Články

Vybrali sme 15 najlepších trackov od Moma

Hoci sa jeho meno skloňuje v poslednej dobe s rôznymi konfliktmi a kontroverznými vyjadreniami, Momo má za sebou už siedmy album a bohatú históriu. Dnes sa pozrieme sčasti na jeho kariéru v hudbe skrz tento článok a tradične vyskladáme subjektívny rebríček 15 najlepších skladieb. 

Vybrali sme 15 najlepších trackov od MomaAj keď sa to celkom nezdá, Momo začínal v rape už v útlom veku. Preto sa presunieme v čase do roku 2000, do Petržalky, kde začínal tvoriť prvé texty a objavoval čaro rapu. V tom čase mal zhruba 12-13 rokov a spoločne s jeho parťákmi Tankom, Lektorom, DJ Kebapom, Tomim-Keše a Suchým Psom založili skupinu XIV, čiže Štrnásť. V tejto zostave postupne nahrali niekoľko trackov, pričom následne odohrali aj pár koncertov v Bratislave a okolí. 

Vybrali sme 15 najlepších trackov od MomaMožno to niektorých prekvapí, ale Momo „odštartoval“ svoju kariéru až s Druhou Stranou, keďže v roku 2006 hosťoval na skladbe Hovor si čo chceš na prvom albume Druhej Strany „Výpoveď otom čojetu vidieť“. O rok neskôr si túto úlohu zopakoval aj na albume Duo, no popritom sa mu už v hlave formujú myšlienky na jeho vlastný debutový album. Ako viete, Moloch sa vyjadril vo svojom videu v roku 2013, že v minulosti Momovi pomáhal a podelil sa s ním o svoje nielen rapové skúsenosti. Po viacerých komplikáciách a odkladoch nakoniec vydal prvý sólo album s názvom Nepatrím medzi, konkrétne 29. februára 2008 pod HIP-HOP.sk / EMI.  Z tohto albumu pochádzajú legendárne spolupráce a tracky, ktoré vyprofilovali Moma ako zástupcu pouličného rapu z Petržalky. Tento album bol tvrdý, agresívny, uličný a venoval aj pár známych rýmov členom H16.  Momo sa však vyjadril, že svoje staršie veci nemôže ani počuť. Osobne si myslím, že to je kvôli technike a niektorým názorom, ktoré vtedy prezentoval. Napriek tomu je album aj po dlhšej dobe skvelý a cítiť z neho vtedajšiu atmosféru. 

Vybrali sme 15 najlepších trackov od MomaNeskôr však nastal čas na modernejší prejav a nové hudby. Preto vyšiel album Stratená Rovnováha v roku 2011, o ktorý sa hudobne postaral Peter Pann, niekedy známy ako DJ Mako. S pokojným svedomím môžem napísať, že petržalský Gandalf mal vždy čuch na moderné prvky v produkciách, čo sa potvrdilo aj na tomto albume, ktorý sa nesie v miernejšom, modernejšom, menej agresívnejšom duchu a témy albumu zahŕňajú aj náboženstvo, politiku a život bežného človeka. Album bol nominovaný v Radio_Head awards v kategórii najlepší album v kategórii Hip-Pop, Rap & R&B. 

Vybrali sme 15 najlepších trackov od MomaMomo si postupne získaval srdcia fanúšikov, no jeho prelomový moment prišiel až pri jeho treťom albume Za Očami. Momo dospel do štádia, v ktorom dokázal skvelo opísať rôzne situácie, ktoré zažíval a nebál sa vyjadriť trefne svoj nesúhlas so spoločenskými problémami a zlými hodnotami. Okrem toho na albume zaznejú aj netradičné témy a myšlienky, ktoré zasiahli mnoho ľudí. Aj preto dodnes niektorí tvrdia, že Za Očami bol jeho najlepší album. Či to je pravda, to už necháme na vás. Pred albumom vznikol aj známy diss Škola Rapu, do ktorého sa zapojil aj Momo. Všetko sa pospájalo ako puzzle a výsledkom bolo skvelé promo a zánik „discorapu“. 

