Články

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

História dnes už notoricky známeho Monsignora, ktorý sa rokmi vypracoval na samotný strop našej malebnej scény je plná progresu, zmien a rapových reforiem.. na samotnom počiatku bolo grafitti, kde vzniklo jeho meno, potom prišla na rad hudba a vypracoval sa z jeho domovskej Dúbrafky na jedného z najvybookovanejších interprétov súčasnej slovenskej rapovej muziky.

 

DVA KUSY

Časy, kedy bol slovenský rap takpovediac v plienkach, znamenali na prelome tisícročia pre Dameho a Separa v ich tínedžerskom veku zrod dua 2Kusy, ktorého prvé amatérske tracky, boli nahrávané v Dameho detskej izbe. Pri týchto začiatkoch sa k nim neskôr pridáva Wrana a chalani už ako skupina DWS vystupujú po Slovensku a dostávajú sa do povedomia rapovej komunity. Po zopár rokoch sa však už s novým zoskupením a názvom skupiny DMS, hudobná kariéra Michaela Kmeťa začala rozbiehať naplno. Ale už naozaj.

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

 

NEVIEM ČO BUDE

Striktne a tvrdo nasekané bary zrkadliace život ešte nevyrapovaných sídliskových tínedžerov zostali zapísané na prvom a dosiaľ i jedinom EP. Vtedy 20-roční chalani už tvorili crew DMS tak ako ju poznáme dnes.

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

EP-ečko TERAZ UŽ NAOZAJ  bolo ich prvým reálnym rapovým projektom. Osahovalo 11 hudobných stôp s rôznou tématikou a už o rok neskôr sa DMS pridávajú ku vydavateľstvu/skupine Gramo Rokkaz, pod ktorým sa Separ v roku 2010 ukázal na šiestich skladbách projektu MANIFEST, po ktorom chalani, vrátane stále viac vytŕčajúceho Monsignora, začali pociťovať za ich hudbu reálny úspech.

 

POVEDZ, ČO SA STALO S ĽUĎMI?

Rok 2011 priniesol prvý oficiálny štúdiový album skupiny DMS s názvom ČO SA STALO?, ku ktorému bol natočený i videoklip k jeho titulnej skladbe a taktiež videoklip na track Žijem svoj sen, kde svojou slohou prispel i americký rapper Termanology.

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

Skalným fanúšikom a ľuďom, čo majú prehľad o SK scéne zaručene z tohoto obdobia neunikol pomerne veľký beef medzi GR, Separom a Strapom na jednej strane a Radikalom na druhej. Z tohoto beefu pochádza hlavne najvýraznejší track Si zvonil?, kde sa prejavom stále viac vyčnievajúci Separ predstavil rovno na úvodnej slohe. Mišova lyrika a flow podliehali neustálemu progresu a pomaly sa Separ formoval do podoby, v akej ho poznáme najviac.. drsná lyrika, žiadna servítka pred ústami. Začal sa mu tvoriť buldozér v hube.

  

 

BULDOZÉR V HUBE

Meno Monsignora Separa sa stávalo čoraz známejším v našich domácich i českých vodách a jeho flow a lyrika sa v tomto čase stali dokonalým stelesnením striktného rapu.

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

Prvý a zásadný sólový album BULDOZÉR ho vystrelil pomedzi spičku CZ/SK scény. Vďaka číslam predajov zaň získal zlatú platňu, čo je pre (v tej dobe) striktne undergroundového interpréta skutočne mimoriadny úspech. To mohol mať za dôsledok i fakt, že v období rokov 2010 až 2012 nevyšlo veľa zásadných rapových projektov a Separov výrazný a tvrdý rap bol v očiach fanúšikov čímsi takým, čo tu jednoducho bolo treba ako soľ.

