News

Do kín prichádza tanečná revolúcia. Príď sa pozrieť na spojenie hip-hopu a street dancu. Film Backstage už čoskoro.

Je absolútne jedno, odkiaľ pochádzaš alebo ako pracuješ. Máš právo plniť si sny, nech sú akokoľvek vzdialené či komplikované. Aj toto nám odkazuje film Backstage a jeho hlavní hrdinovia Marry, Buddy a Hugo, ktorí žijú vo svojom dennom stereotype a v práci, ktorá ich absolútne nebaví. Každý z nich pochádza z iných životných podmienok, jednoducho povedané, nemali to na ružiach ustlané. Práve to je ich hnací motor – dokázať v živote niečo viac, neskončiť ako ich rodičia, byť jednoducho  vo svete niekým.  Keď sa im teda naskytne šanca zúčastniť sa talentovej tanečnej šou, chytia sa jej. Budú súťažiť o výhru a slávu. Vyhrajú? Prehrajú? Dej bude vážne komplikovaný a niekedy pomerne nepredvídateľný.

Kto sú teda tí West Coast Crew z malého mesta Svit, ktorých príbeh pre nás spracovala režisérka Andrea Sedláčková a producentka Silvia Panáková? Mary pochádza z detského domova, aspoň tak to prezentuje svojim kamarátom. Keď odtiaľ odišla, nemala absolútne nič. Vtedy spoznala Buddyho, do ktorého sa zamilovala až natoľko, že mu je schopná odpustiť takmer všetko. Buddy je pomerne komplikovaný charakter. Môžem prezradiť len toľko, že ak nemáte radi ľudí, ktorí sú schopní pre svoje vlastné dobro urobiť úplne všetko, vrátane zrady či podvodu, tak vám pravdepodobne nebude sympatický. Ak však obdivujete maximálnu cieľavedomosť, môže vás inšpirovať. Hugo pracuje so svojím starým otcom na železničnej stanici. Vlastne, on tam aj býva. Je nemý, bez sebavedomia a nenápadný. Napriek tomu sa vie vryť pod kožu. V partii West Coast Crew je ich viac, každý je svojský. A keď sú spolu, neviete od nich odrhnúť oči, nielen pre vtipné dialógy, ale aj pre to, čo ich všetkých spája. Je to TANEC.

 

A tomu, že sa vo filme tancuje geniálne, môžete veriť. Veď čo iné by sa mohlo stať, keď sa spojí choreograf Miňo Kereš a tanečníci The Pastels, ktorí si mimochodom zahrali vo filme tiež. Práve oni sú zvyšnou súčasťou tanečnej skupiny West Coast Crew. Ak milujete tanec, zážitok z neho budete mať pomerne oživený. Tanečné choreografie môžete vidieť z rôznych miest, ktoré bežne navštevujete aj vy, len by vám tam nenapadlo tancovať.  Je to napríklad továreň, v ktorej Buddy pracuje (no, možno skôr viac tancuje), železničná stanica, vlak alebo pod holým nebom s výhľadom na naše krásne Tatry.  

Pilotný song Padam naspieval Ben Cristovao a Mária Čírová. Track má už teraz vyše milión views. Keďže ide o hudobný film, objavilo sa tam mnoho ďalšej českej a slovenskej hudby. Fanúšikovia hip-hopu si prídu na svoje, zaznejú tam rôzni známi interpreti (Paulie Garand, Nerieš, Kali) Jednoducho, street dance a hudba v tomto filme idú dokopy.

Herecké obsadenie bolo tak trochu naopak. Uvidíte herečku tancovať a tanečníka hrať. Môže to fungovať? Rozhodnutie nechám na vás. Hlavné postavy to však mali veľmi náročné. Mária Havranová, ktorá hrala Mary, sa musela popasovať s tancom. „Cítila som sa ako doma. Vždy som túžila natočiť nejaký takýto film. Netušila som, že to príde tak skoro. Chodenie na tréningy bolo niečo, čo ma strašne bavilo a napĺňalo tým, že tanec milujem.“ Viete si predstaviť Tonyho Poruchu ako zákeráka? Ak nie, tak sa na to pripravte. „Bol som rád že bol zákerný, bolo to zábavné. Tým, že nie som herec neviem či tie emócie dám tak von, ako ich mám v hlave. Riešil som to spontánne na mieste a snažil som sa predstaviť, že keby som zlý, ako by som to robil.“ Postavy Huga sa zmocnil Ondrej Hraška, a súhra medzi hercom a postavou nemusela byť úplne náhodná. „Hugo je metafora ako tie vlaky, je na stanici a okolitý svet okolo neho stále akosi uniká, nevie sa ho chytiť. Stotožňujem sa s tou postavou, tiež som niekedy ako on.“  Ostatní členovia The Pastels síce nehrali záporne postavy, ale podobne ako Tony s herectvom nemali skúsenosti: „Boli sme vrhnutí hneď na pľac a hraj. Bola to prvotná skúsenosť. Ten film bol z nášho prostredia a každá tá postava bola ušitá na mieru na každého z nás, alebo tak prispôsobená. Snažili sa z nás vytĺcť, aby sme pôsobili prirodzene, takí akí sme v živote.“ Vo filme sa objavili aj ďalšie herecké hviezdy ako Roman Luknár, Judit Bárdos, Ivana Chýlková či Dušan Kaprálik.

 Azda jedným z najvýraznejších prvkov filmu bolo zobrazenie pozadia tanečnej súťaže. A pozlátko to rozhodne nebolo. Emócie, príbehy, aféry, presne to chceli producenti súťaže vidieť. West Coast Crew to mala vážne tvrdé. Budete sa pýtať: Fungujú takto šou aj v realite? Jednoducho, film Backstage vás nenechá bez emócii. To všetko a ešte viac uvidíte už 15. marca v slovenských kinách.

Komentáre

Odporúčame