EDMEventyHIP-HOPLatinoPOPRnB

LGBT či helikoptéry? Prečítaj si, čo môžeš čakať od tohtoročného festivalu COACHELLA

V slnečnej Kalifornii sa už celých 20 rokov uskutočňuje jeden z vôbec najväčších svetových festivalov hudby, či umenia ako takého. Nájdeš tam zmes asi naozaj všetkých žánrov muziky, s najväčším zastúpením pochopiteľne žánrami ako rock, hip hop, elektronická tanečná hudba, či samozrejme pop. V údolí Coachelly nájdeš nespočet rôznych stanovíšť, ktoré sa netýkajú len hudby samotnej. Nájdeš tam všakové druhy umenia, ktoré dozaista uspokoja tvoje náročné chúťky. 

Počiatku tejto veľkolepej udalosti siahajú až do roku 1993, no za oficiálny začiatok môžme považovať práve rok 1999. Hoci v roku 2000 bol event vynechaný, od roku 2001 už pravidelne funguje a tradíciu si drží až do súčasnosti. Samozrejme za tie roky prešiel nejednou významnou zmenou k lepšiemu i samozrejme väčšiemu eventu. Dnes som si pre teba pripravil zopár vychytávok, ktoré môžeš očakávať na nadchádzajúcom ročníku. Ten v týchto dňoch už beží, no jeho trvanie nie je ani náhodou jedno, či dvojdňové!

Spomínal som, že Coachella si pre teba opäť pripravila množstvo špecialít. To majú jej organizátori samozrejme v plánoch rok čo rok, posúvať hranice ich eventu ďalej a ďalej. Veď ako veľmi obdivovaným bol v roku 2012 koncert Tupaca? Áno, presne tak! Tvorcovia ho oživili na niekoľko skladieb pomocou technológie hologramu, ktorá bola využitá napríklad i pri oživení Michaela Jacksona. Tupac si takto odrapoval po boku Snoop Dogga či Dr.Dre aj 14 rokov po svojej smrti.

Už v počas minulého ročníku, na jar 2018, sme sa dočkali upgradu stagu počas vystúpenia najväčšieho z rapperov a headlinera tamojšieho ročníku, samotného Eminema. Ten vystúpil na pódiu, ktoré pripomínalo „realitu“. Čo to znamená?

Jedná sa o počítačovo riadenú technológiu, ktorá pomocou generovania realistických obrazov vytvára dojem „živého“ prostredia. Ide o takzvanú AR technológiu, ktorá sa počas prebiehajúceho ročníku využíva hlavne pri tanečnej elektro muzike. Zámer je skutočne jednoduchý, má divákov vniesť o čosi viac do hudobných vystúpení, než tomu bolo možné doteraz. Jednoducho vizionársky nápad!

V tomto ročníku sú najväčšími headlinermi festivalu jednoznačne hviezdy ako Childish Gambino a popová princezná Ariana Grande. Tento rok ale dostali značne rozšírený priestor v line-upe i umelci z komunity LGBT. Hoci sa jeden zo zástupcov materských spoločností festivalu v pominulých rokoch dopustil viacerých donácií práve pre ANTI-LGBT hnutia, dočkali sme sa v aktuálnom ročníku celých deviatich umelcov z komunity LGBT. Za mňa ide určite o pekný pokrok. Medzi týchto účinkujúcich patria mená ako Kaytranada, Christine and the Queens či Janelle Monáe.

Po vzore z minulosti, i tento ročník sa oblohou ponad festival budú premávať helikoptéry. A že prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá… pohodlie. Ale pohodlie koho? Nuž, s festivalom sa už tradične spája podstatne menšia súkromná párty v réžii labelu Republic Records. Pomaly ale isto sa stáva pravidelným eventom celého festivalu a tento rok sa odohrá už zajtra, teda 14.teho a vystúpia na nej mená ako Liam Payne,  Jeremy Zucker alebo taktiež Ski Mask The Slump God.

O prepravu helikoptérami na túto súkromnú párty sa opäť raz stará spoločnosť Blade, ktorá umelcov preváža vzduchom namiesto zdĺhavej 5-hodinovej cesty autom, ktorá párty delí z dejiskom samotnej Coachelly. Iste ťa zaujíma, koľko by ťa prípadne takáto cesta stála. Nuž, jeden lístok (jednosmerný) by ťa vyšiel 845 amerických dolárov, čo je v prepočte asi 746€. Slušná suma za jeden odvoz, všakže? Nuž ale, keď na to človek s takýmto spoločenským postavením má, radšej sa pleskne po vačku a dopraje si takéto pohodlie, o ktorom sa bežným ľuďom môže len snívať.

@stančo

Komentáre

Odporúčame