ČlánkyHIP-HOP

Sleduj ako sa Kendrick Lamar dostal až k Pulitzerovej cene

Sleduj ako sa Kendrick Lamar dostal až k Pulitzerovej ceneMladý Kendrick chcel pôvodne nasledovať kroky Michaela Jordana a stať sa tak úspešným basketbalistom. Jeho výška tomu však nenahrávala, a tak začal rapovať pod pseudonymom K-Dot. Už ako 16-ročný vydal mixtape Youngest Head Nigga in Charge a následne ešte ďalšie dva. Potom sa však rozhodol pseudonym K-Dot zanechať a vystupovať pod svojím skutočným menom, ktoré celé znie Kendrick Lamar Duckworth. Chcel aby ľudia vedeli, kto je a akú osobu reprezentuje. Meno Kendrick dostal na počesť speváka Eddieho Kendricksa

Dr. Dreho záujem o spoluprácu vzbudil Kendrick skladbou Ignorance is Bliss. Tá sa k producentovi dostal vďaka Eminemovmu manažérovi Paulovi Rosenbergovi, ktorý Dremu ako prvý pustil Kendrickovu hudbu. S Dr. Drem chodili dokonca na rovnakú školu Centennial High School, kde Kendrick vynikal áčkami.

Po úniku tejto skladby z roku 2011 verejnosť špekuluje o spoločnom albume Kendricka a J. Cole. Zatiaľ si môžeš vychutnať túto vec, kde si Kendrick zarapoval do skladby Tale of 2 Citiez a Cole zase do Alright.

Lamar je tiež členom zoskupenia z West Coastu, ktoré si hovorí Black Hippy. Spolu s Kendrickom ho tvorí Ab-soul, Jay Rock a Schoolboy Q. Veľmi často spolu úzko spolupracujú a objavujú sa na solóvych projektoch členov Black Hippy, avšak na vydanie väčšieho spoločného projektu stále čakáme.

V roku 2011 hral Kendrick concert v Los Angeles. Na pódiu sa objavili aj legendy West Coastu Dr. Dre, Snoop Dogg a The Game, ktorí ho korunovali za nového kráľa West Coastu. Kendrick pustil aj slzu a veru sa mu nečudujeme…

Pre 58. Grammy Awards natočil Kendrick krátky film oslavujúci jeho rodný Compton a skladbu Alright, ktorá vyhrala kategóriu Najlepšia rapová skladba.

Album To Pimp A Butterfly sa mal pôvodne volať Tu Pimp A Caterpillar, skrátene Tu-P-A-C. Tým chcel Kendrick vzdať hold jednému zo svojich idolov, ktorým bol Tupac Shakur. Už ako dieťa sa malý Kendrick ocitol na natáčaní videoklipu k skladbe California Love. Vidieť svoje idoly naživo bolo pre jeho kariéru veľmi dôležitým momentom.

Z 29-ich nominácií na Grammy vyhral 7-krát. Posledné dva štúdiové albumy To Pimp A Butterfly a DAMN. získali ocenenia za najlepší rapový album. Podarí sa mu to aj do tretice? Lamar sa tiež stihol dostať aj do prestížnej kategórie Forbes 30 pod 30, kde ho nazvali uvedomelým kapitalistom.

Rok po vydaní a po zisku Grammy získal album DAMN. aj prestížnu Pulitzerovu cenu v kategórií hudba, kde bol album označený za virtuóznu kolekciu skladieb, ktorá je zjednotená autenticitou a zachytáva komplexnosť moderného afro-amerického života. Kendrick sa tak stal prvým neklasickým a nejazzovovým umelcom, ktorý túto cenu získal. 

 

Komentáre

Odporúčame