Články

Sule Dsgn: Rytmus platí nadštandardne (Rozhovor)

Sule Dsgn: Rytmus platí nadštandardne (Rozhovor)

Ahoj Šule. Ďakujem, že si prijal ponuku na rozhovor. Začneme súčasnosťou – Ako sa ti momentálne darí?

Mám sa dobre, darí sa mi dobre, som spokojný, ale mám veľa roboty. 

Ľudia ťa môžu poznať ako „videomakera“, ktorý sa motá okolo rapovej scény a pracuje na rôznych projektoch. No to asi nie je tvoja primárna robota, či? Čo ťa v podstate živí? 

Haha. Práveže ma živí primárne toto. Kedysi som robil grafiku, tak 5 rokov dozadu a popri tom som točil. A ešte roznášam letáky. 

Vyhovuje ti zarábať si sám na seba alebo by si chcel pracovať niekde inde?

Už od strednej školy ma fyzicky aj psychicky ničilo to ranné vstávanie. Po nociach som robil grafiku, takže sa mi ráno nechcelo vstávať. Vždycky som vedel, že nechcem robiť pre niekoho, že si chcem robiť svoje, za svoje peniaze. Nikdy som nechcel zarábať pre šéfa a byť niekoho otrokom. Chodil som aj na výšku ale tam som iba došiel do školy, vybavil som na notebooku grafické zákazky a odišiel som domov. Ani neviem, o čom tá výška bola.

Ako si sa dostal k videu? Štúdium alebo vlastná iniciatíva? Bolo video vždy to, čo si chcel robiť? 

Video nebolo vždy to, čo som chcel robiť. Otec mi vybral dopravnú školu v Trnave, lenže vtedy som najviac jazdil na bmx-ke a škola ma extrémne nebavila. Prepadával som a robil zle. Pri započutí môjho mena sa všetci chytali za hlavu. Blížilo sa vylúčenie, takže po rodinnej porade som dospel k tomu, že ma vlastne baví kresliť. Išiel som teda na grafický dizajn do Petržalky a úspešne ho dokončil. Dokonca som vyhral na konci roka grafickú súťaž – prvé miesto za dizajn manuál a za výhru vo výške 500€ som žil 2 mesiace. Teraz je to už nemožná vec. Zákazky popri tom mi prišli ako veľa roboty za málo peňazí. Začal som teda brigádovať v skateshope v Poluse a tam som spoznal Janka Kráľa (najväčšia vďaka jemu lebo tam to odštartovalo). Stali sme sa kamaráti, zoznámil ma s Oteckom a s ním sme sa dohodli, že spravíme videoklip (môj prvý). Nevedel som ako to funguje a nasral som si do huby, nakoniec to ale vyšlo. Prišlo to samo. Som samouk, zapáčilo sa mi to a pokračoval som ďalej.

Ako si si zarobil na svoju prvú techniku?

Musím poďakovať mojej mame, ktorú som dlho huckal nech mi kúpi prvý foťák. Stál 700€,  s mamou som išiel do Prolaiky natešený ako malé dieťa.  

Keď sa už hrabeme v histórii, pamätáš si na svoje prvé video? Kde si to točil a čo to bolo?

V 15tich sme začali točiť, tam boli prvé strihy. O úplných začiatkoch je komentované video LYTTLE DEBYLS 1.

Aké máš teraz technické vybavenie? V čom striháš videá? 

Do roku 2017 som robil s Canonom 5D mark III + Tamron 24-70mm, Sigma 35mm, Cannon 70-200mm, Canon 50mm. Potom som prešiel na Sony Alpha 7s II. Strihal som najskôr vo Final Cute a asi 3 roky do zadu som prešiel do Adobe Premiere Pro.

Dá sa aj s menším budgetom natočiť parádne video? Je to o nápade alebo tam hrá väčšiu rolu technika?

Asi 10 videoklipov som spravil na Canon 550 s jedným objektívom a nikto si to vtedy ani nevšimol. Áno, dá sa aj s malým gašparkom zahrať veľké divadlo. V čase full hd to bolo okay, dnes už tam vidno rozdiel v kvalite obrazu. Primárne to však je o nápade, strihu a cítení. Aj s Iphonom alebo Gopročkou môžeš za*ebať plyn.

Aký máš názor na klipy točené mobilom? Je to podľa teba amatérske a neprofesionálne?

Podľa toho, ako to vyzerá. Ak tam je niečo, čo ma zaujme, môže to byť kľudne aj mobilom. Nie som ten typ, že keď sa ide točiť, musí tam byť RED kamera a podobne. Keď to má napad, som za hocijakú srandu. 

Mnoho ľudí netuší, čo to obnáša urobiť nejaký videoklip. Vieš nám zhruba opísať tvoj proces tvorenia videoklipu? Koľko ti trvá urobiť nejaký scenár?

