Články

Daniel Andel: Má 18 rokov a točí klipy pre P.A.T. či Rytmusa (Rozhovor)

Ahoj Dano. Som rád, že si prijal pozvanie na rozhovor. Na úvod by som rád začal tým, aby si sa trochu predstavil – kto si a čo robíš.

Zdravím, volám sa Daniel Andel a som študent Súkromnej Umeleckej Školy v Nitre so zameraním na fotografický dizajn. Popri štúdiu sa venujem videotvorbe.

Ako momentálne vyzerajú tvoje dni? 

Keďže mám počas letných prázdnin pokoj od školy, tak sa naplno venujem točeniu a strihaniu, na oddych veľa času nemám heh. Momentálne najviac pracujeme na klipoch pre P.A.T. k jeho novému albumu FRANTO. A vo voľnom čase hrávam hokejbal, to ma mega baví.
Daniel Andel: Má 18 rokov a točí klipy pre P.A.T. či Rytmusa  (Rozhovor)

Kedy si sa prvýkrát začal zaujímať o videoprodukciu?

Približne v 6 rokoch som začal natáčať krátke videá s kamarátmi na mobil. Išlo o krátke “akčné filmy“, kde sme sa hrali na tvorcov z USA :D. V 13 som natočil svoj prvý videoklip, ten bol v Nitre celkom dosť riešený, keďže skladba nebola moc kvalitná. Odvtedy sa tomu venujem deň čo deň. Väčšinou točím na Panasonic GH4 a strihám v Sony Vegas.

Viem, že si začal s točením už pred niekoľkými rokmi. Bolo ťažké si zarobiť na prvú techniku?

Zo začiatku mi pomohli samozrejme rodičia, za čo som im nesmierne vďačný. Neskôr keď kvalita mojich videoklipov stúpla, som si pomaly začal zarábať na svoju terajšiu techniku. Zarobiť si bolo celkom ťažké, prvoradé si bolo spraviť meno. Potom keď som už vypýtal peniaze, tak ma odmietli s tým, že mladému platiť nebudú. Nie je to vôbec príjemné keď ta odmietnu za to, že si mladý alebo kvôli peniazom. Niekedy to vyzerá, že keď začínaš, tak ťa čisto len využijú, prinajlepšom ťa len pochvália, a to je všetko. Mne sa to stalo veľakrát… Niektorí interpreti by si mali viac vážiť robotu kameramanov.

Daniel Andel: Má 18 rokov a točí klipy pre P.A.T. či Rytmusa  (Rozhovor)

Spomínaš si na prvú zaplatenú spoluprácu? Prípadne tvoj prvý videoklip?

Na svoj prvý videoklip si spomínam (na Youtube už nie je :D), ale absolútne netuším, kedy som dostal prvýkrát zaplatené, hahaha. Na prvom klipe som robil 3 dni, celkovo točenie aj postprodukcia. Išlo skôr o taký klasický klip, že tu sa postav a tu ťa natočím 😀 Pobehali sme celé mesto a vybrali sme si pekné spoty, kde sme točili zábery.

Ako si sa zdokonaľoval? Čo bolo kľúčové pre tvoj progres v celom procese točenia?

Kľúčové pre mňa bolo asi to, že som sledoval nielen veľa filmov, ale aj dokumenty na internete z natáčania daného filmu, v ktorých bol zaznamenaný celý proces nakrúcania. V poslednej dobe dosť často sledujem amerických kameramanov, ktorí pridávajú na Youtube zábery z natáčania, rôzne tutoriály a vychytávky. V dnešnej dobe je Youtube cesta ku všetkému. Nájdete tam návod na všetko, preto to treba využívať a rozumne narábať s týmito informáciami.

Kto je momentálne v IMAGINE Productions, kde teraz pôsobíš? 

Imagine Productions som si založil sám a postupom času som si vybral ľudí, s ktorými sa mi najlepšie spolupracuje a vždy mi pomôžu, keď potrebujem. Pred mesiacom sme si splnili jeden z cieľov, ktorým bolo otvorenie vlastného štúdia, kde spolu trávime veľa času nad postprodukciou videí. Momentálne sme štyria.

Daniel Andel: Má 18 rokov a točí klipy pre P.A.T. či Rytmusa  (Rozhovor)Dokázal by si robiť aj aftermovie z festivalu alebo dokonca aj svadobné video? Čo je tvoj limit?