Vybrali sme 15 najlepších trackov od MomaĎalej už to viac-menej všetci poznajú. Nasledovali album Rival (2014), Heroín (2015), Rival 2 (2017) a najnovší WLK (2018). Celkovo má Momo na konte 7 albumov a jednu výberovku Best of Feats (2017). Z týchto albumov vyšli jeho najväčšie hity, ktoré si určite spomenieme v rebríčku. Aj keď je Momo známy najmä kvôli jeho drsnému a agresívnemu prejavu, na každom albume dokázal, že vie občas aj uvoľniť tempo a postarať sa o niečo melodickejšie. 

Počas jeho kariéry sa dostal do rôznych konfliktov, ktoré ho sprevádzajú doteraz. Tie však nebudeme rozoberať, pretože väčšinou vás o nich informujeme. Jediné, čo by som k tomu napísal je, že Momo ostáva verný svojmu prívlastku Sám. Pochopil, že scéna nie je taká, ako sa prezentuje navonok, a tak sa nikomu neprispôsobuje. Ak vidí, že to nemá pri niekom zmysel, tak radšej ostane Momo Sám, teda svoj RIVAL. 

Vybrali sme 15 najlepších trackov od MomaPoďme sa konečne pozrieť na náš rebríček, ktorý pozostáva z 15 skladieb a nejakého toho bonusu. Budeme radi, ak zahlasujete v ankete, prípadne napíšte do komentárov svoju najobľúbenejšiu skladbu od Moma. Let´s GO. 

MOMO – Ja som Bratislava

Je tu niekto, kto to prešiel celé od prava do ľava? Dovolím si tvrdiť, že toto je najlepšia hymna hlavného mesta Slovenska, v ktorej Momo retrospektívne pripomína svoje skúsenosti a zážitky, ktorým musel niekedy čeliť. Samozrejme opisuje nielen seba, ale pozerá sa aj na ľudí, ktorí tam žijú a nezabudne pichnúť aj do osieho hniezda svojou úprimnosťou. Všetko nie je ružové a Momo si to uvedomuje. Napriek tomu má svoje mesto rád a hrdo za ním stojí. Skladba vyšla na albume RIVAL 2 a zároveň sa stala jeho najväčším hitom. Tvrdý prejav, skvelý beat od RoyalG a trefný videoklip sa rovnajú výbornému výsledku. 

Momo – Nech si držia p*ču ft. Tanko

Dlho som rozmýšľal, ktorú skladbu z albumu Nepatrím Medzi zaradím do tohto rebríčka. Nakoniec som vybral Nech si držia p*ču, ktorá ma aj po rokoch stále baví a môžem si ju pustiť kedykoľvek. Agresívny a tvrdý reprezent z Petržalky nikto neoklame, len čo je pravda. Hosťujúci Tanko je Momov kamarát, s ktorým spoločne začínali. Bohužiaľ, hudbu už nerobí, a tak nám ostáva spomínať na tieto striktné rýmy, ktoré zaznejú v odkaze nižšie. 

PS.: Na toto miesto si pokojne dosaďte Nepatrím Medzi alebo Uličný rap víťazí

Momo – Stratená Rovnováha

Táto skladba bola pre mňa láska na prvé…ehm…vypočutie? Momo v Stratenej Rovnováhe vyjadroval svoje názory na svet a na spôsob jeho fungovania. Kritikou nešetril na nikom a na ničom, a ľudia to ocenili. Peniaze, pokrytectvo, klamstvá a konzum sú bežné problémy dnešného moderného sveta a aj preto táto skladba udrela presne tam, kam mala. Momo už vtedy ukázal, že je skvelý lyrik s neobyčajnými rýmami.

Momo – Je to aj o tom

Škoda, že táto skladba pripomína niektorým ľudom len provokáciu, ktorú Momo vyvolal v poslednej časti svojho prejavu. Ale ako názov sám hovorí, je to aj o tom. Odkaz skladby je jasný a mne sa naozaj páči, pretože Momo má pravdu. Netreba vždy len plakať nad rozliatym mliekom, ale občas to chce nabrať odvahu a postaviť sa svojim prekážkam naproti.  

