ČlánkyPOPRnB

TIP NA HUDBU: Krásna speváčka Raye, do ktorej sa zamiloval aj Drake

Detstvo a začiatky

Anglická speváčka a textárka Raye, vlastným menom Rachel Keen, sa narodila v Londýne 24. októbra 1997. Vyrastala v muzikantskej rodine. Exotický vzhľad zdedila po mame, ktorá má Ghansko-Švajčiarske korene, zatiaľ čo jej otec je rodený Angličan. Rodičia sa spoznali v kostole, kde otec viedol bohoslužby a mama spievala v zbore. Pre Raye bol teda pochopiteľne prvý kontakt s hudbou práve gospel. Do značnej miery mal na ňu vplyv Stevie Wonder, ktorého veľkým fanúšikom bol jej otec a taktiež speváčka Nina Simone.

Raye bola odmalička posadnutá spievaním a písaním textov. So svojím súčasným manažérom sa cez spoločných priateľov spoznala keď mala len 13 rokov. Spolu s ním trávila v štúdiu čas každý piatok po škole a celý víkend. Od svojich 14 rokov navštevovala prestížnu školu Brit School, ktorú absolvovali také mená ako Adele, Amy Winehouse a Katy B. Napriek tomu z nej po 2 rokoch odišla lebo sa v tomto prostredí cítila obmedzená.

Objavenie

Ešte počas štúdia na tejto škole vydala v roku 2014 svoje prvé EP Welcome to the Winter. Inšpiráciou pri nahrávaní tohto Ep-čka bola od Jhené Aiko a Drakea. Nachdádza sa na ňom aj singel Hotbox, ktorým si, môžeme tvrdiť, naštartoval kariéru. Túto skladbu napísala po tom, ako sa vo svojich 14 rokoch zúčastnila jednej divokej párty. Skladba sa neskôr dostala k Ollymu Alexanderovi, lídrovi skupiny Years and Years, ktorého zaujala natoľko, že jej dohodil nahrávaciu zmluvu s Polydor.

Pod svojim novým vydavateľstvom vydala v roku 2016 druhé Ep s názvom Second. Na projekte sa objavil ako hosť rapper Stormzy. Vedúcim singlom však na ňom bola skladba I, U, Us, na ktorej sa spolupodieľala aj známa speváčka Charli XCX. Raye však po vydaní tohto projektu bola stále nespokojná. Inšpirovaná svojou kamarátkou a mentorkou Charli bola neústupná a potrebovala písať okrem seba aj pre iných umelcov aby v hudobnom svete získala väčší vplyv. Zdvojnásobila teda počet studio sessions, kde tvrdo drela.

Prelom v kariére

Tvrdá drina sa jej vyplatila. Počas jednej z týchto sessions napísala text ku skladbe You don’t Know Me. Táto house-pop ladená skladba zaujala producenta Jax Jonesa. Vydavateľstvo Polydor však do tejto skladby chcelo inú speváčku. No tu sa opäť prejavila tvrdohlavosť Raye, ktorá si za ňou stála. A tak vznikla vysoko chytľavá tanečná hymna, ktorá sa dostala až na tretiu priečku UK Singles Chart. V tom istom období dostala aj ponuku od producenta Jonas Blue. Ten sa k Raye dostal náhodou keď sa viezol Uberom, ktorý šoféroval jeho rodinný priateľ. V aute mu púšťal jej hudbu a ten sa okamžite zamiloval do jej hlasu. Neváhal ju preto osloviť a zakrátko vznikol ďalší hit By Your Side. Táto spolupráca sa však skoro nestala, pretože Raye po ceste do štúdia zišla zo svojím autom z cesty a narazila do lampy. Našťastie vyviazla iba dobúchaná a so škrabancami.

Románik s Drakeom

Táto jemná speváčka očarila dokonca aj samotného Dreezyho, ktorý bol hotový z jej speváckeho a textárskeho talentu. Iskričky medzi nimi iskrili počas štúdiových session pri výrobe jeho posledného albumu Scorpion. Po spoločnej spolupráci dvojica nejakú chvíľu randila. Zaujímavosťou je, že Raye je narodená v ten istý deň ako Champagne Papi.

Súčasnosť

Zatiaľ posledným projektom je jej Ep Side Tape, ktoré vydala v máji roku 2018. Obsahuje síce iba 6 skladieb, no zato sa zamilujete do každej. Najvýraznejšou je asi singel Cigarette, na ktorej jej hosťujú jej labelové parťačky a zároveň jej blízke priateľky, RnB speváčka Mabel a rapperka Stefflon Don. Po toľkých ep-čkách by to už chcelo album. Nemyslíte?

 

Komentáre

Odporúčame