News

Ako vidí vo svojej novej skladbe DOBA DOBA raper Opak zo skupiny A.M.O našu Zem? Prinášame Vám exkluzívnu premiéru.

Dlhšiu dobu sa zdalo, že skupina A.M.O. si drží akúsi pauzu v spoločnej tvorbe. Moe sa vydal cestou svojho zoskupenia Solid Move, odkiaľ vzišiel napríklad i projekt Pohľady. Chalani sa na čas rozdelili a vybrali sa na cestu vlastnej tvorby, o čom svedčia i najnovšie správy o Opakovom chystanom druhom štúdiovom albume. Štúdiovka by sa mala podľa všetkého uberať v duchu posledných spoločných projektov skupiny A.M.O., a teda môžeme určite čakať živé nástroje, rozmanitých hudobníkov a zaujímavých speváckych hostí. Mali by sme sa dočkať žánrovo rôznorodého projektu, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta niekedy na jeseň tohoto roku. 

„Zábery do videa som si najskôr predtočil sám, je to moje videnie sveta, môj pohľad. V produkčnom štúdiu mi to potom prekreslili animátori a vznikol tento rotoskopický klip.“ Autor nápadu: Martin Hudák 

Pri tejto príležitosti, kedy sa nám Opak po dlhšej dobe znova pripomína so sólo tvorbou sme mu položili zopár otázočiek ku novému tracku, ktorý dostal názov „Doba doba“. Hovorí o našej planéte Zem, súčasnej dobe a úpadku ekosystémov. Jednoducho téma, ktorá je stále viac aktuálna.

Prečo táto téma a čo ťa k tomu viedlo?

Už 8 rokov spolupracujem pri slovenskej distribúcii tých najlepších svetových filmov, ktoré sa prihlasujú do súťaže najstaršieho filmového festivalu s ekologickou tématikou Ekotopfilm. Počas tejto práce som chtiac-nechtiac videl veľa dokumentov. Boli aj negatívne, ktoré mi najskôr navodili poriadnu niekoľkomesačnú depku. Cítil som bezmocnosť. Potom som si ale uvedomil, že životné prostredie je aj to mikro, ktoré je okolo nás. Prirodzene sme s manželkou začali dodržiavať základné ekologické princípy, ktoré sme mohli. Pri každom kroku sme zvažovali, či sa to nedá obísť menej náročným spôsobom pre životné prostredie.

Teraz sa zameriavam skôr na pozitívne filmy, z tých mám radosť a mám pocit, že ich je čím ďaľej, tým viac. To znamená, že sám človek sa už zamýšľa nad svojim konaním a nedevastuje svoje okolie takým spôsobom. Jasné, sú to výnimky. Ale tie výnimky vo svete pribúdajú. A tým ovplyvňujú ďalších a ďalších vo svojom okolí. Každý tak ako to dokáže. Jeden vynájde prístroj na čistenie oceánov, iný zorganizuje separovanie odpadu vo svojej firme a niekto si trebárs iba prestane baliť ovocie a zeleninu do jednorázových sáčkov. To je jedno čo kto spraví. Podstatné je, že môže inšpirovať svojim konaním ďalších troch. Tí zase iných troch. Postupne sa nám tu bude super žiť. V podstate tak aj vznikol môj song Doba doba. Je to akési reflektovanie skutočnosti s vtipnou hudbou. Žiadna depka, práve naopak. A kto chce sa zamyslí a možno aj inšpiruje.

Žiješ podľa toho čo spievaš?

Nedávam návod na život, ale snažím sa žiť čo najviac nazeleno.  Mám rozmýšľanie nastavené tak, aby bola moja ekologická stopa čo najmenšia. Postavili sme takmer pasívny dom z prírodných materiálov, máme záhradu kde nestriekame, kompostujeme, pestujeme si zeleninu. Samozrejme separujeme odpad. Vyhýbame sa plastom, vyberáme lokálne potraviny, čapujeme si ekodrogériu, riešime témy plytvania a odmietania. Všetko sa dá zlepšiť, aj u seba vidím čo by sa ešte dalo. Všetko postupne.

Myslíš že dnešná generácia má šancu na zmenu?

Jedine dnešná generácia má šancu! Oni s tými témami žijú odmalička. Už škôlkári vedia prečo malú potrebu splachujeme malým tlačidlom a veľkú veľkým tlačidlom. Sú informovaní, určite lepšie ako sme boli my v ich veku. Ja verím, že oni budú vedieť konať lokálne, ale myslieť globálne. A oni si budú hovoriť, že to čo bola za DOBA DOBA v tom roku 2018 a zaoberať sa tým ako minulosťou, z ktorej sa poučili. Planéta sa postupne spamätá a bude opäť svieža. A keď nie, stále je tu možnosť, že planéta si s tými ľuďmi nejako poradí.

 

 

Komentáre

Odporúčame