NewsČlánkyHIP-HOP

Herec, kriminálnik, jeden z prvých rapperov vôbec. Kto je ICE-T?

Na tohto čáva si dnešná generácia, ktorá sa vyhlasuje za rapových poslucháčov, už asi istotne nespomína. Je smutné, že decká, či mladí(česť výnimkám) takmer vôbec nepoznajú korene ich obľúbeného hudobného  žánru a sú oslepení zlatými retiazkami, drahými autami, hračkárskymi zbraňami a klipmi plnými polonahých slečiniek. Newschool a trapové hudby všetkým načisto zamotali hlavy, a preto si myslím, že je občas fajn sa vrátiť takto celkom dozadu a spraviť si výlet do minulosti.

Veď ako hudobný web nemôžeme nechať ľudí aby zabudli na mená ako Icet-T, či taký KRS One. Kto to je práve spomínaný ICE-T? Dnes som sa ti pri príležitosti už 61.narodenín rozhodol pripraviť prierez jeho zaujímavým životom a vypichneme si aj nejaké tie najväčšie hity jeho rapovej kariéry!

Celá tá jeho motanica okolo hudby začala po roku 1980, kedy sa u neho formovali prvé sklony k rapovej muzike. Čo si budeme klamať, v tej dobe bolo na svete len naozaj málo ľudí, ktorí by boli mali záľubu v hip-hope. Predsa len, bolo to obdobie, kedy sa to celé rodilo v americkom New Yorku. Odtiaľ však Ice-T, rodným menom Tracy Lauren Marrow nepochádza. Svojim rodičom sa narodil v New Yersey v roku 1958. V jeho útlom detstve počas školy sa začal ako chlapec stretávať s rasizmom u ľudí na okolí, no jeho samotného táto nešťastná skúsenosť obišla, pretože kvôli jeho bledšej pokožke ho jeho rovesníci za černocha jednoducho nepovažovali. Bola to práve jeho matka, ktorá ho vystríhala pred ľudskou hlúposťou a malý Marrow sa vďaka nej naučil kontrolovať vplyv negativity okolitých ľudí na jeho samotného. A to bola v tej dobe bola geniálna (a jednoznačne nadčasová) skúsenosť k tomu, aby sa so životom pobil na vlastnú päsť.

Obaja jeho rodičia zomreli v jeho skorom veku, takže už v 12-tich rokoch nemal ani matku ani otca. Starostlivosti o neho sa ujala jeho rodina v južnom LA, a tak istý čas býval so svojím starším bratrancom, ktorý bol obrovským fanúšikom rockovej hudby. V tej dobe sa však u malého Marrowa začal vyvíjať záujem v metale. Prekvapivé, všakže? Keby len vtedy vedel, aká budúcnosť ho čaká…

Presťahoval sa do inej časti Los Angeles, kde sa začal vo väčšom stýkať s rovesníkmi tmavšej pleti, no celkom pomedzi nich nezapadal kvôli tomu, že neholdoval ani alkoholu, ani užívaniu drog. Vzorný chalanisko, no nie? V tom čase sa začala rozmáhať sila gangov, do ktorých Marrow nikdy nepatril. Našiel si však záľubu v čítaní a svojim kamošom častokrát recitoval rôzne veci, až pokým mu vlastne nevymysleli prezývku, pod ktorou ho v budúcnosti mal poznať celý rapový svet.

„Yo, kick some more of that by Ice, T“,

Na strednej škole sa prvýkrát zamotal do sveta hudby, keď sa pripojil k speváckej skupine, kde fungoval nejaký čas ako tanečník. V jeho 17-tich rokoch dostal benefity ešte z prípadu úmrtia jeho otca, začal si prenajímať vlastný byt a zarábal si predávaním trávy a kradnutím autorádií. Už to nebol ten svätý chalanisko, o ktorom som ti písal pred chvíľou, všakže? Začal sa na vlastnú päsť pretĺkať životom. Napriek týmto zárobkom sa mu však nedarilo mať dostatočný „príjem“ na to, aby sa plnohodnotne vedel postarať o svoju tehotnú frajerku, s ktorou sa mu neskôr narodila dcéra.

