Články

5 skladieb, ktoré ti pomôžu v tvojej rapovej kariére

Možno sa pýtate, aký dôvod ma „prinútil“ napísať takýto článok. Je to veľmi jednoduché. Už dlhší čas vnímam ako sa snažia mladí rapperi presadiť s nekvalitnými skladbami a pomýlenými hodnotami. V dnešnej dobe, v ktorej si môže ktokoľvek pridať svoju skladbu na internet a založiť si label, vzniká množstvo nepodarených pokusov, ktoré sú väčšinou robené nasilu s cieľom získať výsledky čo najrýchlejšie. 

5 skladieb, ktoré ti pomôžu v tvojej rapovej kariéreObčas to vyzerá tak, ako keby si niekto napozeral najnovšie rapové trendy, a podľa toho skúšal robiť drsného chlapca nielen na skladbe, ale aj vo videoklipe, kde sa snaží zahrať nejakú pózu, ktorú ani nežije a ani ju nevie výstižne napodobniť. K tomu si pripočítajte zlé rýmy, absenciu mixu/masteru, frázovanie na bode mrazu a detský štýl, ktorým môže ohúriť maximálne tak svojich „real“ kamošov, ktorí sú natoľko real, že mu ani nepovedia, že to čo robí, je naozaj otrasné. Dôležitý je aj výber témy, pretože nikto nechce počuť od neznámeho človeka, aký je najlepší a že hejteri (neviditeľní) mu neprajú úspech. Preto by som sa pri prvých skladbách určite vyvaroval egotripom. 

Všeobecný návod na úspech neexistuje, ale existujú rady, ktoré by ti mohli pomôcť v tvojej rapovej kariére. Ich autorom však nebudem ja alebo nejaký iný redaktor, ale samotní rapperi, ktorí o tejto téme nahrali trefné skladby. Dnes sa teda pozrieme na 5 skladieb, ktoré popisujú problematiku u dnešných začínajúcich rapperov.

Separ – Nejdeto ft. Rest

Buldozér 2012. Už vtedy Separa otravovali mladí chalani, ktorý by chceli featuring za peniaze alebo za dobré slovo, bez akejkoľvek histórie či skúseností. Niekedy stačí len aktívne počúvať a cenné rady dostanete priamo na zlatom podnose, presne ako v tejto skladbe s Restom. Rap nie je o náhode a naozaj ho nemôže robiť každý (aj keď existuje pár príkladov, kde to očividne funguje). Sú to roky driny a tréningu, ktoré spoločne s talentom môžu vyústiť do niečoho zaujímavého. Lenže to je iba začiatok, pretože je toľko ďalších vecí, ktoré musíš mať, aby si bol niekde, že to je na samostatný článok.

„…a Separ je samozrejme namyslený k*kot,
iba hovorím, že nie každý môže byť rapper, pochop,
bohužiaľ, väčšinu sa k tomu stavá ako hluchonemý,
asi chýba absencia času rapu na podzemí…“ 

„…keď raz budeš dobrý, nebudeš mi musieť písať kto si,
budem poznať tvoje meno jak ty moje dobrý pocit,
na teraz neháme to tak, ešte prejde veľa nocí,
aby tričká s tvojím logom vôbec niekto nosil…“

Tono S. – Recept na úspech (+DJ Metys)

V úvode som spomínal, že návod na úspech neexistuje. Recept však áno. O ten sa postaral Tono S., ktorý vytvoril 10 (aj keď v skladbe zaznie len 9) zaručených tipov, ako byť úspešným rapperom nielen na Slovensku. Napriek tomu, že ide o ironickú a cynickú výpoveď, množstvo tipov v reálnom svete naozaj funguje…teda rapperi sa podľa nich riadia. Zabúda sa však na dôležitú zložku, ktorou je láska k hudbe a k samotnému tvoreniu. Hudbu nemôžeš brať primárne ako biznis, ale ako niečo, čo ťa napĺňa a baví z celého srdca. Inak to nie je real a časom sa to tak či tak prejaví. 

„poďme smelo k bodu číslo štyri,
nezabudni byť na očiach, musíš to hovno šíriť
nemať limit, víriť vody, kde si nemyslel, že budeš doma
karaoke, reality, smotánky a iné hovná…“

Boy Wonder – Z opačného konca 

Legendárny track, ktorý má na svedomí Špinavý Poet z Trnavy. Názov v podstate vystihuje celú skladbu, v ktorej Wonder kritizuje konzumný spôsob myslenia pri tvorení hudby. Interpretov zaujíma všetko okolo hudby, ale samotnú hudbu odkladajú až na koniec svojich priorít, takže z opačného konca symbolizuje to, že sa riešia len povrchné veci, ktoré sú len detailami, no to hlavné chýba – kvalitný rap. A prezliekať kabáty každý týždeň, to tiež nie je najlepšia voľba…

„…už idem naplno, ja si vytvorím Soundcloud
spraviť profil a mať fanpage to je základ,
treba to hrocit není čas sa flákať
bude to obchod jak k*rva nebudeš chápat,
budú to k*rvy keré semnú budú sákať
bude to celý svet čo bude tak jak ja chcem skákať…“

Separ – Tréning

Opäť sa vraciame k Separovi, ktorý aj na svojom druhom albume Pirát priniesol tému podobnú skladbe Nejdeto. V tomto prípade je skladba Tréning viac motivačná a dokáže nabudiť hocikoho, nielen rappera. Talent je samozrejme potrebný, ale aj ten najtalentovanejší človek potrebuje tréning v tom čo robí, pretože bez toho to nejde. Je potrebné vyšperkovať každý detail, aby si mohol patriť k tým najlepším a neustále myslieť na to, aby si sa zlepšoval a urobil nejaký progres. Na takéto skutky musíš mať odhodlanie, výdrž a samozrejme aj zdravý rozum, aby si zbytočne nepohorel. Viac ti povie samotná skladba.

„…Základná priorita výpovedná hodnota,
a druhá nohy na zemi preč masku nerob maskota,
a žiadne lopaty čórovať rýmy živá sabotáž,
tie kone máte všetci v sebe len ich skrýva kapota…“

OTIS – Noví rapperi

História je dôležitá, pretože vďaka nej sa môžeme vyvarovať chýb, ktoré sa už raz urobili. Otis z H16 pomocou skladby NOVÍ RAPPERI opisuje svoje pocity ohľadom nováčikov, ktorí chcú všetko hneď a zabúdajú na to, že kedysi nestačil len Youtube a internet. Okrem toho ponúka svoje skúsenosti s jeho pôsobením na scéne a pripomína, že bol tiež „hladný“ a pripravený na úspech. 

„…Mladí nahrávajú iba Youtubové skladby,
nepoznajú pocit, keď máš svoju vec na platni.

Všetci majú merch, tričká, bundy, čiapky,
rapujú o hejteroch, ešte nemajú žiadnych.

Kedysi sa hiphop robil iba z lásky,
my sme v tom nevideli biznis jak tí noví chlapci…“

O ďalších podobných skladbách neviem, no ak niečo nájdete, pokojne to napíšte do komentárov. Dúfam, že niektorým z vás tento článok pomohol a možno si aj niečo z týchto skladieb odnesiete. 

Komentáre

Odporúčame