ČlánkyRozhovory

PRODUCENTSKÝ ŠPECIÁL #1: Adrián Líška & Jofre

Robia hudbu, no veľa sa o nich nehovorí. Stoja za úspešnými projektami, no obdiv a rešpekt sa im v dostatočnej miere nedostane. Na Slovensku to už raz tak býva. Fame berú interpreti, tí čo robia hudbu idú bokom. Aj preto sme ti pripravili producentský špeciál, v ktorom sa o týchto šikovníkoch dozvieš viac. Pýtali sme sa deväť  tých istých otázok, no čakaj deväť odlišných odpovedí. V prvej časti sa stretnú Adrián Líška a Jofre (Ján Lednický) a v ďalších častiach si prečítaš o Jimmym-Pé, Deryckovi, Smartovi,  Specialbeatz, či o mnohých ďalších.  Enjoy!

 

Deväť otázok, na ktoré nájdeš odpovede:

1.Je podľa teba povolanie producent brané plnohodnotne spoločnosťou?

2.Dá sa ním uživiť?

3.Čo bol pre teba prvotný impulz, keď si sa rozhodol , že chceš robiť hudbu?

4.Pamätáš si ešte na svoju úplne prvú produkciu?

5.Myslíš si, že vy producenti, máte dostatok priestoru na realizáciu?

6.Daj 6 tvojich najobľúbenejších trackov, ktoré si spravil

7.Kto je tvoja hudobná inšpirácia?

8.S kým ceníš najviac spoluprácu a existuje meno, s ktorým by si nespolupracoval ani za svet?

9.Vládne medzi slovenskou scénou rivalita?

 

 

Odpovedá: Adrián Líška 

1. Nenazval by som to povolaním. Ale dlhšie nad tým rozmýšľam a nenapadá mi ako to lepšie nazvať. Je otázka, čo znamená plnohodnotne. Toto  povolanie často nie je plnohodnotne vnímané ani umelcami a tí majú majú pocit, že producenta nepotrebujú. A takisto by som sa stavil, že väčšina ľudí mimo hudby v podstate ani nevie, čo je úlohou producenta, pretože robiť beaty je iba jeden spôsob ako produkciu vykonávať. Ale tak je to dobre, ľudí zaujíma interpret a tak to má byť.

2. V istom prípade určite áno, ja ale nie som v tom bode. Moje druhé “povolanie” je bubeník, takže kombinujem tieto dve činnosti. Čo sa týka príjmov už sa to pomaly vyrovnáva, ale stále je väčšia časť môjho príjmu z hrania.

3. Nejaký konkrétny si nepamätám. Mal som 10-11 rokov, pozeral som MTV a bubnoval mame po hrncoch. Mal som z toho taký silne pozitívny pocit. Prehovoril som rodičov, aby ma prihlásili do ZUŠ na bicie a odvtedy mi to vydržalo.

4. Áno. Prvé hudby vznikli tak, že som sa učil robiť v FL studiu, lebo ma v podstate očarilo, že človek môže svoje nápady sám pri PC dávať dokopy a nepotrebuje na to kapelu. Samozrejme,  tie prvé veci nikdy nikde nevyšli a trvalo dlho, kým som sa prepracoval k nejakým reálnym skladbám. Prvá moja reálna produkcia je skladba She od Emmy Drobnej. Vyšla na jej albume v roku 2017 ale hudbu k nej so mal hotovú niekedy od roku 2015.

5. V podstate, v dnešnej dobe všetok ktorý si môžeme priať. Keď niekto robí vlastné producentské projekty,  ako napríklad – čo ja viem,  FVLCRVM, tak v podstate po tom,  ako spraví dobrú skladbu, má nespočetne veľa možností ako ju dostať k ľuďom. Ja som typ producenta, ktorý vlastné veci pod vlastným menom nerobí,  ale pracujem s interpretmi a kapelami. A tam je to trochu ťažšie,  pretože autori majú naozaj často pocit,  že to čo spravili a pri čom strávili nespočetne veľa hodín tvorby, už nemôže byť lepšie a je zbytočné platiť producenta. Pri tom ale ten nezainteresovaný pohľad iného človeka, ktorý nebol súčasťou kreatívneho procesu, vie skladbe veľkým spôsobom pomôcť a každý s kým so na takejto báze spolupracoval, si myslím,  že to môže iba potvrdiť. Ale autori na to zase postupne pomaly prichádzajú ako veľmi je producent potrebný pre dobrý výsledok.

