Články

Throwback: Horkýže Slíže – Kýže sliz

  Throwback: Horkýže Slíže - Kýže sliz

Album Kýže sliz vyšiel v roku 2002 pod vydavateľstvom EMI Czech Republic. Ide v poradí  o piaty album kapely, ktorá dodnes hrá v zložení, v akom funguje práve od spomínaného albumu. Tesne pred ním bubeníka Martina Košovana vystriedal Marek Viršík. Začiatky Horkýže slíže siahajú až do roku 1992. Málokto vie, že v tom čase hrávali aj s hudobníkmi z Desmodu. Jednoducho si medzi sebou pomáhali a niekedy sa stalo, že sa na pódiu ocitli dvaja muzikanti z Horkýže a dvaja z Desmodu. V súčasnosti však stále fungujú v zložení: Peter Kuko Hrivňák (spev, basa), Mário Sabotér Sabo (gitara, vokály) Juraj Doktor Štefánik (gitara, vokály) a Marek Vandel Viršík (bicie, vokály). Album Kýže sliz im definitívne zaručil pevné postavenie na domácej hudobnej scéne. Vďaka tomuto albumu sa hudbou začali aj naplno živiť. Do roku 2002 totiž Kuko pracoval ako skladník v predajni Farby laky. Dnes má okrem kapely aj vlastný obchod s merchom rôznych hudobných kapiel.

Album obsahuje všetky hity, ktoré ti napadnú, keď sa spomenie Horkýže Slíže. Niet divu, že sa stal platinovým a predalo sa z neho viac ako 30 tisíc kusov. Napriek tomu môžeš Horkýže slíže v rádiu počuť len málokedy. To však vôbec nevadí, fanúšikovia si k nim vždy našli cestu  a členovia sa pokladajú najmä za koncertnú kapelu. 

O klipy sa chalani zo začiatku kariéry starali sami. Predsa len, bavíme sa o roku 1992. Éra vymakaných videoklipov a kvalitných kamier prišla neskôr. Chalani sa jej prispôsobili a o klipy sa im neskôr staral Heňo Varga, Adam Félix či Rado Štefanov. Z celého albumu, ktorý obsahoval 14 skladieb + 3 bonusy, sa natočili 3 klipy. Pamätáš si ktoré?

Album otvára intro, ktoré si zaslúži prívlastok  – legendárne! Roman Tyčka je môj manžel 🙂 Stano Dančiak sa ujal nie len úlohy komisára Derricka, ale aj krstného otca albumu. Ten spoločne pokrstili 29. októbra 2002 v bratislavskom Metro clube. Poďme si po 15 rokoch pripomenúť tie najlepšie hity z najlepších!

 Horkýže Slíže- Malá Žužu

Táto skladba je ukážkovým príkladom toho, že Horkýže majú naozaj skvelé texty plné slovných hračiek či dvojzmyslov. Ak aj ty patríš do generácie, ktorá vyrastala na ich hudbe, tak si určite tušil o čom je text tejto piesne. Úplne si ho ale pochopil až neskôr:) Kuko sa s textom naozaj vyhral. Ako sám tvrdí, inšpiráciu pre svoje texty hľadá na párty. Počúva hlášky svojich kamošov a následne si ich zapisuje. Potom sa ich snaží čo najvhodnejšie zakomponovať do textov piesní a my môžeme uznať, že sa mu to už roky darí. Pesnička bola natoľko obľúbená, že sme sa neskôr dočkali aj jej dychovkovej verzie. Sám uznaj aký je to krásny úlet.

Horkýže Slíže- Vlak

K tejto pesničke bol natočený jeden z troch videoklipov albumu. S jeho atmosférou je spojený aj cover albumu. To úplne korešponduje s tým, že Vlak je snáď najväčšia pecka zo všetkých skladieb na tomto CD.

Horkýže slíže- Brďokoky

Rivalita medzi hlavných mestom a zvyškom krajiny tu bola, samozrejme, aj v roku 2002. Chlapci si z tohto problému spravili recesiu, ktorú si obľúbili určite aj bratislavčania. Aj k tejto skladbe bol natočený videoklip. Tentokrát sa dej odohráva v povestnom ružovom aute a na párty pri bazéne. Tam sa okolo pekných žien točí aj samotný Johny Mečoch.

 

Horkýže Slíže- L.A.G. Song

Jedna z tých kontroverznejších skladieb. Obsahuje totiž slová, ktoré bežný Slovák v tom čase nepoužíval často. Na koncertoch ich však dav bez problému spieva a kričí, a  to presne hovorí o sile, ktorou hudba disponuje. L.A.G. Song je posledná pesnička z albumu, ku ktorej bol natočený videoklip. Myslím, že scéna zo sprchy je nezabudnuteľná aj po 15 rokoch.

Horkýže Slíže- Denník

Skladba Denník je kapitolou sama o sebe. Skús zaloviť v pamäti, vieš aká kauza kvôli nej vznikla? Možno ti k tomu pomôže úryvok z textu:  všetko by to bolo skvelé, ale prečo to ten blbec celé, všetko by to bolo skvelé, ale prečo to ten Jožo Pročko moderoval?

Na rok 2002 to bol poriadne slušný diss. Doposiaľ sa nepotvrdili informácie o tom, že by šlo o premyslenú marketingovú kampaň. Chalani si proste schuti zanadávali na problém, ktorému čelíme dodnes – stále tie isté tváre všade v médiách. Joža Pročka bolo v istom okamihu určite priveľa. Nemôžeme mu však odobrať to, aký bol showman, a čo všetko dokázal vo svojich programoch Jožo Pročko Pokúša či Je to možné/ Nikdy nehovor nikdy. Jožo Pročko chalanov z Horkýže Slíže nešetril a médiami sa šírili informácie o tom, že chce od nich kvôli tejto skladbe vysúdiť 5 miliónov slovenských korún. Na koniec sa ukázalo, že išlo len o jeho ďalší žart a chalanov nachytal vo svojej relácii. Atmosféra vtedy bola naozaj dusná. Darmo, ten Jožo je frajer, ale výhra bola na záver na obidvoch stranách.

 

Horkýže Slíže-  Cigarety

Výber zakončujeme ďalšou skladbou, ktorá na Slovensku nemá obdoby. Kapela zahrala opäť na výbornú, text plný dôvtipu plus zaujímavá pointa na záver.

 

 Autor: Veronika M.

 

Komentáre

Odporúčame