Práve kvôli tomu bol kvázi nútený prihlásiť sa do armády, kde slúžil vyše dvoch rokov. Práve počas tohoto pobytu v uniforme sa u neho zrodila záľuba o hip-hop, konkrétne po vypočutí nahrávky „Rapper’s Delight“ od legendárneho  The Sugar Hill Gangu. Presne toto bol moment, ktorý ho konečne naplno nakopol do toho, aby predstavil svetu svoju vlastnú tvorbu. Teda, „svetu“ je asi silné slovo, pretože sa písal rok 1979, teda o rape ešte stále naozaj moc ľudí nevedelo.

V tejto dobe bol však za spojenie s krádežou vylúčený z armády, čo ho paradoxne doviedlo k tomu, že sa stal ambicióznym bankovým lupičom. Začal sa však venovať hudbe čoraz viac a pod prezývkou Ice-T už fungoval začiatkom ďalšej dekády ako DJ. Takto pôsobil na nemálo párty, kde začal uznanie ľudí získavať aj za svoje rapové skills, teda od roku 1982 môžme datovať začiatok jeho profesionálnej kariéry rappera.

Vo videu vyššie som ti hodil jeho vôbec prvý officiálny rapový singel EVER. Vec je tiež známa pod názvom „Cold Wind Madness“ a vznikla po T-ího stretnutí s producentom menom Strong. Išlo o fajnový oldschoolový raprezent, kde Ice-T peknúčko zdôraznil silu svojho mena a vytvoril si tak okolo obraz, ktorý ho mal sprevádzať už asi nastálo.

Najväčšie ICE-Tího hity nájdeš na našom shope

Odvtedy sa jeho rapová kariéra rozbehla dokonalo a svojou lyrikou začal dobýjať hudobný svet. Okrem nespočetných rapových nahrávok a kolaborácií mal stále chuť inklinovať k metalovým kapelám, s ktorými má na svedomí takisto viacero projektov. Spolupracoval so svetoznámymi menami ako Quincy Jones, či Ray Charles a svoje meno si zväčšil ešte viac tým, že sa nebál viaceré veci pomenovať ostro a priamo, až z toho ľudí zvyklo zamraziť. #ajs

Máme tu pamätníkov legendárnej hry GTA San Andreas? Hej?! Možno ťa prekvapím, ale Ice-T daboval postavu Madd Dogga v tejto kultovej hre, funny nie? Ako dabingový herec sa ukázal vo viacerých projektoch, no netreba zabúdať ani na jeho hereckú kariéru. Vidieť ho bolo najmä v trileroch, akčných filmoch, či nespočetných vedľajších postavách, za ktorých stvárnenie získal dokonca aj nejaké to ocenenie.  Popri hereckých úlohách má však Ice-T na konte aj nejednu televíznu showku, kde ľuďom dovolil nahlaidnuť do celého toho diania okolo gangsta lifestylu. a kto iný by to mal spraviť, než jeden z najväčších predstaviteľov gangsta rapu?

ICe-Tího debutový album na svetlo sveta dorazil až v roku 1992, teda pomerne dosť neskoro na to, že už celých desať rokov fungoval ako gangsta rapper, nie? Táto prvá štúdiovka bola vyhlásená za rockový album so štipkou rapového korenia… originálne, či?

Možno by som sa už pomaly aj dostal k záveru tejto „wannabe“ evolúcie. Takpovediac poslednú veľkú slávu si Ice-T užil po prelome tisícročia, no ako to už býva zvykom, starú školu vytlačila tá nová a jeho meno pomaly zapadá prachom. Dočkali sme sa ešte nejakých tých hereckých úloh, či relácií, do ktorých si ho zavolali ľudia, aby im porozprával čosi zo svojho života. práve toto som dnes urobil i ja sám, haluz. Ako som ti písal vyššie, všetky Ice-Tího najväčšie hitovice nájdeš vo výberovke u nás na shope a dúfam, že si si rád pospomínal/-a v deň jeho narodenín na zaujímavý život muža, ktorého môžme považovať ako jedného z prvých pilierov rapu celkovo.

Daj mi do komentu vedieť, čo si o tomto rapperovi-seniorovi myslíš ty a ja ti už len môžem sľúbiť, že ti určite pripravím čosi podobné i v budúcnosti, aby si sa zase čosi nové dozvedel/-a zo sveta hudby. Vidíme sa!

Rapper Ice-T performs to promote his film „The Art of Rap“ during the Sundance Film Festival in Park City, Utah January 21, 2012. REUTERS/Lucas Jackson (UNITED STATES – Tags: ENTERTAINMENT) – RTR2WNM5

 

@stančo

Komentáre

Odporúčame