News

Kali, Majk Spirit, DMS či Momo? Zahlasuj za najlepší album minulého roka!

V našej ankete RUKA HORE AWARDS máš stále priestor zapojiť sa a zároveň i čosi vyhrať!

Nedávno sme ťa informovali o výsledkoch minuloročnej ankety RUKA HORE AWARDS, ktoré jednoducho ovládol sám Ego. Okrem zverejnených výsledkov tu však máme i pokračovanie nášho vlastného oceňovania CZ/SVK inteprétov za množstvo upravených kategórií… nejaké zmizli a namiesto nich sme pridali nové. Odstavili sme kategóriu „najsexi inteprétov“ a pribudla napríklad vec „punchline roka“.

Hlasovanie je aktuálne ešte stále v plnom prúde, no pomaly sa blížime k jeho finišu. Dnes by som ti chcel ešte v krátkosti zhrnúť nejaké tie najzásadnejšie albumové projekty minulého roka, nech máš predstavu, čo sa v našom zozname nachádza.

Dostali sme štúdiovky od stálych popredných mien scény, producentské albumy (Special Beatz) ale aj debutové projekty „nováčikov“. Svoje tretie sólo si k záveru roka po niekoľkomesačných nachystal Majk Spirit, ktorého album NIE SOM TU NÁHODOU zožal veľký úspech. Pôsobí extrémne vyspelo, podáva nový pohľad na Majka Spirita ako človeka z mäsa a kostí a zároveň sa kvalitatívne posunul minimálne v hudobnej časti.

Napriek tomu, že sme od Kaliho mali dostať sľubovanú výberovku DREAM, kde by boli nahrané notorický známe veci spolu so živou kapelou a novými hosťami, nevyšlo to podľa predstáv. Kali si teda pre nás pripravil ako náhradu svoj ďalší plnohodnotný album DOVI DOPO, kde je veľmi badateľný posun v jeho tvorbe. Už si len užíva muzika, prelínanie žánrov a teší sa na svoj rozbiehajúci sa rodinný život.

Spomedzi zastúpenia ženských intepretiek nás svojou novou štúdiovkou potešila Sima, ktorej album PODLA SEBA dosahuje mimoriadne čísla a obľúbenosť u jej stále rozrastajúceho sa publika je nesporná. Viac rapový album však priniesla Fejbs, ktorej debut je veľmi šmakóznou záležitosťou a vody ženského rapu tu na Slovensku určite zdvihla na opäť ďalšiu úroveň.

Aby sme sa však nemotali len okolo rapu, samozrejme vyšli i viaceré mimožánrové projekty. Adam Ďurica dal von svoj projekt „30“, ktorý vyšiel von samozrejme pri príležitosti jeho tridsiatych narodenín a opäť v sebe priniesol viaceré hity, ako napríklad skladbu HOLUBIČKA.

Čo sa týka spomínaných producentských albumov, určite najvýraznejšie nami zarezonoval projekt od uznávaného dvorného beatmakera Pil Ciho, Special Beatza. Jeho album BARTER totiž priniesol obrovské pecky, ktoré celý rok šľapali ako takú mašina. V trackliste sme našli všetky tie najzásadnejšie mená slovenskej či českej scény a rovnako tak i nečakané spojenia. Z tých najlepších vecí by som určite rád vypichol vec MELANCHÓLIA s Egom a Sak10denzom, ŠIKOVNÝM PATRÍ SVET so Strapom, Damem a Martinom Arghom, či MESTO s Kalim a Separom.

Už legendárny Miro Žbirka nás takisto potešil svojím novým DOUBLE albumom. V trackliste teda nájdeme celých 26 skladieb. Tie sú viacmenej rozdelené na polovicu v slovenskom a druhú polku v anglickom jazyku a jednou z jeho najlepších skladieb je určite spolupráca s Katkou Knechtovou.

Skvelý album dal von člen niekdajšej obľúbenej crew MOJA REČ. Supa veľmi dlho pripravoval svojich fans na jeho druhé sólo BIELE NOCI, ktoré mali byť čosi ako náprotivok ČIERNYCH DNÍ. A bol veruže diametrálne odlišným. Väčšina hudobného podkladu vznikla z dielne Jožiša Bengerera a ide teda v podstate o živú hudbu, ktorá náš sprevádza celým tracklistom. Dostali sme samé skvelé veci a tiež tracky s veľkou výpovednou hodnotou.

Ešte jeden pohľad späť môžme venovať chalanom z crew DMS. Ich nový album PREPÁČTE bez pochýb ovládol minulý rok, no celkové zhodnotenie nechám samozrejme na teba. Pravdou však zostáva, že táto štúdiovka veľmi dvihla latku slovenského rapu… a vďaka tomu si trúfam predpovedať výsledok tejto ankety ?

To bude asi všetko z môjho prierezu albumov za rok 2018! Samozrejme nedalo sa vypichnúť všetky, to by sme tu boli do rána a konečný zoznam vydaných vecí nájdeš v hlasovacom linku PRESNE TU. Nezabudni, že keď sa zapojíš svojím hlasom, si automaticky v žrebovaní o lístok na festival roka! Uhádneš ktorý?

@stančo

Komentáre

Odporúčame