KLIPHIP-HOPVideo

Videoklip, ktorý bojuje proti nenávisti a zlobe!

Skladba a hudobný videoklip rapera vystupujúceho pod menom Idol sa zaoberajú súčasnou politickou situáciou a stavom spoločnosti. Text skladby veľmi reálne odzrkadľuje spoločenské dianie a varuje ľudí pred nepríjemnými následkami nezáujmu akokoľvek tento stav zmeniť. K téme skladby a teda aj k samotnému videoklipu pristúpil režisér Pavol Banáš vlastným spôsobom.

Väčšina klipu sa odohráva na politickom meetingu, počas ktorého sa politik prihovára svojim voličom. Videoklip je otvorenou kritikou populistických politikov, ktorý od čias totalitného režimu až po súčasnosť zneužívali a zneužívajú ľudské emócie, najmä strach. Prostredníctvom vytvárania fiktívnych hrozieb sa snažia prekryť reálne problémy obyvateľov a udržať si svoje mocenské postavenie.

Príbeh začína príchodom Idola do podkrovia starého rodinného domu. Tento priestor je zaprášený, špinavý, plný pavučín… Rovnako ako stav našej spoločnosti. Idol sa pri kráčaní zamýšľa, čoho všetkého sú ľudia schopní. So začiatkom prvej slohy sa divák ocitá na meetingu. Politik za rečníckym pultom kričí na ľudí, snaží sa im do hláv pretlačiť „vymyslené“ hrozby. To o aké hrozby ide, sa divák dozvedá prostredníctvom pohľadu do mysle ľudí z davu. Autor sa pritom nezaoberá len súčasnými „hrozbami“ ale rieši aj problematiku nie tak dávnej histórie, komunistického zastrašovania
imperialistami.

Poukazuje tak na fakt, že súčasná politická kultúra má hlboké korene práve v časoch totalitného režimu. Po precitnutí do reality každá z osôb zisťuje, že musí čeliť oveľa bezprostrednejšej hrozbe, ktorú dokonca priamo spôsobil samotný politik. Uvedomuje si vážnosť situácie a stavia sa na znak odporu. S blížiacim sa koncom skladby si túto manipuláciu strachom začínajú uvedomovať všetci prítomní a spoločne sa vzoprú takémuto spôsobu vlády. Druhú polovicu posledného refrénu spievajú všetci spoločne ako jeden zbor. Politik pod nátlakom spoločnosti ustupuje až sa sám, bez použitia násilia úplne stratí.

Nakrúcanie sprevádzalo veľké množstvo problémov, pokazilo sa takmer všetko čo sa pokaziť mohlo. Priestor, v ktorom sa klip nakrúcal, bol až 4. v poradí, pri predchádzajúcich troch sa vždy vyskytol problém, kvôli ktorému bolo nakrúcanie nerealizovateľné. Konečný priestor sa podarilo nájsť až 2 dni pred nakrúcaním. Večer pred nakrúcaním musel herec, ktorý mal hrať politika, odrieknuť nakrúcanie kvôli pracovným povinnostiam. Na poslednú chvíľu už nešlo zabezpečiť alternatívu a tak sa do obleku obliekol samotný režisér klipu a okrem scenára, réžie, kamery a strihu tak zabezpečil aj obsadenie hlavnej úlohy. V deň nakrúcania dvaja ľudia kľúčoví pre nakrúcanie úplne nezávisle od seba zaspali. Celý časový harmonogram sa tak musel výrazne skracovať, až na samotné nakrúcanie ostali len 4 a pol hodiny, počas ktorých sa museli nakrútiť všetky zábery zo scény v podkroví. Vďaka týmto problémom ale aj veľkému množstvu rôznych iných menších komplikácií nebolo ďaleko od toho, aby celý videoklip vôbec nevznikol.

Komentáre

Odporúčame