Featuringy na album dali naozaj mocné mená scény, či už išlo o jeho kolegov z GR, alebo ďalej svojou troškou prispeli Rest, Čisty, Momo, Strapo, Tomáš Botló, Layla (Kristína Tran), či Mišo Biely. Na tomto projekte Mišo taktiež odštartoval svoju ‚sériu‘ trackov Hejtklub, čo je dnes už čosi ako poznávacia značka Separovho sólo albumu, ktorú nám prináša až do súčastnosti. Napriek tomu, že išlo o boombapový album, nechýbali v ňom ani modernejšie prvky v poniektorých trackoch a rovnaká rôznorodosť nechýbala ani témam, kde taktiež vyčnievali napríklad i sociálne problémy.

 

FINÁLE

V skladbe Nakazený zaznela na konci tracku dnes už pamätná výzva.. a rok na to vydal Kontrafakt svoj album NAVŽDY, kde svojou časťou prispel i Separ, čím sa vlastne postavil za Rytma, Ega a Anysa a zároveň to bol jeden z najvýraznejších bodov v jeho kariére. Ďalším takým bola Škola rapu, na ktorú si Paťo pozval i Moma a spoločne dali dokopy najväčší rapový náklad, aký naša domáca scéna kedy zažila. Bez pochýb sa jedná o mocný boost, a hoci s týmto trackom „nevznikol“ (ako si to veľa mladších fanúšikov istú dobu myslelo), mal na neho skutočný dopad a meno Separ sa zarylo do hláv ešte väčšiemu okruhu ľudí.

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

Rok 2013 priniesol okrem dissov a príprav na druhý štúdiový album aj takpovediac ‚reformu‘ Separovej tvorby, ktorá sa pomaly začala z tradičného boombapu meniť na rap s trapovými prvkami, ale popritom i rozpad Gramo Rokkaz. DMS sa pobrali ďalej samostatne v dnes už tradičnom zložení.. Separ, Dame, Smart a k tejto udalosti bola nahraná i skladba Vitaj vo finále, ktorá sa neskôr objavila i na jeho ďalšom sólovom projekte… ktorý Separa jednoducho definoval.

 

PLAVÍM SA KLUBOM TMOU

V prvej polovici roku Slovensko obletela správa, že Tina a Separ sa vzali.. svadba v rifliach a košeli? A kde je problém?

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

Potreba bangrov, klubových koncertných trackov priviedla Separa k vytvoreniu albumu PIRÁT, ktorý sa ako celok začal ponášať na rapový album s prvkami ozajstného trapu, čo ovplyvnilo i vznik značky PiratArmyčo sú tie handry, čo idú jak keby boli zadarmo. S týmto sólom zožal skutočný úspech, či už išlo o ocenenie predajov alebo vypredané kluby po Česku i Slovensku. Začal figurovať na zásadných rappových albumoch scény a z jeho fanbase sa pomaly, ale isto stávalo hnutie.

Ako sám v súčastnosti priznáva, v tomto období mi na istú dobu zadr*alo z úspechu a slávy a jeho vlastnými slovami si uletel.. no toto obdobie sa skončilo a Separ si naplno uvedomil význam svojej fulltime roboty.. že je to jednoducho nástroj na to, aby uživil seba a rodinu.. a hlava sa mu vyjasnila. A za to klobúk dole!

  

JE TO LEN RAP

„Nikto to nečakal, že Separ bude prvý foter v bande…“ no okolnosti sa pomenili a na začiatku roku 2015 sa mu narodila krásna Tia Lilianna, ktorej je zároveň venovaná i skladba T.L.A.K. .. aka perfektná slovná hračka. Je jasné, že Separ prežíva najlepšie obdobie v súkromnom i kariérnom živote.. a necháva si narásť vlasy? To vážne? .. postupom času sa Separov účes i celkový výzor vykryštalizoval do dnešnej podoby a bez jeho „samurajského“ copu si ho ľudia už asi ani predstaviť nevedia.

