Články

Vybrali sme 10 najlepších trackov od Molocha Vlavo

Vybrali sme 10 najlepších trackov od Molocha Vlavo

V tomto čase beefov na našej scéne, kde sa rozoberajú rôzne názory či postoje na hudbu, som si uvedomil, že nezainteresovaný alebo mladý fanúšik tohto žánru možno ani len netuší, kto je vlastne Moloch Vlavo. Áno, môžeme diskutovať o kvalite rapu alebo o preferenciách, kto má čo radšej v rape a kto vie alebo kto nevie rapovať.  Jedno je však isté a nepriestrelné – Moloch aka Denisovan, je na scéne od roku 1997, keď ešte väčšina mladých fanúšikov nebola na svete alebo mala maximálne do 5 rokov. Dnes vám aj kvôli tomu stručne zhrniem Molochovu tvorbu skrz tento článok a pridám výber 10 skladieb, v ktorých sa predviedol v najlepšom svetle.

Tvorba Molocha Vlavo začala v petržalskej hip-hopovej formácii Druhá Strana, ktorú založil spolu s rapperom Mikym Morom v roku 1997. Jedno z najväčších sídlisk v strednej Európe má aj svoje nesporné nevýhody, ktoré sú spojené s ľudskými príbehmi a osudmi. Práve vďaka miestnej atmosfére dokázala Druhá Strana ponúknuť poslucháčom realistický pohľad na svet, pričom si zachovala autenticitu a najmä originálnosť v svojej tvorbe. Postupom času dala skupina dokopy svoj prvý projekt EP Zápalka v roku 2004, ktorým si už vtedy získavala patričný rešpekt na uliciach. Prelomový bod v ich kariére však prišiel o 2 roky neskôr, keď vydali prvý štúdiový album Výpoveď o tom čo je tu vidieť. 

Vybrali sme 10 najlepších trackov od Molocha Vlavo

Nosič vyšiel pod vydavateľstvom JK RECORDS. Tento album mal úspešnú koncertnú šnúru po celom území SR a niektoré diela boli použité vo filme „Bratislavafilm“. Album nie je pre masy, keďže je to doslova stoka. Je to opis vtedajšej doby, ktorá dokázala vykúzliť naozaj bizarné situácie z ulice či rodinných záležitostí. Drogy, podvody a bežné dni striedajúce sa s extrémom, sú hlavnou témou a konceptom tohto albumu, ktorý by už dnes nemusel a pravdepodobne by ani nemohol fungovať v takej miere ako predtým. To sa týka aj podania prejavu či hudby.

Ich druhý legendárny album DUO vyšiel v októbri 2007. Fanúšikovia to patrične ocenili a album získal zlatú platňu za predaj. Moloch a Miky boli na úplnom vrchole, brázdili po Slovensku a koncertovali jedna radosť. Nič však netrvá večne a zhruba o rok sa skupina pomaly rozpadla. Dôvody nie sú doteraz jasné, no boli za tým intrigy a zrejme aj tretia osoba. Moloch tomuto konfliktu venoval niekoľko skladieb, ktoré uvidíte aj v rebríčku. V tom čase intenzívne pracoval na svojom vlastnom projekte s názvom Mikrofón je ručná zbraň. Ten vyšiel oficiálne v rok u 2008 v decembri. Túto dosku vystihuje iba jedna veta : ,,Šokujúco šikanujúci prejav rvúci, na ulici gradujúci“. Svojský a silný štýl mohol Moloch naplno uvoľniť vďaka spolupráci s hudobným producentom, ktorým bol UMELEC. Dá sa povedať, že tento album je značkou, ktorá Molocha charakterizuje dodnes.

