ČlánkyPOP

TIP NA HUDBU: Hviezda nórskej speváčky SIGRID stúpa závratným tempom

Táto mladá 22 ročná speváčka, celým menom Sigrid Solbakk Raabe, sa narodila v Nórskom meste Ålesund. Má brata Tellefa, ktorý je tiež hudobník a sestru Johan, s ktorou si vo svojich 17 rokoch založila skupinu Sala Says Mhyp. Názov odkazoval na jej mŕtvu mačku Sala. V detstve boli jej hudobnou inšpiráciou Joni Mitchell, Adele a Neil Young. Sigrid sa profesionálne venuje hudbe od roku 2013, keď vydala debutový singel Sun. Skladba vznikla, keď mala byť hosťom na jednom z koncertov svojho brata Tellefa. Napísala ju za dva týždne. Vďaka nej zaznamenala prelom na nórskej hudobnej scéne. Hneď na ďalší rok podpísala svoju prvú zmluvu s Petroleum Records a dostala možnosť hrať aj na známych lokálnych festivaloch ako napríklad Øyafestivalen.

V roku 2016 nastala pre speváčku ďalšia významná zmena, keď podpísala zmluvu s briským vydavateľstvom Island Records kam patrí napríklad aj Bon Jovi, Fall Out Boy alebo Tove Lo. O rok neskôr pod ním vydala singel Don’t Kill my Vibe. Tento netradičný popový hit vznikol za pomoci producenta Martin Sjølie. V skladbe ventilovala svoje pocity voči dvom skladateľom, s ktorými v minulosti spolupracovala a nemala s nimi dobré skúsenosti. Britský Guardian tento singel označil za hymnu mileniálov. Objavil sa takisto aj na soundtracku k známej počítačovej hre The Sims 4: Parenthood. S rovnomenným EP, z ktorého pochádzala skladba zaznamenala medzinárodný úspech. Jej hudba sa začala umiestňovať nielen v hudobných rebríčkoch v domácom Nórsku ale aj v Británii či dokonca Austrálii.

Toho istého roku Sigrid prispela skladbou Strangers na soundtrack komiksovky Justice League. Ide o cover verziu klasiky Everybody Knows od Leonarda Cohena z roku 1988. Ďalší veľký úspech na seba nenechal dlho čakať, keď BBC ju v roku 2018 označilo za objav roka a získala ocenenenie BBC Music Sound of 2018. V minulosti toto ocenenie vyhral napríklad 50 Cent, Sam Smith, Ellie Goulding alebo Adele. Speváčka je po Adele druhou najmladšou interpretkou, ktorá získala toto ocenenie. V marci tohto roku sa jej fanúšikovia konečne dočkali jej debutového albumu s názvom Sucker Punch. Je zmiešaninou štýlov Pop, Electro Pop a Synt Pop. Okrem farby hlasu samotnej speváčky je rozhodne zaujímavý aj hudobnou nápaditosťou a energickosťou. Tématicky je venovaný predovšetkým láske a s ňou spojenými radosťami ale aj trápeniami. Hodnotenia kritikov na tento počin sú vo väčšine prípadov nadpriemerné, čo naznačuje, že album stojí minimálne za vypočutie, aj keď možno nie ste práve fanúšikom tohto hudobného žánru. A na záver jej najnovším úspechom je, že sa dostala do prestížneho rebríčka Forbes 30-under-30.

Ak vás Sigridina tvorba zaujala, jej debutový album nájdete aj na našom online shope Ruka Hore

Komentáre

Odporúčame