Články

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

Posledné týždne a mesiace priniesli vo vodách slovenského hip-hopu vlnu evolúcií našich domácich interprétov, z ktorých nie všetky boli úplne korektné, či prepracované do skutočnej hĺbky a detailov, a tak má už mnoho rapperov svoje evolúcie za sebou, no my sa dnes na samotný úvod našej rubriky pozrieme skutočne zblízka na jedného z TOP špičky našej slovenskej scény, a tým nie je nikto iný, ako Dušo.. Dilema.. Dylema.. Koko Šajs.. Koko Najs. Dámy a páni.. MAJK SPIRIT.

 

NA ZAČIATKU JE VŽDY SLOVO (2002 – 2003)

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

Za začiatok Dušovej tvorby môžeme pokladať približne rok 2000, kedy sa v Bratislavskej Petržalke začali schádzať partie chalanov, ktoré boli v tej dobe ovplyvnené Zvukmi ulice a mladý Mišo začal písať svoje prvé rýmy. Snaha vyjadriť svoju nespokojnosť so systémom a svetom ako takým, láska ku knihám a písanie básničiek. To všetko vytvorilo základ tvorby Majka Spirita, ako ju poznáme dnes. Na uvedomelú lyriku kládol dôraz už na svojich prvých skladbách Byť či nebyťViera či Poézia ulice v spolupráci so Suverenom (vtedy MCL) z roku 2002.

Boli to časy, keď sa rodila naša domáca scéna, nikto nepoznal úspech v takých rozmeroch ako je tomu dnes, a tak i Majkove texty, hoci vždy s istou dávkou nadčasových múdrostí, opisovali život obyčajných sídliskových chalanov, bez očakávaní toho, akú slávu mu jeho vybraná cesta prinesie o takmer desať rokov.

 

ČASY LEGENDÁRNE (2004 – 2006) 

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

O dva roky neskôr vychádza EP JEDNAŠESTKAFTVOJOMKLUBE, kde sa už okrem Dušových uvedomelých textov objavuje i drsnejší štýl charakteristický pre tvrdšiu stranu rapu a dobýjanie klubov legendárnou crew. Chalani si pomaly vydobýjali svoje právoplatné miesto na stále rozmáhajúcej sa československej hip-hopovej scéne. Vychádza dvojvideoklip Idem si svoje/Dneska ide karta, v ktorom sa H16 po prvýkrát predstavuje vo forme vizuálu. O svojich ‚kvalitách‘ fanúšikov rapu presvedčili prvým štúdiovým albumom KVALITNÝ MATERIÁL, ktorý chalanom zabezpečil platinu a ku ktorému bol natočené i dva videoklipy, menovite na motivačný track s názvom Zarábaj keš a taktiež na skladbu Nech vidia, kde svojou slohou prispel i sám Rytmus.

 

SÁGA POKRAČUJE (2007 – 2009)

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

Rok 2007 priniesol diss na Otecka od MikyMoru a odpoveďou mu bol track GPS od celej H16, kde sa Speezy jedinýkrát na podobné vyrývanie priamo vyjadril. Disstracky k rapu vždy patrili a vždy patriť budú, no ako sám Majk povedal v rozhovore o niekoľko rokov neskôr, on sám nikdy beef nevyvoláva, skôr je ten, kto ho ukončí, čo potvrdil i skladbou Rap neni hip-hop z roku 2013 ako vyjadrenie k slovenským „rap wars“.

ČÍSLA NEPUSTIA je druhý štúdiový album jednašestky z roku 2008, ktorý bol za predaje ocenený už zlatou platňou a na ktorom boli nahraté dnes už klasické tracky ako Robím čo chcem, či Ľuďom je*e. K albumu bol natočený jediný videoklip, a to na skladbu Staré časy v podobe one-take vizuálu.

