ČlánkyHIP-HOP

MLADÁ KRV: Pobyt vo väzení bol pre DAWEEDA HUSTLA ťažkou skúškou, ktorá ho nezlomila

25 ročný rapper David Csemy, známy ako Daweed Hustle pochádza z bratislavského Starého Mesta. K hudbe mal blízko už ako malý chlapec. Vo svojom voľnom čase chodieval na základnú umeleckú školu do hudobného a speváckeho krúžku. Zároveň chodil aj spievať do zboru slovenského rozhlasu. Keďže sa začal viac túlať po vonku s kamošmi a zároveň ho začal viac baviť rap, na tieto aktivity postupne zanevrel. Freestyle rapu sa začal venovať niekedy v roku 2003, v čase keď začínal legendárny Artattack Freestyle Battle. Spolu s ďalšími chlapcami sa stretával na ulici, kde si dávali sessions. Jeden z nich robil beatbox a druhý do toho rapoval. Svoje vlastné texty začal písať o niečo neskôr, približne od dvanástich rokov. Postupne si ich začal aj nahrávať do pc a na mobil. Ako sám vraví, toto obdobie sa vyznačovalo rebéliou, zažíval prvé problémy s učiteľmi, spolužiakmi a dokonca už aj s políciou. Toto všetko pre neho bol podnet a inšpirácia k sebavyjadreniu prostredníctvom rapu.

Po dovršení osemnástky nastal u Daweeda životný zlom. Niekoľko dní po jeho narodeninách mu náhle zomrel otec a tak zostal iba s mamou. V tomto období sa už nejaký čas venoval nelegálnym aktivitám, za ktoré si po neho pol roka po otcovej smrti prišlo policajné komando. Spolu s ďalšími troma parťákmi skončili vo väzbe. Nakoniec bol odsúdený na 44 mesiacov nepodmienečne, z čoho si odsedel 33 mesiacov v rôznych väzenských zariadeniach po Slovensku. Toto obdobie bolo pre neho najťažšie. Po strate otca sa musel vyrovnávať so stratou slobody, zároveň ho opustila priateľka a jeho mama sa s týmto všetkým musela vyrovnávať sama. Jedna z vecí, ktoré mu vo väzení chýbala bola takisto hudba. Daweeda však táto nepríjemná situácia nezlomila, pomohla mu uvedomiť si veľa vecí a začať vnímať život inak. Po odsedení trestu nezanevrel na hudbu a pokračuje v tvorbe.

Hudbe obetuje väčšinu svojho času. Jeho bežný tvorivý deň začína cvičením, po ňom si chystá texty, ktoré potom ide nahrávať do štúdia. Spolu s jeho dvorným producentom Tyzim sa snažia z každej skladby vyžmýkať maximum. Okrem vlastných životných situácií ho pri tvorení hudby inšpiruje mnoho umelcov, z ktorých niektorí už nie sú medzi nami a časť z nich je vo väzení. Inšpiruje ho najmä schopnosť týchto ludí prekonávať ťažké životné situácie a prekonvertovať ich na úspech. Čo sa týka rapu má Daweed široký záber. Okrem slovenského či klasického amerického rapu počúva aj francúzsky, taliansky, nemecký či dokonca srbský alebo albánsky rap. Jeho hudobný rozhľad však nekončí len rapom, rád si vypočuje aj iné hudobné žanre od rnb, soul, funky, oldies až po rockové balady.

Jeho cieľom je robiť hlavne hudbu, ktorá bude baviť ľudí a bude sa dobre počúvať. Tiež by chcel rád nahrávať svoje albumy, točiť kvalitné videoklipy a vystupovať na koncertoch, jednoducho živiť sa tým, čo ho baví, hudbou. Momentálne má na pláne nahrať niekoľko featov a v dohľadnej dobe vydať aj zopár videoklipov. Takisto nám prezradil, že má v pláne založenie zoskupenia viacerých rapperov, pričom je možné, že sa dočkáme aj nejakej spolupráce s rapperom Palermom. Necháme sa teda prekvapiť aká bude Daweedova ďalšia tvorba. Jedno je však isté, o tomto slovenskom hustlerovi ešte budeme počuť.

Komentáre

Odporúčame