Vybrali sme 10 najlepších trackov od Molocha VlavoPo tomto albume však nastalo ticho a vyšlo len zopár spoluprác a singlov, ktoré sa už nedržali trendu a nemali novší smer. Neberte ma zle, stále to bol ten istý Moloch, no to mu možno aj uškodilo. Bol ten moment, keď vypadol z popredných priečok a zmeškal vlak. Od roku 2008 nastal útlm, ktorému už vôbec nepomohol rozpad Druhej Strany. O 5 rokov neskôr sa Moloch vzkriesil do nového alterega Denisovan, keď vydal EP s názvom 5tržalské melódie. Spomínam si, že to malo slabšie promo a dostali sa ku tomu len skalní fans. Okrem toho, Moloch nebol fanúšikom sociálnych sietí, pričom ostatní interpreti vtedy zbierali jedného followera za druhým a budovali si pevné základy ich značiek na FB (Instagram bol v plienkach).

Vybrali sme 10 najlepších trackov od Molocha VlavoNiekedy v tej dobe ste si mohli vychutnať video, keď išiel Moloch na vandrovku. Vo videu sľúbil, že sa dá Druhá Strana znovu dokopy a „nakopú pičachlapcom rite“. Skutok sa naozaj stal a DS vydala tretí album s názvom Synusojda už pod vlastným labelom.  Je otázne, ako by ľudia reagovali na Molocha, keby nikdy nenahral spomínané video, kde sa obul do Rytmusa. Bola by situácia rovnaká ako je dnes? Na to si odpovedzte sami. Album Synusojda obsahoval témy, na aké sme boli zvyknutí, ale našli sme na ňom aj rôzne experimenty ako skladby Čo si jak či Dáme ešte. Bohužiaľ, nevystrelilo to ako v minulosti a album stratil hype a záujem ľudí, čo je celkom škoda. V roku 2015 vznikol Molochov mixtape-ový projekt Falanga Faltape. Po ňom sa začali práce na druhom sólo albume s názvom Mikrofón je ručná zbraň II, kde sa o hudobnú produkciu postaral Ing. Marek Šurin. Táto spolupráca priniesla unikátne skladby v rôznych odtieňoch rapového žánru. Tento počin vychádza na jeseň 2016 – 8 rokov po prvom sóle. A tu sa dostávame do prítomnosti (2018), keď Moloch vydal disstrack spoločne s Torulom, ktorému dali názov BUM péler a rozvírili konflikt so starou aj novou krvou. Ak ste sa dočítali až tu, patrí vám poklona. Teraz sa pozrieme na TOP 10 najlepších skladieb, na ktorých sa objavil Moloch. 

Vybrali sme 10 najlepších trackov od Molocha Vlavo

Druhá Strana – Výpoveď otom čojetu videť

Niektorí ľudia tento track považujú za hymnu slovenských ulíc a ja im to nevyčítam. Je to naozaj obraz doby. Typický zvuk, rýmy a atmosféra Druhej Strany. Jeden z najlegendárnejších textov od Molocha nesie zaujímavý odkaz, ktorý platí aj dnes.

Moloch Vlavo – Život naruby ft. King Ivan

Táto skladba pochádza z posledného sólo albumu Mikrofón je ručná zbraň II, na ktorej si môžete vypočuť refrén aj hru na saxofóne od Kinga Ivana. Ten dodal vážnej skladbe skvelú atmosféru, pričom Moloch nezaostával a ponúkol výborný storytelling, ktorý je o rodine a nepriaznivom osude mladého chalana. 

Moloch Vlavo – Progres ft. Miky Mora

Podľa môjho skromného názoru tento tvrdší štýl sedí Molochovi najviac. Ukázal, že rapovať vie, a to na tracku Progres s Mikym z mixtapu Falanga (2015). Opisuje svoj vývoj v rapovej kariére a zabŕdol aj do rozpadu Druhej Strany. Hudba je samozrejme z hitu Hot N*gga od Bobbyho Shmurda. 