6. O niektorých sa nedá povedať, že som ich spravil pretože som bol iba producent nie autor, ale mojich 6 najobľúbenejších spoluprác je:
She – Emma Drobná, Peter Lipa – Nenápadný nápad ft.Zuzana Mikulcová,Papyllon – What about the night (táto ešte nevyšla ale je to strašne dobré!! Chalani dajte to von! :), Ľudové Mladistvá – Hojana, Ľudové Mladistvá – Voda, Štěpán Urban – Candy.
Ešte viac som hrdý na niektoré veci ktoré sú nové a zatiaľ ich mám iba v PC ale o tých sa môžeme porozprávať niekedy neskôr. 🙂

7. Život samotný, obíjmanie stromov, komunikácia s nadpozemskými bytosťami. Nie srandujem, samozrejme. Nevytiahnem jedno meno,pretože je to naozaj každý týždeň niečo iné. Tej kvalitnej hudby teraz vychádza tak nespočetne veľa že inšpirácia sa dá hľadať úplne všade. Samozrejme, inšpirácia sa to dá nazývať iba dovtedy kým neprerastie do plagiátorstva .

8. S Emmou Drobnou. Spolupracujeme spolu už dlho,  dokonca dlho predtým, ako prerazila v TV show. S ňou bola moja prvá ozajstná producentská práca, takže to si veľmi cením. A samozrejme,  obrovská česť bola produkovať dve skladby na album pána Petra Lipu, na ktorých som spolupracoval ešte s mojim dlhoročným kolegom a kamarátom Martinom Majlom Štefánikom. Tých mien s ktorými by som nerobil je dlhší zoznam. Ale možno sú to milé a dobré dušičky tak ich nebudem menovať.

9. Ja sa necítim ako súčasť nejakej scény. V podstate si iba robím svoju prácu, ktorá ma nenormálne baví a so všetkými producentami,  s ktorými sa poznám, mám dobré vzťahy. Ja v podstate rivalitu veľmi nepríjmam vo svojom živote. Jeden múdry človek mi raz povedal, že kolaborácia je vždy silnejšia ako konkurencia.

 

Odpovedá: Ján Jofre Lednický 

1. Osobne si myslím, že ľudia, ktorí sa nevenujú hudbe nevnímajú rolu producenta ako takú. Aj keď producent tvorí základ všetkého, čo dokáže interpret preniesť na poslucháčov, málokto si tento fakt uvedomuje. Nieje natom, ale nič zlé a myslím si, že éra smutných producentov, ktorí sa cítili byť nedocenení už opadla aj vďaka doceneniu samotnými interpretmi.
2. Myslím si, že kto sa dostane do zahraničia, či aj na SR popri produkcií hrá ako DJ, tak hej.
3. Keď som ako 6 ročný prvýkrát počul rozoznený klavír.
4. Samozrejme, volala sa beat 1, ktorá vznikla pred 10 rokmi.
 5. Realizáciu asi každý vníma inak, pre mňa je limitujúcim faktorom čas, keďže pracujem. V dnešnej dobe si môže každý čokoľvek hodiť na Spotify, či Youtube, a úspech je radikálne podmienený marketingom.
6. Moje fav tracky nájdeš TU.
7. Klišé odpoveď, ale zásadné momenty, čo prežívam. Inšpirujúci ľudia, mladé talenty, ikony.
8. Ego, Rytmus, Calin, BIIZA, nespolupracoval by som s nikým, komu to v tom období neverím.
9. Neviem, tieto záležitosti ma vždy ďaleko obchádzali, snažím sa len robiť hudbu, ktorá baví mňa samotného a nepredbieham sa s nikým, keďže sa nechcem živiť len hudbou.

 

Komentáre

Odporúčame