 

MLADÝ REBEL KRAĽUJE (2010)

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

Speezy chcel svojich fanúšikov presvedčiť, že bez problémov zvládne i sólový projekt, a tak v roku 2010 pozbieral svoje texty z predošlých albumov a vydal svoj sólový mixtape MLADÝ REBEL, čo bolo čosi ako taká rekapitulácia jeho tvorby za posledných 5 rokov. Jeho zámer mu vyšiel priam dokonale a bolo jasné, že člena legendárnej crew čaká sľubná budúcnosť aj ako jednotlivca. Vtedy Majk oznamuje, že nasledujúci rok uzrie svetlo sveta jeho prvý štúdiový sólo album

 

AJ TY SI NOVÝ… (2011)

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

Rôznorodé a kvalitné beatyvýborné spolupráceušľachtilé myšlienky.. takto by sa dal stručne charakterizovať album NOVÝ ČLOVEK, ktorý hudbu Majka Spirita nadobro definoval a zabezpečil jeho zaslúžené miesto vo vodách česko-slovenskej scény. Hoci úspech spoznal so svojou crew už pred rokmi, neuletel si, ba práve naopak. Rešpekt a pokoru vložil do svojich textov tak, aby ľudia videli, že nie všetko je vždy OK a spolu s kvalitnou hudbou sa im do uší dostali i vyspelé názory rozumného človeka. Nového.

Album bol takmer okamžite ocenený platinou a vďaka nemu Speezy získal Slávika hneď v dvoch kategóriách, a to objav roka a videoklip roka. NOVÝ ČLOVEK bol bez dohadov najlepším z albumov, aké priniesol rok 2011 a Dušova sólo kariéra sa po ňom rozbehla naplno.

 

ŠAMAN (2012)

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

„Chalan, ktorý zmenil celú scénu jedným albumom..“ Meno Majk Spirit je po úspechu jeho výborného sólového projektu dobre známe všetkým fanúšikov kvalitného slovenského hip-hopu. Jeho najvýraznejšia skladba za rok 2012, Všetky oči na mne,  opisuje jeho úprimnú spoveď z pocitov úspechu, ktorý prišiel po albume NOVÝ ČLOVEK. Šaman však v tejto hre nestratil samého seba, posiela výsmech hejterom a pripravuje scénu na svoju budúcnosť.

 

SPEEZY, ŠÉF TÍMU SNOV (2013 – 2014)

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

RÝMY, HUDBA A BOH… to je meno tretieho albumu legendárnej crew, ktorý bol podľa slov samotných chalanov napísaný i nahratý len za pár mesiacov. Natočili k nemu i niekoľko videoklipov a Speezyho štýl, flow i hlas sa pomaly vykryštalizoval do podoby, v akej je dnes.

Majk sa v ďalšom roku ukázal v Hlase Československa ako porotca a s touto úlohou si fanúšikovia spájajú i jeho príhovor do duše médiám a bulváru počas jedného z live vysielaní. Počas účinkovania v Hlase tiež začal scénu pripravovať na svoj druhý sólový album a začali sa objavovať prvé zmienky o symbole #Y, hoci si to nie každý hneď automaticky spájal s menom druhého sóla. V prvej polovici toho istého roka nám Speezy priniesol z Amsterdamu podarený videoklip na track Feel Alright, kde dal priestor i jeho netypickej ‚egotripovej‘ stránke a ku dnešnému dňu má videoklip na YouTube cez 7 miliónov zhliadnutí a stále patrí k tradičným koncertovým Dušovým peckám.

 

DVOJALBUM… LEN TAK (2015) 

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

YPSILON BLACK a YPSILON WHITE.. výnimočný úkaz na našej domácej scéne.. dva albumy v priebehu necelých dvoch mesiacov.. to je niečo, čo rozhodne nikto zo Speezyho fanúšikov nečakal. Nečakal to veru ani nikto zo scény, Majk Spirit si pre svojich fanúšikov po štyroch dlhých rokoch čakania pripravil dva 13-trackové albumy, ktoré sa okamžite vyšplhali na najvyššie miesta v predajnosti v Československu a tými najvýraznejšími skladbami sú bez pochýb tracky Zbojník a Primetime, ktoré oba dostali krásne vizuály z dielne Miša Nemtudu. Za zmienku tiež rozhodne stoja skladby Skúsme to v mieriKvetySvetláMasky, či Raj srdca, ktoré nesú dokonalý Majkov rukopis a sú to jednoducho skladby, ktoré majú dušu jemu tak vlastnú.