Miky Mora ft. Moloch Vlavo – Policajný štát

Hoci je táto skladba z Mikyho albumu Rap Vol. 2 (2013), zaradil som ju do rebríčka najmä kvôli nostalgii a dokonalej spolupráci medzi obidvoma členmi. Myslím, že tento track je prvým po rozpade Druhej Strany a bol to dôkaz toho, že chémia stále funguje a fanúšikovia sa majú na čo tešiť. Naša polícia schytala pár šteklivých riadkov, po ktorých sa môžete buď zasmiať alebo so smútkom prikyvovať hlavou. 

Moloch Vlavo – Povedal, že love dá potom

Názov je legendárny ako skladba samotná. Keď ti niekto bude dlhovať peniaze, tak vieš, ktorú skladbu si máš pustiť. Zaujímavosťou je, že skladba vyšla na albume Mikrofón je ručná zbraň v roku 2008 a jej pokračovanie vyšlo na pokračovaní (nehehe) albumu v roku 2016. Druhú časť si môžete vypočuť tu. 

Druhá Strana – Deti sa nemajú kde hrať

Ďalšia skladba, ktorá sa radí do nepriestrelných skladieb v repertoári slovenského rapu. Deti sú budúcnosť a ak nie je o nich dobre postarané a sú zanedbané, tak nás nečaká nič dobré. To vedela aj Druhá Strana, ktorá nahrala na túto tému pravdivú skladbu ešte v roku 2007 na albume DUO.

Moloch Vlavo – Vitaj v pekle

Ak ste si mysleli, že v zozname nájdete aj najnovšie dissy od Molocha, tak vás sklamem. Najbližšie k tomu má VITAJ V PEKLE, v ktorom Denisovan opisuje situáciu okolo Druhej Strany. Za rozpad skupiny mohol najmä aj tretí človek, o ktorom sa rapuje v riadkoch nižšie. Agresívny prejav, slušný beat a dobrá skladba je na svete. Táto vec priamo naráža na to, že Moloch nie je konfident a bolo to teda úplne inak. Je to však pravda? To sa už zrejme nedozvieme. 

Moloch Vlavo – Jatka ft. Rezník

Videosingel Jatka je zvláštna záležitosť. Kontroverzné rýmy, Rěznik na featuringu a brutálny videoklip, v ktorom sa „umelá“ krv leje kade tade. Mňa však najviac zaujala druhá sloha od Molocha, ktorá sa mu totálne vydarila. 

Druhá Strana –  Dáme ešte

Prvý krát som počul túto skladbu v autobuse. Bol to obrovský comeback Druhej Strany s ich albumom Synusojda (2014), a tak si hovorím, že dám tomu šancu. Keď som v playliste našiel tento track, tak som neveril vlastným ušiam. Druhá Strana a drum´n´bass? Neviem ako vy, ale tento track je neskutočný. Moloch znova dokázal, že keď sa mu chce, tak vie zabiť skvelé slohy aj štýl. Mikyho refrén je len čerešnička na torte. Wau…

Moloch Vlavo – Pocit 

Toto je jednoznačne najnedocenejší track od Molocha, ktorý by si zaslúžil väčšiu pozornosť. Úprimná spoveď, ktorá má motivovať a dať pocit radosti. Viac takýchto skladieb! 

 

BONUS:

Druhá Strana – Čo si jak

Aj keď nešlo o nejakú svetobornú tému, tak určite pobavila a poslúžila svojmu účelu. „Čo si jak“ je v podstate hláška, ktorú Moloch povedal, keď bol na vandrovke. Rytmus si z toho urobil vtipný remix do svojho videa a „Čo si jak“ zľudovelo.

Moloch: „Keď ti dával tatko vreckové,
my robili sme lóve svetové.“

Dissy som vynechal naschvál, tak ako aj rôzne iné skladby, ktoré sa objavili na starších projektoch, napríklad Tu či Jeden Hlas. Rebríček je subjektívny a budem rád, keď do komentárov pod článok napíšete svoju obľúbenú skladbu od Molocha či Druhej Strany. 

shop.rukahore.sk/moloch_vlavo

Created by @edypeto

Komentáre

Odporúčame