel by si mať na túto tému bližšie informácie k iným kauzám zo sveta či našej scény, napíš do komentáru, ktorý beef by ťa najviac zaujímal a ver, že ti ho raz priblížime.

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame