NewsRozhovory

Producentský špeciál #2: SpecialBeatz & Grizzly

V dnešnom producentskom špeciály ti o sebe a ich tvorbe čo to prezradia SpecialBeatz  a Grizzly. Dozvieš sa o tom, či interpreti platia za hudby tak, ako majú alebo s kým títo talentovaní chalani cenia najviac spoluprácu.

1. Je podľa teba povolanie producent brané plnohodnotne spoločnosťou?

2. Dá sa ním uživiť?

3. Čo bol pre teba prvotný impulz, keď si sa rozhodol , že chceš robiť hudbu?

4. Pamätáš si ešte na svoju úplne prvú produkciu?

5. Myslíš si, že vy producenti, máte dostatok priestoru na realizáciu?

6. Daj 6 tvojich najobľúbenejších trackov, ktoré si spravil

7. Kto je tvoja hudobná inšpirácia?

8. S kým ceníš najviac spoluprácu a existuje meno, s ktorým by si nespolupracoval ani za svet?

9. Vládne medzi slovenskou scénou rivalita?

 

Odpovedá: SpecialBeatz

1. Myslím si, že moc nie. Ja sám to neberiem ako povolanie ale ako hobby, ktoré ma živí.

2.Dá len sa treba obracať. Väčšina producentov popri tom robí ešte niečo iné, najčastejšie sú dji.

3.Moc si nepamätám, ale asi som pozeral nejaké beatmaking video a povedal si, prečo to neskúsiť? Tak som stiahol Fl Studio nejak 10 rokov dozadu a baví ma to dodnes.

4.Fu, ani nechcem. 😀

5.Ja osobne áno. Cez týždeň sa môžem naplno venovať produkcií a cez víkendy hrám s Pil Cim koncerty. Vydal som producentský album a chystám nové veci. Ale keby ma to neživilo tak neviem, či by som mal toľko priestoru.

6.Proudy ft. Viktor Sheen, Ektor – Nevadí, Pil C ft. Calin – Silent Hill, DMS – Lepšia pesnička, Rytmus – Gádže Nemíňajú Lóve

7.To, čo práve počúvam.

8.Väčšinu spoluprác si cením. Existujú ale nechám si pre seba.

9.Taká zdravá asi áno a to je len dobre, lebo to núti človeka sa posúvať a zlepšovať.

 

Odpovedá: Grizzly

1.Záleží, či ide o spoločnosť všeobecne alebo iba o Slovensko. Napríklad v USA nie je producent písaný pri takmer žiadnej svojej produkcií. Teda aspoň čo sa týka minimálne YouTubu, ale dostáva za to solídne zaplatené. Na Slovensku to funguje akosi opačne. Producenti dostávajú dobré credits, no s platením za hudby je to tu trošku pozadu. U nás je väčšina interpretov zvyknutá neplatiť za hudby, česť výnimkám. Netvrdím, že mi to nejak zvlášť vadí, veď keď chcem za hudbu peniaze, tak si vypýtam. Iba konštatujem, že to u nás takto funguje.

2.Čisto produkciami na Slovensku určite nie. To by musel produkovať hit za hitom a dostávať slušne zaplatené za každý jeden. U nás musí producent určite hrávať koncerty, pokiaľ z toho chce zarábať a živiť sa tým.

3.Určite asi to, čo u väčšiny iných hudobníkov. Proste ma to bavilo a stále baví. Baví ma len tak si klikať a popri tom sledovať ako vzniká niečo nové a že to nejak hrá. Baví ma zabávať sa s rôznymi zvukmi, samplami, modulovať ich, strihať a všemožne upravovať, aby z toho nakoniec vznikla nejaká hudba. Je to kreatívny a mega zaujímavý proces a častokrát mi príde až neuveriteľné, do akej miery sa dajú upravovať rôzne zvuky, pri čom z toho vznikajú úplne nové. Samozrejme, stále sa mám čo učiť a učím sa počas každej jednej produkcie.

4.Fúha, tak to už veľmi nie, ale určite to bolo niečo strašné 😀 Pamätám si nejaké hudby ešte z čias, kedy som len začínal, ale to máš ako s kresbami malého dieťaťa. Pochváliš ho za snahu, aj keď vnútri v sebe vieš, že je to strašné. Haha.

5.To záleží asi hlavne od toho, koľko produkcií kto vypustí, s kým má šancu spolupracovať a podobne. Keď je človek šikovný, môže toho vychádzať v priebehu roka od neho dosť a teda aj toho priestoru môže mať pomerne dosť. Ide teda hlavne o to, koľko sa ti podarí spraviť hudieb a koľko z nich sa aj použije.

6.No.1 je pre mňa určite Zázrak s Majselfom. To bola naša prvá spolupráca a pre mňa to bola v podstate aj prvá vec, ktorá mi otvorila dvere do slovenskej scény. Tých trackov s Majselfom by som dokázal menovať hneď viac, napríklad Nechajte ma dýchať, čo je pre mňa jedna z mojich top hudieb na Tripe, Vlny, pretože sa mi na natáčanie klipu viažu krásne spomienky alebo Jazvy, čo bola moja prvá producentská spolupráca s the most legendary DJom Wichom. Ďalej ma baví Čas hulit, čo bola veľmi skvelá spolupráca s Restom, Spokojný od Spirita, lebo je to mega chill a Pancier so Separom, lebo je to proste banger jak sviňa a vedel by som takto menovať ešte dlho. Cením si každú jednu spoluprácu s každým interpretom, s ktorým mám možnosť spolupracovať, preto je veľmi ťažké vybrať z nich len zopár.

7.Ako som spomínal v rubrike Playlist, tam je toho viac a v rôznych obdobiach sú to rôzni ľudia. Či je to Premier, Apollo Brown, DJ Wich alebo Hoodini, Smart, Kenny Rough, tak sú to aj iní hudobníci a kapely ako Tame Impala, Lord Huron alebo Daft Punk.

8.Samozrejme, najviac si spoluprácu cením s Majselfom, pretože už spolupracujeme nejaký ten piatok a stále to klape, čo je absolútny základ. Ale ako som už spomínal, cením si spoluprácu s každým, s kým mám tú česť.

9.Na to, s kým by som nespolupracoval ani za svet ti asi ani neviem odpovedať. Pokiaľ mám tú možnosť spolupracovať s niekým, koho hudba ma baví, tak idem do toho. Nikdy som sa nejak nezamýšľal, s kým by som ani za život nerobil, ale asi s Jakubcom teda.

Tým, že je naša scéna pomerne veľká na to aká sme malá krajina, tak aj konkurencia je tu vysoká. No a tam kde je konkurencia, musí byť do istej miery logicky aj rivalita. Aj keď je možno často skrytá, ale je. Ja sa to snažím nejak nevnímať, ale občas sa proste niekde dočítaš to alebo započuješ inde tamto. Sú u nás ľudia, ktorí sa jednoducho medzi sebou nemusia, ale na druhej strane je tu dosť vysoká miera spolupráce a dobrých vzťahov medzi jednotlivými interpretmi, z čoho mám radosť, pretože často vznikajú aj také spolupráce, ktoré by tu nikto nikdy nečakal.

Komentáre

Odporúčame