ČlánkyHIP-HOPPOPRnB

Najprominentnejší zo všetkých producentov? Jeho hudby používa Rihanna, Drake, či Rick Ross

Kto sa môže pochváliť tým, že sa presadil ako rapper a popritom sa stal jedným z najuznávanejších producentov sveta? Takých ľudí je skutočne len veľmi málo a ich tvorba stojí za to aj po všetkých tých rokoch. Len zopár dní dozadu oslávil legendárny Timbaland svoje 47. narodeniny, a tak som sa rozhodol priblížiť ti jeho nesporne zaujímavú tvorbu!

V súčasnosti je už ako sa hovorí, „dávno za vodou“. Ale samozrejme nezačal  hneď pri zrode svojej profesionálnej kariéry robiť najväčšie bangre a rakety. Poďme si spoločne spraviť taký malý throwback do časov, kedy sa jeho meno ešte veru neskloňovalo vo všetkých vodách muziky. Mladý Timothy pochádzal z Virginie, kde sa spočiatku zamotal najskôr do DJ-ingu. Vtedy ešte vystupoval ako DJ Tim, či DJ Timmy Tim. Na začiatok možno malá zaujímavosť, no DJ-ingu sa začal učiť svojou lavačkou. Jednou z ďalších podobných zaujímavostí z jeho skorého života je fakt… že ako 14-ročný bol omylom postrelený, čo mu spôsobilo 9 mesiacov čiastočnej paralýzy. Uf…

COURTESY OF MASTERCLASS

Medzi jeho úplne prvé producentské práce sa spájajú so žánrom RnB. Ako DJ-a si ho totiž všimla rapperka a speváčka Missy Elliot, ktorá si vypočula nejaké jeho veci a začala s ním spoluprácu. A práve ona sa tak trochu nepriamo pričinila o jeho prezývku, s ktorou neskôr prerazil a to meno sa stalo v hudobnom svete značkou.

Tá sa spoločne so svojou RnB skupinou SISTA skontaktovala s producentom menom DeVante. A presne on dal mladému DJ-ovi prezývka Timbaland, ktorá nápadne pripomína megaúspešnú značku obuvi.

Pred prelomom tisícročí sa začal motať do produkcií úspešných projektov, ako boli napríklad druhý album od Aaliyah, či Ginuwin…TheBachelor, za ktorý si vôbec po prvýkrát vedel úspešne povedať, že má na svedomí kompletnú produkciu celého albumu. To už neskôr pokračovalo plnou produkciou debutového sóla spomínanej Missy Elliot, a vtedy boli už jeho dvere do svetovej hudby otvorené naozaj doširoka.

Timbaland sa začal objavovať na produkciách takých mien ako Nas, Jay-Z, či Ludacris. Stál taktiež pri zrode úspešného spevák menom Justin Timberlake. V roku 2002 bol však len mladým talentom, ktorý dával dokopy svoj debut… na ňom sa ukázal napríklad i skladba CRY ME A RIVER, ktorá ho do veľkej miery pomohla vystreliť. A hádaj kto ju produkoval…

The Game, Xzibit, LL Cool J alebo Jennifer Lopez. Zoznam „ulovených mien“ sa neustále zväčšoval a ľudia zo sveta hudby mali Timbalanda už dávno zafixovaného ako producentského mága. V tej dobe pomaly začal vydávať i vlastné projekty, na ktoré si pozýval mená ako Missy Elliot, Dr.Dre, Nelly Furtado či Fall Out Boy. Určite má dobre v pamäti Rihanninu spoluprácu práve s Timberlakom, kde sa dala dvojica dokopy na hudbe práve od Timba. Ten pomedzi to všetko ešte stihol v tom čase vyprodukovať i celú druhý Justinov album. Stala sa z neho producentská mašina…

Ako som však už spomínal, popri jeho producentskej dráhe si zvykol občas trošku „uletieť“ a zadelil sám i voľaké tie texty. Takmer vždy sa jednalo o istú formu technologického posunu a ľudia možno i vďaka nemu začali pomaly prichádzať na chuť veci zvanej autotune. Nuž, keď vieš ako ho používať… prečo nie. Timbove veci mali vždy svoje čaro.

Daj si ešte jedno kolabo s Justinom, len tak pre chuť!

Nuž a čomu sa Timbaland venuje v súčasnosti? No, chilluje si. Ale treba povedať, že veľmi aktívne. Zarobené má, no v hudbe neustále zostáva občas sa ukáže na nejakej tej spolupráci s veľkými menami. Okrem toho však v pomerne nedávnej minulosti rozbehol svoj príjemný projekt, kde s pomocou vlastných skúseností, ktoré za tie roky v hudbe nahrabal, učí mladých producentov-začiatočníkov producentskému umeniu.

Na takúto online „školu“ sa vieš prihlásiť dokonca aj ty a to na stránke MASTERCLASS, kde sa o tom dozvieš i všetky podrobné informácie!

@stančo

Komentáre

Odporúčame