Primetime je však bez pochýb najúspešnejším Speezyho počinom. Ku dnešnému dňu má na konte viac než 23 miliónov zhliadnutí. Generácia ypsilon môže byť právom hrdá!

 

POSOL SLOV BOHOV (2016) 

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

Prešiel rok od vydania úspešných projektov z dielnej labelu SpiritMusic a každému skalnému fanúšikovi bolo jasné, že rok 2016 sa nezaobíde bez nového počinu H16. Rokmi dokonale vyrapovaná trojica, za ktorou stojí spička našich domácich DJ-ov, menovite Abe a Grimo, vydáva koncom roka svoju štvrtú štúdiovku s príznačným názvom SILA. Obsahuje len dva rapové featy, ktorými prispeli PilC a DMS, no album priniesol rôznorodé skladby do klubov, ale aj uvedomelé texty, na ktoré sme v tvorbe H16 navyknutí. Albumu nasledovalo turné so živou kapelou a na koncertoch sa objavuje i Separ a Dame a každú show uzatvárali chalani spoločným trackom Nebojím sa nikoho, ktorá nesie tradičný zvuk jednašestky a tvrdé bars oboch skupín.

„Ja som ten posol slov bohov jak Tolstoj…“ týmito slovami sa Speezy predstavuje v skladbe Triumf, ktorá patrí medzi tie ‚hlbšie‘ skladby albumu, kde môžeme zaradiť i tracky ako Sila, či Dokonalý, kde sa Majk ukazuje i v pomalom štýle flowu, ktorý po prvýkrát predviedol na skladbe Stresujúci blahobyt z albumu RHB. Dokonalý flow.

Okrem albumu SILA si pre nás v roku 2016 Majk v spolupráci so svojou maminou pripravil knihu, ktorá mapuje jeho celý dovtedajší život po hudobnej, ale z veľkej časti i osobnej stránke. Knižka CHALAN, KTORÝ VYNAŠIEL SPIRITA sa dočkala obrovskému záujmu a predajnosti. Bola pokrstená priamo počas vtedajšej prebiehajúcej Bratislavskej Bibliotéky a veľkej popularite sa teší dodnes.

SAMURAI (2017) 

Ako sa z Dylemu stal Majk Spirit (EVOLÚCIA)

Majk má za sebou ukončenú výbornú sezónu najväčších letných festivalov, kde spolu s H16 jednoznačne chýbať nemohol, no aktuálny rok dva nula 17 nám priniesol doteraz zanedbávané Speezyho featy na najvýraznejších albumových počinoch: Kali – DEZERT (skladba Nedotknuteľný), Adiss – ČERVENÁ KARTA (track Femme Fatale), či Separ – PANCIER (skladba Vždycky bol). Pomimo spoluprác nám však Dušo priniesol spoza veľkej mláky hlboký track #84, o čosi neskôr vydáva i výbornú letnú vec Vibe, spolu s ktorou nám oznamuje svoju tretiu štúdiovku, ktorá má stanovený dátum vydania na leto nasledujúceho roka.

Ďalším Speezyho videosinglom ku koncu roka 2017 bol výborný výrazne rapový track Samurai, s ktorým Majk odštartoval svoje mimoriadne úspešné koncoročné tour a skutočne bravúrne ukončil ďalší úspešný rok svojej kariéry.

Je skutočne obdivuhodné, že Speezy napriek nepopierateľnému úspechu za posledné roky kariéry zostáva verný sám sebe a svojou tvorbou sa stále radí medzi uvedomelých rapperov našej domácej scény. Lyrika o úspechu si však predsa svoje miesto našla, čo je pochopiteľné, keďže každý správny interprét, ktorý pravdivo opisuje svoj život, zvykne pravdivo zaznamenávať všetky aspekty svojho života v snahe priblížiť ho a motivovať ním ľudí, ktorí ku Speezymu vzhliadajú už toľké roky.

My dúfame, že sa vám úvod našej rubriky o vývoji interprétov páčil, so svojím názorom na Speezyho prierez tvorby sa môžete podeliť v komentároch a nám už nezostáva nič iné, než dúfať, že Dušo zostane verný svojmu ‚spiritu‘ i naďalej. Tešíme sa na GOODLIFE!

 

Created by: Stano Fatul

Komentáre

Odporúčame