Začnem vždy od pesničky. Vypočujem si ju, vypočujem si interpretov nápad (ak nejaký má), potom poviem, čo v tom vidím ja a následne ideme podľa budgetu. Nejaká extrémna produkcia v mojich klipoch zatiaľ nikdy nebola. Ja sa väčšinou zachraňujem v strihu, väčšinou točím streetové veci. Avšak momentálne či už chcem alebo nie, z klipového režimu vypadám. Nejako si ma sám našiel dokument, takže rok točím a potom to strihám.

Ostaneme ešte pri klipoch. Majú interpreti konkrétne požiadavky? Sú situácie, keď povieš, že “nie toto sa naozaj nehodí” alebo im splníš všetko čo chcú?

Jasné, niektorí majú, ale väčšinou sú takí, že: “šak vymysli.” Milujem Zverkyho vetu “šak to sa postrihá”. Predstava je väčšinou americký klip za pol milióna, ale u nás je realita inde. Veľakrát sa hovorí nie, toto je blbosť alebo nie, toto som už videl inde. Viem si povedať čo áno a čo nie. Musíš mať veľa napozeraného, aby si vedel rozhodnúť.

Ideš vždy podľa scenára alebo improvizuješ?

Ak ide o streetový klip, tak je to väčšinou improvizácia. Ak niekto chce malý príbeh, tak si to nalinkujem, čo bude v ktorom verši. Inak by sa pozabúdalo na dôležité veci, ktoré by potom chýbali.

Čia iniciatíva bola projekt “Nie je už neskoro”? Ste s odstupom času spokojní s výsledkom a reakciami ľudí?

Na facebooku sme s kamošom natrafili na stránku lacné letenky tak, že si spravíme výlet na Island. Samozrejme, že sme ho chceli aj natočiť a spraviť z toho klasické cestovateľské aftermovie. Keď sme tam prišli, bol som uchvátený z tej prírody, samoty a všetkého okolo. Bola by teda škoda spraviť len obyčajné video. Povedal som si, že si to zaslúži niečo viac, nejaký odkaz. Po tejto stránke je to vlastne taký môj postreh zo základnej školy, ako sme my brali to životné prostredie. S reakciami ľudí som veľmi spokojný. Nebolo to nikdy také, že by som sa zavrel doma a plakal. (smiech)

Pre tých, čo to nevideli, môžeš vysvetliť, o čom to vlastne bolo?

Je iné vidieť prírodu z televízie a internetu, iné je tam byť a vidieť to na vlastné oči a iné je vidieť odlišnú mentalitu – ako sa tam ľudia správajú k prírode. To ťa donúti zamyslieť sa nad prístupom človeka k prírode. Nie je už neskoro si môžeš pozrieť tu:

Pôsobíš len na Slovensku alebo aj v zahraničí?

Čo sa týka klipov, tak zo zahraničia asi len Ty Nikdy – Idea a pod. Komerčne však mám klientov aj v zahraničí. Napríklad natočiť niečo pre súkromné spoločnosti v Bangkoku a takéto bomby, to áno.

Všetci vieme, že tvojím najväčším fellákom je Bekim. Odkedy sa poznáte? Čo ste robili, keď ešte neboli žiadne videá a boli ste na strednej?

Spoznali sme sa na bicykli, keď sme jazdili tuto u nás v Pezinku. Celkom sme si sadli, začali sme točiť LYTTLE DEBYLS a ťaháme to dodnes. Za 15 rokov sme sa pohádali maximálne asi tak 3-krát. Bekim mi sedí osobnostne aj humorom.

Tvoje a Bekimove mená sa dostali do širšieho povedomia aj vďaka videu Život=Párty z roku 2013. Koho bol nápad spracovať takéto video? Ako si vnímal Bekimov úraz?

Moja spolužiačka zo strednej potrebovala video o niekom na vysokú školu. Začal som rozmýšlať, že čo urobím a napadlo mi, že od 15-tich som točil Bekima a nás. Mal som teda tisíce videí Bekima, tak som ich dal dokopy a spravil som o ňom video tak, aby to malo hlavu aj pätu. Celá tá cesta od 15-tich kedy ešte chodil až po ochrnutie. Kamoška za to dostala A-čko, takže som dostal A-čko aj ja – čo ma potešilo. Povedal som si, poďme to spraviť lepšie a vtedy vzniklo Život=Párty. Bolo to neplánované, ale strašne to vystretlilo. Vzápätí som spravil facebookovú stránku a stovky ľudí naskakovali behom pár hodín. 

Čo sa týka úrazu, vedel som, že on je silná osobnosť, že sa z toho vylieči ako z chrípky. To si totiž myslel aj on, že si dá Ibalgin a hop šup na nohy vieš (smiech). Keď nás toto prešlo, Bekim sa zaťal všetkým, čo mal a pochopil, že treba cvičiť. S tým som veľmi spokojný a určite aj on.

