Články

NEWS TALK Momo: Otvorene o rape, živote a albume WLK, na ktorom pracoval aj dvorný producent Dj aBoom z nemeckého KMN GANGU

Vitaj v novej rubrike s názvom NEWS TALK, v ktorej sa dozvieš všetko o tvojich obľúbených interpretoch, novinky z ich života, zaujímavé info z minulosti a zároveň aj o nových plánoch do budúcnosti. Toto všetko ti prinesieme raz mesačne, vo forme jedného veľkého rozhovoru plného nových informácií, zaujímavých fotografií, tróóóšíčku dlhšieho textu a tí, ktorým sa nechce čítať, si takisto prídu na svoje a nájdu tu aj VIDEO. 

V mesiaci máj sme pre teba pripravili jedinečný rozhovor s raperom MOMOM, ktorý má aktuálne v predpredaji svoj nový album WLK, takže je okolo neho teraz dosť rušno.

Viac už nebudem zdržovať, prejdime na samotný NEWS TALK.

NEWS TALK Momo: Otvorene o rape, živote a albume WLK, na ktorom pracoval aj dvorný producent Dj aBoom z nemeckého KMN GANGU

Niekto rapuje pre peniaze, niekto lebo je to trendy, niekto sa potrebuje vypísať. Čo znamená rap pre teba?

Už sa nad tým ani nezamýšľam. S tým som sa stotožnil už veľmi dávno, že prečo som začal. Ale asi hlavný dôvod je, že ma baví počúvať tú hudbu, začal som to napodobňovať už dávno, neviem, to je jak, keď sa spýtaš niekoho po veľa rokoch niekoho, kto niečo robí, že prečo to robí, to už je taká súčasť. V prvom rade je to hlavne to, že vyjadruješ svoj názor na niečo, ale dnes už to tak ani neberiem, že by som sa chcel vyrozprávať svetu. Skôr aby to znelo dobre, aby sa to dobre počúvalo, aby to bola hudba, tak preto.

Rap, jednoduché flowy, či kadejaké ziapanie. Najnovšia rapová vlna obsahuje všelijaké ústrelky. Páči sa ti nová moderná hudba?

Páči sa mi to, jasné, ale podľa toho od koho. Zrovna teraz, aká je moderná hudba sa mi lúbi a veľakrát, keď sa menil štýl, tak sa mi nelúbil. Napríklad, keď bola v kurze taká housová hudba, tak sa mi nelúbila, takže tá zmena, ktorá prišla ma netrafila vôbec. Alebo potom prišiel taký ten úplny trap, ktorý tiež pomaly utícha, už je to také mäkšie a to sa mi lúbi viac. Vždy si nájdem medzi nejakým interpretom niečo, čo sa mi lúbi, nie u každého, ale u veľa interpretov si vždy nájdem niečo. Napríklad terajší nemecký rap a niektorí interpreti, tak tam sa mi páči väčšina z ich hudby. Nechcem moc hovoriť o tom, čo počúvam, lebo slovenskí raperi sú takí fejkeri, že keď začneš hovoriť nejaké konkrétne veci, tak všetci všetko začnú googliť, sledovať a kopírovať. Na Slovensku sa strašne kopíruje, jeden druhého a mojim fanúšikom to na Instagrame odkazujem stále a aj zdieľam ich hudbu. Keď to budú sledovať takí ľudia, čo ma nemajú radi, čo by to kopčili, tak im to nepoviem.

NEWS TALK Momo: Otvorene o rape, živote a albume WLK, na ktorom pracoval aj dvorný producent Dj aBoom z nemeckého KMN GANGU

Internet otvoril ľudom brány, dnes sa hudba zdieľa cez rôzne kanály a tvoriť tak môže v podstate každý. V dobe, keď si začínal ty, to bolo celé inak. Tá cesta bola zložitejšia, musel si sa viac zaujímať o tú komunitu, vyhľadávať akcie, kde sa môžeš ukázať a nejakým spôsobom odprezentovať svoju tvorbu. Čo ty hovoríš na túto dobu z pozície staršieho „harcovníka“?

Som rád za to, že je taká doba, že je to lahšie a vôbec ma nemrzí, keď má fame niekto, kto to robí chvíľu. Vôbec to neberiem tak, že musíš mať niečo za sebou a tieto pi.oviny. Je to super, že to tak je. Bolo to ťažké, nedalo sa predrať, bola to partia jednej komunity alebo dvoch a keď si s nimi nemal dobré vzťahy, tak si absolútne nemohol byť nikde. Vždy to je o vzťahoch, ale dnes je to lahšie, máš média, máš internet a tam sa môžeš prezentovať a v tom prípade sú sudcom ľudia a nie nejaká partička, čo drží nejaký jeden jediný majoritný web, takže je to super. To, že sa dostane veľa sračiek medzi ľudí, tak to je len preto, že tí ľudia tie sračký chcú, takže na tom nič nie je a aj sračky musia byť. Tak ako musí byť dobrá hudba, musí byť aj zlá, takže beriem to celé ako výhodu, či už pre mladých, alebo pre tých, čo to robia dlho. Nemám rád tie výhovorky, že robím dlho rap, tak preto som dobrý. Nemám ani rád tak o tom rozprávať, ani sa tým neprezentujem. Aj v Amerike je veľa raperov, ktorí boli brutálni, úspešní kedysi a dnes nejsú absolútne ani trochu cenení, tak odkazujú na históriu, aj keď ju možno už nikto necení, takže nie je to podľa mna vôbec argument.