Už som natočil dve svadby a dosť sa mi to zapáčilo, takisto aj aftermovie, je to predsa niečo iné ako klipy. Hlavný rozdiel je v tom, že sa prispôsobuješ tomu čo sa práve deje na pľaci. Vo videoklipe máš všetko dopredu pripravené.

Povieš si niekedy pri točení videoklipu, že tento track sa ti nepáči, no pritom to musíš nejako dokončiť? Ako to funguje?

Toto sa mi ešte nestalo. Vždy sa snažím robiť s ľuďmi, ktorý majú svoju určitú kvalitu, proste musí ma ich tvorba baviť.

Dá sa aj s menším budgetom natočiť parádne video? Je to o nápade alebo tam hrá väčšiu rolu technika? 

Je to skôr o nápade a kreativite a ak aj niekto nemá dostatočné finančné prostriedky neznamená to, že nedokáže natočiť kvalitné video. Každý niekde musí začať a je to určite výzva točiť kvalitné video s malým budgetom, no nie je to nemožné.

Mnoho ľudí netuší, čo to obnáša urobiť nejaký videoklip. Vieš nám zhruba opísať tvoj proces tvorenia videoklipu?

Ako prvé pracujeme na scenári, ktorý trvá vždy individuálne. Po spracovaní scenáru si spravíme predstavu o scénach a vyberieme pre ne správne lokácie. Toto všetko konzultujeme s interpretmi, s ktorými práve spolupracujeme a častokrát sa stáva, že príde interpret aj s vlastným nápadom a už s vopred vybranými lokáciami. Následne sa dohodneme na termíne natáčania. Keď si nazbierame potrebný videomateriál, tak prichádza na rad samozrejme strih, pri ktorom vďaka nášmu štúdiu môže byť interpret osobne a zasiahnuť do finalizácie klipu.

Čerpáš inšpiráciu od nejakých známych ľudí na Slovensku alebo zo zahraničia? 

Ja som inšpirácia haha :D, ale nie. Michal Nemtuda je pre mňa najväčším slovenským vzorom. Najviac ale aj tak čerpám z americkej videotvorby.

Majú interpreti konkrétne požiadavky? Sú situácie, keď povieš, že “nie toto sa naozaj nehodí” alebo im splníš všetko čo chcú? 

Vo väčšine prípadoch samozrejme majú svoje požiadavky, ktorým sa snažíme vyhovieť alebo nájsť kompromis, aby sa nestalo, že si povieme “Toto fakt nejde“. Ale občas sa stane, že interpret si predstavuje scénu inak ako je v scenári, poprípade iný námet, ak je ten nápad lepší, tak sa tomu samozrejme snažíme prispôsobiť. Viackrát sa to tak stalo aj s P.A.T-em, a nakoniec z toho bola omnoho lepšia scéna než bola dopredu vymyslená.

Máš nejaký konkrétny príklad, kedy si musel kvôli nejakej nečakanej situácii na natáčaní improvizovať? 

Pred 2 rokmi sa nám stalo, že neprišiel ženský komparz a na poslednú chvíľu sme museli zháňať random dievčatá z ulice, a na natáčaní sme zistili, že jedná nemá zuby a druhá má každú ponožku inú 😀 Úplne iný level bol, keď mi auto prešlo stabilizátor, potom som musel mesiac točiť bez neho.

Pri akom klipe si najviac pociťoval, že to bude náročne natočiť/zostrihať?

Pri videoklipe pre P.A.T – 3UMF, kde bola sme dlho pripravovali scénu s horiacimi sudmi. Táto daná scéna bola na realizáciu najťažšia, keďže vtedy pršalo a kvôli tomu sme mali problémy s ohňom.

Všimol som si, že zatiaľ najviac klipov si natočil pre rapových interpretov. Ako si sa dostal ku tým známejším menám?

Rapové klipy točím od začiatku, prakticky iný žáner som ani netočil. Najviac sa to rozbehlo vtedy, keď ma oslovil Pater z MPP o spoluprácu. Neskôr si ma začali všímať už aj ostatní a nakoniec to prišlo. Odvtedy točím takmer neustále pre chalanov z Pozor Records. Koncom minulého roka som točil klip, kde bol na feate Kali, čo bol pre mňa ďalší splnený sen. Napríklad takej Fejbs som sa ozval sám. Zaujala ju moja tvorba a hneď sme si dohodli spoluprácu.