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

Nezostávame však v Separovej evolúcii len pri jeho vlasoch.. spoločne s DMS rozbehol práce na ich novom štúdiovom albume MMXV. Pracovali na ňom bez najmenších očakávaní úspechu, či čísiel predajov a album vyšiel ku sklonku roku 2015. V konečnom dôsledku patril k najúspešnejším počinom, ktorého čísla predajov roztrhali scénu a s týmto „majstrovským dielom“ chalani ťahali koncertnú šnúru takmer celé dva roky… slušné, však? Skupina DMS sa takpovediac „znovuzrodila“ a množstvo ľudí, hlavne mladší fanúšikovia, spoznalo fakt, že Separ naozaj ‚nevznikol‘ so Školou rapu.. alebo s albumom BULDOZÉR.. Michael Kmeť tu bol už dlho predtým.. a Separ ešte aj dlho bude latku našej domácej rapovej scény dvíhať hore!

 

NAKAZENÝ VOL 2.0

V reedícií BULDOZÉRU sa objavila megaúspešná skladba Nakazený, ktorá sa v roku 2016 dostala k svojmu ‚pokračovaniu‘, Nakazený 2. Track dostal i riadne vyduchcený a ‚nechutný‘ vizuál a v druhej polovice roku začal Separ pripravovať ľudí na svoj ďalší štúdiový sólo album.. no celý rok patril v podstate spoluprácam, ktoré sa ocitli na špičke kvalitných rapových albumov CZ/SK scény.

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

Za témy v skladbách za celý rok si vyslúžil však i riadnu vlnu kritiky.. ľudia mu vyčítali, že si opäť uletel a nevie rapovať nič iné ako egotrip, no išlo však v prvom rade o to, že ľudia, s ktorými Separ toho roku spolupracoval si ho pozvali prevažne do egotripových skladieb a raprezentu. A tak bez toho aby sa na to ľudia pozreli naozaj do hĺbky, sa pokojne mohlo stať, že Separ pôsobil ako rapper, ktorý už rapuje len o peniazoch, úspechu a sláve.. no celý ten čas zbieral vlastné pocity z reálneho života, a keď sa to v ňom celé nakopilo.. vypľul to von na svojom treťom sóle.

 

PANCIER JE TEN KĽÚČ

PANCIER, album napísaný i nahraný len za tri mesiace, doslova rozbil našu malú scénu a kvalitou i zvukom celkom bez pochýb nastavil tú pomyslenú latku, ktorú nejaký čas budú interpréti zdolávať len veľmi ťažko. Obrovská rozmanitosť tém, kvalitné storytellingy a technika flowovania, ktorá si prešla toľkými rokmi neustálym progresom.

Opancierovaný buldozér (EVOLÚCIA)

Okrem iného album priniesol i výborný feat Separ-Spirit, a tým je skladba Vždycky bol s produkciou od samotného Dj-a Wicha. Track sa dostal po Separovom schválení i do rádia, čo je ďalšou z „reforiem“, keďže vyvíja sa všetko a neustále, a rovnako tak i Separov pohľad na svet. Už to dávno nie je ten underground čo kedysi.

Úspech ho definoval na jedného z top špičky rapperov na Slovensku, no je obdivuhodné, že napriek zopár výkyvom v jeho kariére, zostáva Separ stále tým, kto si neberie pred ústa servítky a cez svoje tracky sa nebojí povedať nič. Pancier

Každý skutočný fanúšik celkom naisto vie, že Separ je napriek (ešte stále) často odsudzovaným vulgarizmom a priamočiareho prístupu k veciam stále ten istý inteligentný človek, ktorý je schopný motivovať mládež (hoci často vlastnou formou) a nejde o žiadnu bábku ‚zábavného priemyslu‘. Vyprofiloval sa na výborného rappera (a človeka) s vlastným štýlom a nezameniteľným humorom. Vidíme sa!

 

Created by: Stano Fatul

Komentáre

Odporúčame