NEWS TALK Momo: Otvorene o rape, živote a albume WLK, na ktorom pracoval aj dvorný producent Dj aBoom z nemeckého KMN GANGU

Je známe, že rap na Slovensku počúvajú hlavne mladí ľudia. Súčasne má veľké množstvo z nich sklony k drogám. Myslíš, že nazvať album Heroin bola dobrá voľba?

S odstupom času to ľutujem a nemyslím si, že to bol dobrý nápad. Zmenil som na to dosť názor. Vtedy som vôbec nemal názor, aký mám teraz, mal som ho podobný ako všetci ostatní. Myslím si, že niektorí slovenskí raperi sa prezentujú väčším hnojom ako názvom Heroín, čo sa týka názorov a tie viac škodia tým mladým mozgom ako iba nejaký názov, ktorý je napi.u. Teraz už mám na to ale úplne iný názor. Myslím si, že to dosť ovplyvňuje tie decká a nielen ich, ale aj ľudí celkovo. A keď si drogý idú a potom o tom aj rapujú, tak to je ako ruka v ruke. Keď to má niekto len ako štýl a pózuje to, tak je podľa mňa úplne mimo.

NEWS TALK Momo: Otvorene o rape, živote a albume WLK, na ktorom pracoval aj dvorný producent Dj aBoom z nemeckého KMN GANGU

Kde nachádzaš inšpiráciu? Na základe čoho píšeš texty? Je najskôr text a potom beat, alebo?

Není to jednoznačné. Je to proces, ktorý sa deje vždy inak. Niekedy zapisujem texty, rýmy, niekedy ich píšem do hudby, niekedy nie. Ale čo mám odskúšané, robím už siedmy album, takže už viem popísať ako to bolo predtým a ako teraz a na niečo som prišiel. Keď som robil akýkoľvek track, tak som si ho vynútil, že taký som chcel a taký som urobil. Ale keď sa snažím teraz robiť tracky, tak je to nenútené, nemám danú hudbu, danú tému, nerobím to ako robotník, že začnem a musím to dokončiť. Musím v tom vidieť to, čo na začiatku a ak to stratím, tak to nemá význam dorobiť. To som zmenil, preto som okresal tracky aj témy aj všetko.

NEWS TALK Momo: Otvorene o rape, živote a albume WLK, na ktorom pracoval aj dvorný producent Dj aBoom z nemeckého KMN GANGU

Je niečo konkrétne, špecifické, čo chceš poslucháčom prostredníctvom svojej hudby zdeliť? Je tá myšlienka stále rovnaká, chceš ešte poukazovať na zlé veci v spoločnosti, alebo je to o tom, že chceš ľudí aj roztancovať a zabaviť?

Už teraz sa sústredim v prvom rade viac na to, ako to znie, samozrejme, že ti to musí niečo povedať, lebo nemám rád texty, ktoré sú úplne že oničom, odfláknuté, alebo je počuť, že ich písal nejaký textár amatér. Idem si viac tracky, ktoré majú iba znieť, ktoré majú mať ten dobrý vibe. Chcem aby bol väčší úžitok z hudby, ako z toho posolstva. A tým, že už som spravil šesť albumov, (to nehovorím preto, aby som bol cenený, ale preto, že to je fakt), tak ma už unavuje, alebo otravuje, keď počujem track, ktorý ma zaťažuje. Dokážem urobiť track, ktorý zaťažuje aj mňa samého a vtedy viem, že by zaťažoval aj ostatných a nechcem také tracky robiť. Snažil som sa v novom albume nedať do neho toľko takých vecí, alebo vypísať sa z toho, čo ma ťaží. Snažil som sa s vecami vo svojom živote vyrovnať bez rapu a potom sadnúť k rapu. 

NEWS TALK Momo: Otvorene o rape, živote a albume WLK, na ktorom pracoval aj dvorný producent Dj aBoom z nemeckého KMN GANGU

Ty ako človek, ktorý vydáva už svoj siedmy album musíš mať názor na to, čo ťa dostalo do bodu, kde si teraz. Je to o tvrdej práci, alebo o talente?

U mňa je to podľa mna viac práca, z časti nejaký talent, ale vďaka nejakej odozve, ktorá ma motivovala, pravdepodobne kvôli talentu, tak som pracoval ďalej, takže asi tak.

NEWS TALK Momo: Otvorene o rape, živote a albume WLK, na ktorom pracoval aj dvorný producent Dj aBoom z nemeckého KMN GANGU

Akým smerom sa bude nový album uberať a akých producentov si zvolil? Môžeme čakat aj nejakého špeciálneho hosťa?

Najdôležitejší pre mňa bol výber hudieb, snažil som sa nájsť niečo, čo ma nadchne. Podarilo sa mi spojiť sa s jedným zásadným menom medzi producentami v Nemecku. Je to Dj aBoom, ktorý má na konte množstvo obrovských hitov KMN GANGU. Je to pre mňa pocta. Ďalej sú tam producenti z Ruska, Austrálie, USA, jeden beatmaker z čiech a jediný Slovák je Conspiracy Flat. Čiže špeciálne na tomto albume sú pre mňa beaty.

 POKRAČOVANIE ROZHOVORU A VIAC INFO O NOVOM ALBUME SI MOŽEŠ POZRIEŤ VO VIDEU

NOVÝ ALBUM WLK OBJEDNÁVAJ TU 

Ak si sa dostal až sem, tak budeme radi, ak nám v ankete necháš svoj feedback, či sa ti nová rubrika páči a do komentu kľudne napíš, koho by si chcel v ďalšej časti News Talku. Díííky a vidíme sa nabudúce 🙂

Komentáre

Odporúčame