Aké to je, keď môžeš točiť videoklipy s poprednými menami slovenskej scény? Ako na teba pôsobia naživo rapperi, ktorých si poznal len cez internet? V čom je to iné?

Tak je to splnený sen, keď môžem pracovať na klipe pre Rytmusa a pod. Naživo sú iní. So všetkými si dosť dobre rozumiem a dá sa s nimi normálne porozprávať. Svoju prácu berú veľmi profesionálne, aj čo sa týka videí. Vždy prídu so svojimi nápadmi. Proste majú na danú vec trochu iný pohľad. Najväčší rešpekt som mal pred prvým stretnutím s Rytmusom, ale keď už prišiel, tak všetko išlo úplne v pohode, je iný ako ho vykreslujú médiá.

Daniel Andel: Má 18 rokov a točí klipy pre P.A.T. či Rytmusa  (Rozhovor)

Vieš prezradiť, s kým momentálne pracuješ na videoklipoch?

Momentálne najviac robím s P.A.T. točíme klipy pre jeho najnovší album. Malo by ich byť až 13 (približne), niektoré už máme aj rozbehnuté. Myslím si, že to bude stáť za to, keďže to už nebudú obyčajné rapové klipy. Okrem neho mám rozbehnutých viacero spoluprác…napríklad aj s Tomášom Botlóm, na čo sa veľmi teším.

Na aký videoklip si najviac pyšný? 

Najviac som pyšný na Fake Love, aj kvôli celoslovenskému úspechu v súťaži Cineama. Je špeciálny svojím príbehom, vďaka ktorému sme získali veľa pozitívnych ohlasov. Tento klip bol natočený približne za 5 hodín a postprodukcia trvala týždeň. Najťažšie bolo zohnať schopných hercov a vybaviť priestory.

Čo vyslovene nemáš rád, keď sa objavuje v cudzích videoklipoch? 

Keď sa nachádza v klipe prepal (biela obloha alebo pod.) alebo dlhé strihy, ktoré nevychytajú emóciu skladby.

V dnešnej dobe vychádza každý deň miliónov videoklipov. Aký ťa v poslednej dobe najviac zaujal?

Najviac ma zaujal najnovší klip od Pastora – Love x Soud, má to jednoduchý koncept (kamera na kapote auta) proste celé to funguje. Nie nadarmo sa vraví v jednoduchosti je krása a tu to platí jednoznačne. 

Chodíš do kina? 

Raz za čas do kina zájdem. Naposledy ma najviac zaujal film Uteč (Get Out), kde sa tvorcovia dosť pohrávajú s psychikou človeka. Klobúk dole kameramanovi za prácu, ktorú odviedol pri tomto filme.

A youtube? Sleduješ aj nejakých youtuberov?

Občas si niečo pozriem. Keď si už mám niekoho vybrať, tak to je Gogo. Hlavne preto, ako sa zdokonaľuje vo svojej tvorbe. Vždy sa poriadne vyhrá so svojimi videami a najmä v samotnom strihu, ktorý ma výborne zmáknutý. Jeden z mála youtuberov, ktorý dokážu po dlhej dobe stále zaujať.

Čo by si poradil začiatočníkom, ktorí chcú točiť videá?

Nech stále na sebe pracujú a nevzdávajú sa, všetko časom príde.

Máš 18 rokov, všetko je v podstate pred tebou, aké plány alebo sny máš do budúcna?

Chcel by som ísť na filmovú vysokú a ďalej sa zdokonalovať vo videotvorbe. Už som si síce veľa snov splnil, ale taký najbližší ciel je ísť do Ameriky a nakuknúť do Universal Studio.

Kto všetko ťa môže osloviť s ponukou na natočenie klipu? Máš nejaké podmienky?

Podmienky? Keď je človek rozumný a dá sa s nim dohodnúť tak nie je žiadny problém. A musí sa mi páčiť aj jeho tvorba. Ľudia ma môžu osloviť cez email andeldaniel533@gmail.com alebo cez Instagram.

Komentáre

Odporúčame