Momo – Hadie Oči

Hada vždy rozpozná orlí zrak. Momo doručil fanúšikom jeho klasický prejav a uderný flow, s ktorým si podčiarkuje jeho životné pravdy v textoch. Čo viac dodať, je to bomba aj po 5 rokoch. 

Momo – Fčo Vlastné Veríš?

Za Očami bol jedinečný album, ktorý ponúkol aj takéto témy. Skladba Fčo Vlastne Veríš nie je banger do klubov, ani tvrdý egotrip, ktorý môžeme dnes počuť na každom rohu. Napriek tomu dokáže vytvoriť u poslucháča zimomriavky svojou neuveriteľnou atmosférou a textom. Viera je téma, ktorá sa môže rozoberať rôznymi spôsobmi. Existuje však len tenká hranica, aby sa človek s iným názorom neurazil, prípadne sa vám nevysmial. Momo to pojal bravúrne a táto skladba patrí právom medzi to najlepšie, čo kedy vydal. Samozrejme nesmiem zabudnúť pochváliť aj producenta menom Mugis, ktorý je špecialista na atmosférické beaty so skvelým samplom. 

Momo – Bol som to ja

Niekedy stačí nahrať jedinú skladbu a autor vám v nej vysvetlí, kde začínal a čo robil v konkrétnom čase. Momo pripomína ľudom, že rapuje už nejaký ten piatok, pričom vymenoval konkrétne situácie spojené so scénou. Okrem toho pripomenul pár starších konfliktov a prezradil niečo aj z tých novších. Skladba sa okamžite stala obľúbenou a ja už len môžem dodať, že…bol som to ja.

Momo – Flexin

Priznám sa, keď som uvidel, že Momo chystá novú skladbu, ktorej dal názov Flexin, tak som prevrátil očami. Ale…ako som sa mýlil! Pre mňa osobne je to najlepšia skladba z albumu WLK, keďže patrím skôr k fanúšikom, ktorí majú radi od Moma práve takýto štýl. Nedá sa to robiť dookola, ale s FLEXIN trafil klinec po hlavičke. Flow nasekal jak pán.

„…Padajú bengre na moju fanbase aj keď nemám milión a pol detí ako Gogoman…“

Momo – Biely Popol

Nie je to verejné tajomstvo, čo robil Momo, keď nevedel či sa bude živiť rapom alebo niečím iným. Všeobecne sa vždy teším, keď interpret odhalí niečo zo svojej minulosti a ponúkne throwback v podobe skladby svojim fanúšikom. Roman G. to dokázal na jedničku aj so skvelým refrénom a Špeciálom na beate. 

Momo – Heroin

Unáhlený výber? Nepremyslený dopad na ľudí? Trefný názov? Aj tieto otázky sa vynárali na povrch kvôli názvu albumu z roku 2015. Sprievodný singel však všetko vysvetlil a poukázal len na silné puto medzi Momom a rapom. Jednoznačne to bol highlight albumu, v ktorom boli správne namiešané prísady beatu, refrénu a samotného textu. 

Momo – Nech si len myslia 

Osobne by som túto skladbu označil za voľné pokračovanie skladby Nech si držia p*ču, ktorú som spomínal vyššie. Ide v podstate o rovnaký reprezent feeling, ktorý ale tentokrát produkoval legendárny DJ Wich. 

„Miliónové pózy a zlata plné dózy, miliónové pózy a zlata plné dózy“

Momo – Bez múzy

Keď som zostavoval rebríček, hneď som si poznačil skladbu Bez múzy. Každý človek, ktorý tvorí nejaké umenie alebo niečo, čo je výnimočné v spojením s talentom či tvrdým tréningom, uzná, že niekedy nemá svoj deň. Je to v podstate hymna pre každého kreatívca, ktorý občas dostane okno a nedokáže v danom dni nič vymyslieť, prípadne sa trápi a urobí niečo unáhlene, bez dobrého premyslenia. Niečo podobné zažíva snáď každý interpret, a tak je to skvelá téma, ktorá vtiahne ľudí do procesu tvorenia. Možno aj Ego v daný moment nemal múzu (nemám čas), a preto sa neukázal na tomto tracku, kde mal byť pôvodne aj on. Pekná náhoda, nie?

