NewsHIP-HOP

TIP NA HUDBU: Prerušenie štúdia kvôli hudbe sa AJ TRACEYmu oplatilo. Dnes vypredáva kluby

Aj Tracey je anglický grime rapper a producent, vlastným menom Ché Wolton Grant. Tento 24 ročný talent pochádza zo západného Londýna. Keďže bol jeho otec, pôvodom z Trinidadu kedysi rapper a mama jungle dj, hip hopom žije už odmalička. Jeho hudobné začiatky sa datujú od roku 2011 keď ešte pod starým umeckým menom Looney pridával skladby na svoj soundcloudový účet Looney Tell ‚Em. Nachádzalo sa na ňom 11 voľne stiahnutelných skladieb.

Debutový mixtape s názvom Didn’t Make the Cut mu vyšiel v roku 2012. Pozostával z 21 hip hopových a grime skladieb, ktoré však Tracey nepovažoval za plnohodnotné a vyjadril sa v takom zmysle, že hlavne chcel aby bolo niečo vonku.  Viac si dal záležať pri druhom mixtape No More Looney, ktorý vydal v roku 2014. Obsahuje až 33 skladieb, na ktorých mu hosťujú aj parťáci z jeho crew My Team Paid ako Jay Amo, Wax, Sketch a Big Zuu. Posledný menovaný je dokonca jeho bratranec. V tom istom roku sa rozhodol kvôli hudbe prerušiť štúdium kriminalistiky na Londýnskej metropolitnej univerzite. Po večeroch sa venoval vysielaniu cez pirátske rádiá Mode, Deja Vu a Radar, počas ktorých rapoval a freestyloval.

Pozornosť na seba začal viac priťahovať v roku 2015 keď vydal v strede roku EP The Front a ku koncu roka EP Alex Moran a EP AJ’s Stocking Filler. Nachádzajú sa na nich vydarené tracky ako Naila, Spirit Bomb alebo Trapsuit. Počas tohto obdobia Tracey dokonca stihol nahrať aj trapové EP Rain, ktoré však nakoniec bohužiaľ nevydal. V roku 2016 ho The Guardian zaradil do rebríčku najlepších nováčikov, ktorí sa oplatia vidieť na festivaloch. V poradí piate EP Secure the Bag! uzrelo svetlo sveta v roku 2017 a premiérovo sa na ňom Tracey produkčne odprezentoval so skladbou LA4AWEEK. Jednu produkciu tiež posunul aj svojmu bratrancovi a parťákovi Big Zuu na skladbu Tell Man Twice.

Pre Traceyho kariéru bol jednoznačne prelomový až rok 2018. Okrem toho, že sa na začiatku roka stal modelom kampaňe drakeovej módnej značky OVO, zaznamel komerčný úspech na hudobnom poli. Jeho singel Butterflies s hosťujúcim spevákom a rapperom Not3s zaznamenal veľký úspech a umiestnil sa na popredných priečkach UK Singles Chart. Hneď po ňom nasledovala skladba Lo(v/s)er, ktorá sa tiež umiestnila v tomto rebríčku. Po niekoľkých mixtapoch a Ep-čkách si to už žiadalo vydať album. Toho sme sa konečne dočkali vo februári tohto roku keď mu vyšiel debut s názvom Aj Tracey. Úvodným singlom sa stala skladba Doing It. Album sa veľmi dobre počúva, je rôznorodý. Každý si na tu príde na svoje, od poctivého anglického grime-u cez RnB až po dancehall.

Debutový album Aj Tracey nájdete aj na našom online shope Ruka Hore na tomto odkaze.

Komentáre

Odporúčame