ČlánkyJAZZPOP

Svetoznámy autor hitu DON´T WORRY BE HAPPY stojí na prahu 70tky. Kto je BOBBY McFERRIN?

Pochádza priamo z NewYorského Manhattanu a ja neverím, že ktosi by nepoznal jeho najslávnejší hit. Reč je o jazzovom spevákovi, majstrovi acapelly (spevu bez hudby), skladateľovi a dirigentovi Bobbym McFeriinovi. A ty vieš, o akom megaslávnom hudobnom hite som to písal?

Veď predsa… DON´T WORRY BE HAPPY… od ktorého nahrávky uplynuli už viac ako tri desaťročia! Jej autor dnes oslavuje krásnych 69 rokov a takto na prahu jeho sedemdesiatky som sa ti rozhodol o čosi viac priblížiť život tohto unikátneho hudobného umelca, ktorého hlas a talent asi navždy zmenili vnímanie hudby. Iste, dnes je už z neho starý pán, no doposiaľ toho vo svete muziky vytvoril nesporne mnoho, a tak si zaslúži priestor i u náš, nie? Poďme na to!

V roku 1983 vyšiel tento unikátny pánko na pódium vôbec ako prvý spevák, ktorý zvládol ošefóvať ľudský spev i zvuk hudobných nástrojov len vlastným hlasom. Zapísal sa tak nepochybne do histórie… veď predviedol skutočné schopnosti našich hlasiviek. O rok predtým však vydal v takomto štýle svoj vôbec prvý štúdiový album, s ktorým koncertoval v Amerike i v európskom prostredí a začal získavať obrovské uznanie. Veď predsa položil základy všetkých moderných acapella skupín, z ktorých máme zástupcov aj u nás na Slovensku, ako napríklad dobre známych Fragile.

Nedá mi nespomenúť práve spomínaný najväčší kultový hit jeho kariéry, ktorým je dobre známa skladba DON´T WORRY BE HAPPY. Bobby McFerrin veľmi dobre vedel predpovedať jej úspech, ktorý bol naozaj obrovský. Dáva to za dôvod práve jej veľkej jednoduchosti, s ktorou sa vie poslucháč veľmi rýchlo sám stotožniť a taktiež veľmi jednoduchému pozitívnemu odkazu. Zaujímavosťou je, že tento song si vybral niekdajší americký prezident George H.W. Bush ako svoju kampaňovú skladbu… voči čomu Bobby okamžite protestoval, pretože sa tak udialo bez jeho povolenia a na zdôraznenie skladbu stiahol zo svojho repertoáru. Pretože on sám šiel do volieb odovzdať hlas komusi inému.

Výberovku Bobbyho najväčších hitov nájdeš aj u nás na shope

Pozri si ukážku, ako jednoducho sa dá vycvičiť publikum do podoby hudobného nástroja!

Hudobná kariéra Bobby McFerrina je jedinečnou a zanechala veľkú stopu v muzikantskom svete, ktorá veru tak rýchlo nezmizne. Stal sa inšpiráciou pre naozaj mnohých umelcov a ukázal, že hudba je skutočne bezhraničnou, tak ako každé umenie. Na samotný záver by som ti možno zdelil ešte posledné video z dielne tohoto pána speváka. Je ním záznam z koncertu v obrovskej nemeckej Veltins Areny, kde Bobby predviedol, že i tak masívne publikum dokíže „ovládnuť“ a vytvoril tak jeden z najväčších zážitkov pre každého, kto sa tej udalosti zúčastnil. A zanechal tu skutočne krásne dielo. A aby som nezabudol… všetko najlepšie!

@stančo

Komentáre

Odporúčame