„Čo nespravím dnes, zajtra napadne ma hneď, preto nerobím nič, sedím, pijem, je to des. Nápad, to je základ, zistil som veľakrát, ľutujem tú kvantitu nad kvalitu veľakrát…“

Momo – Niečo je už zamnou ft. Ego

Momo nedokázal dostať tretinu Kontrafaktu na Rivala, no to mu Ego vynahradil na druhom pokračovaní, kde vznikla jedna z najlepších skladieb z albumu. Autor skladby spoločne s hosťom previedli skvelý výkon. Aj keď má možno Egova časť u ľudí väčšie sympatie, Momo jednoznačne nesklamal a priniesol monštruóznu nálož ako sa patrí. 

Momo – Carpe Diem

Meno producenta mi ihneď naznačilo, akým smerom sa bude Carpe Diem uberať. V tejto skladbe to nie je Momo, na akého sú ľudia zvyknutí, a to je dobre. Pokiaľ nevyskúšaš, nevieš. Momo vyskúšal a tento štýl mu sedí, zbytočne to nekomplikoval a dodal tomu svieži vietor. V podstate celý album WLK je založený na tomto princípe, aj keď nájdeme na ňom klasického, tvrdého Moma, ktorý dokáže zabiť do hocičoho. 

Momo – Zabiják Slobody

Možno to niektorí fanúšikovia takto nevnímajú, ale Momo je skvelý textár a lyrik. Na to určite netreba zabúdať, pretože to dokazuje na každom albume. Napríklad aj v tejto téme, kde vysvetľuje, kto môže byť zabijákom tvojej slobody. 

„Aj tak som stále dôverčivý, verím v život, aj bez búdy, čo na mňa šili, nebudem si rezať žily…radšej zahrám PS4…“

BONUS:

Momo – Psycho

Momo v tejto skladbe vysvetľuje, že si musí niekedy kusnúť do jazyka, aby nevybuchol a nezmocnil sa ho hnev. Je to občas psycho, keď ti spoločnosť robí nervy a ty nemáš overený návod na to, ako to zvládnuť. Jednoznačne netreba Moma provokovať, pretože to nemusí dopadnúť dobre. A kto sa bude potom sťažovať? No predsa ty. Podľa mňa jedna z TOP skladieb, ktorá sa úplne hodí k celkovému image-u Moma, pre ktorý ho majú fans radi. 

Momo – Neni dobre?!

Neni dobre, keď je skladba vznikne len tak a je to banger? 

Momo ft. Ektor – J*bem tvoje love

Zámerne som nedal túto skladbu vyššie, pretože si myslím, že stratila svoje čaro. Práve kvôli konfliktom s Ektorom, sa už podobnej spolupráce zrejme nikdy nedočkáme. Skladba bola hit, a tak by si ju ľudia mali aj zapamätať. 

Momo – 2015 ft. Samey

Záležitosť, pri ktorej vybuchol internet. Ako si mohol dovoliť Momo urobiť skladbu s úplne odlišným štýlom Sameya do Dalybovho beatu? No jednoducho mohol, a tým si vytriedil fejkových fanúšikov, či?

Honorable mentions: Zodpovednosť chlapa, Niečo s tebou, O nás dvoch

Práve ste sa dostali na koniec článku, takže vám gratulujem. Snažil som sa vyberať skladby, na ktorých je iba Momo, aby názov článku zodpovedal obsahu. Viac-menej mi to vyšlo, aj keď som si lámal hlavu nad niektorými trackami, ktoré sa mi tu nevošli. Na to ste však vy, čitatelia. Budem rád, keď napíšte svoju obľúbenú skladbu od Moma do komentárov, prípadne napíšte svoj názor na tento rebríček. 

PS.: Nezabúdajte, že Momo chystá na zimu WLK EP, ktoré sa bude niesť v tvrdšom duchu ako album. Tešíte sa? 

Komentáre