News

V Nemecku sa snažia použiť hudbu ako zbraň proti ľuďom

Kto? Čo? Haló? Na nemeckej železničnej stanici Hermannstrasse mali testovať odvážny a kontroverzný koncept. V priestoroch stanice chceli púšťať atonálnu hudbu s cieľom odplašiť bezdomovcov. Áno čítate dobre, ale čo je to tá atonálna hudba? Ide o hudbu, v ktorej nie je použitý stredný tón a noty celého rozsahu skladby tak „fungujú“ nezávisle. Moc technokratické? Áno, takže profi vysvetlenie s porovnaním..
Vlastnými slovami by som to zhrnul asi takto: všetky noty tonálnej hudby sa pohybujú okolo centrálneho „tónu“, pričom noty atonálnej hudby sa môžu pohybovať úplne voľne. Až tak sloboda to však nie je, znieť to totiž môže disharmonicky a pre ľudský sluch je oveľa lahodnejšia hudba tonálna. Čerešnička na torte? Tonálna skladba môže byť založená na atonálnej… Okay, dosť bolo DYI hudobnej výchovy.

„Tento plán by vážne skresľoval pohľad na atonálnu hudbu.“

Takže touto, povezdme že, disharmonickou hudbou chceli v Nemecku vyháňať bezdomovcov a feťákov zo železničných staníc. Skúška tohto pohoršujúceho konceptu sa však nakoniec neodohrala. Odvolali ju kvôli protestnému koncertu, ktorý zorganizovalo združenie súčasnej hudby Initiative Neue Musik. Koncert bol pochopiteľne atonálny, konal sa pred inkriminovanou železničnou stanicou a zúčastnilo sa ho okolo 300 ľudí, mezdi ktorými boli aj bezdomovci. Tým bolo v rámci tejto akcie poskytnuté jedlo zadarmo. Členka organizácie Initiative Neue Musik Lisa Benjes označila pokus Deutsche Bahn vyhnať ľudí zo stanice hudbou ako nehumánny.

„Umenie by nemalo byť používané ako zbraň proti ľuďom.“

Atonálna hudba vznikla v 20. storočí s cieľom liberalizovať tonálnu hierarchiu mimo zaužívaných 8 nôt klasickej oktávy. Benjes ďalej hovorí: „Ako umelecká forma sa atonálna hudba zaoberá problémami spoločnosti. Ako môže niekto očakávať, že bude znieť len pekne? Ani súčasné vizuálne umenie nie je len pekné.“ V minulosti Nacisti dokonca atonálnu hudbu zakázali, bola pre nich degeneratívna. Nechápete? Vypočujte si 3 minúty z tejto nahrávky a bude to všetko hneď jasnejšie…

 

Komentáre

Odporúčame