Natočili ste mnoho vlogov a iných videí. Je jeho contet výsostne v tvojej réžií? Tvoríte ho spolu alebo skôr len “zhmotňuješ” Bekimove nápady a myšlienky?

Klipy vymýšľame spolu ale, ja to strihám a všetko okolo toho. Na druhej strane sa teším, že som ho naučil strihať a vlogy si strihá sám, takže jedno bremeno mi odpadlo haha.

Koľko častí bude z „nápadu“ LYTTLE DEBYLS? Naozaj ste boli takí exoti? 

Máme natočených asi 6 častí po 30 min zo starých záberov a ku každej časti chceme spraviť komentované video. 

Jasné boli, my sme nič nehrali, extrémne nám *ebalo. Keď sa ľudia chodili baviť na diskotéky, my sme sa cez víkendy triezvi bavili týmto.

Máš na starosti aj produkciu „Repíky starej matere“ od Rytmusa. Ako si sa dostal k tejto spolupráci? Platí Rytmus dobre? (smiech)

Raz po žúrke v nedeľu večer mi volal Aleš z Rukahore, že či nemôžem natočiť Repíky. Dal som sa do kopy, išiel som natočiť Repíky 9 a prischlo mi to. Platí nadštandardne.

Samotné natáčanie musí byť zážitok, čo vidia aj fans v zverejnených videách. Ktoré momenty z týchto natáčaní ti utkveli v hlave najviac? 

Konkrétne si nepamätám. Mňa najviac baví tá Paťova tupota, ja som na to úplne stvorený, že robiť si srandu z ostatných. Máme rovnaký humor, preto to aj funguje.

Kto prišiel s nápadom, že po prezentácii auto + track budete pokračovať ako keby vo forme vlogu? Necháva ti Rytmo pri práci voľnosť alebo základný nápad a smer určuje on?

Ja som si raz uletel, tuším to boli Repíky 10, on začal robiť úplne nezmysly, ktoré mi nahrali na smeč. Jemu sa to tak postrihané páčilo a povedal, že to budeme ďalej robiť takto.

Už pri natáčaní sa dohodneme čo áno, čo nie. Keď točíme a je to cez, tak mi hneď povie, že toto tam nedávaj. Pri strihu mám však úplne voľnú ruku. Lokácie vyberáme rôzne. Keď sme na Slovensku väčšinou vyberám ja, ale pokiaľ auto nemôže ísť ďalej od svojho bydliska, tak je to na majiteľovi auta.

Vtipné prestrihy a rôzne srandičky vo videu si obľúbili takmer všetci. Ako dlho ti trvá, kým nájdeš „trefné“ veci? Máš internety asi napozerané, čo? (smiech)

Mám toho extrémne veľa napozeraného, a to mi už veľakrát zachránilo krk. Nie vždy ide karta na tieto nápady, ale už keď sa aj zaseknem, tak proste hľadám, na nete nájdeš všetko. 

Najnáročnejšie natáčanie aké si zažil?

Ty kokos, nemôžem menovať, ale… Išli sme točiť do Prahy streetovku, ale interpretovi sa nepáčilo absolútne nič, potom bol chvíľku spokojný. Čo ma ale najviac dorazilo, keď som to na štvrtýkrát dostrihal presne podľa jeho predstáv, tak to aj tak nešlo von.

Najväčší fail aký si zažil pri natáčaní? Kľudne daj viacero. 

Raz som šiel točiť, zobral som si ruksak – išiel som len do Bratislavy, otvoril som ruksak a foťák zostal doma.

A druhý… Išiel som po jednu rekvizitu do klipu (zmrzlinový kornútok) a z kufra auta z ruksaku so všetkou technikou mi niekto ukradol len počítač.

Tak to si ešte dobre obišiel…Stalo sa ti, že si išiel niečo tvoriť a všetko šlo proti tebe, ale nevzdal si sa a výsledok stál za to?

Väčšinou sa mi to stáva, keď je pri natáčaní nejaký mudrlant. To znamená, že ja mám svoju predstavu – tú poviem a mudrlant sa vždy ozve, lebo si myslí, že je najväčší kráľ.

Čo ťa inšpiruje? Máš nejaký vzor v tvorbe? 

Dosť ma inšpiruje Instagram a strašne si idem filmy od Guya Ritchieho – najobľúbenejší je Podfuck. Raz, keď budem na takej úrovni, tak sa zabijem (ale nie :D).

Čo je tvojim najväčším snom? Kam sa chceš s videom dostať?

Asi na hrad hahaha. Chcem byť úspešný a uznávaný vo sfére videa, aspoň na Slovensku.

Ako regeneruješ, dopĺňaš energiu, čistíš hlavu?

Sadnem do Fiesty 1.3, pustím hudbu, idem na otočku do Dolných Orešan a naspäť a hlavu mám vyčistenú. Seriózne, hlavne v noci.

Sleduješ filmy/seriály? Čo dobré si naposledy videl? Daj tip. 

Nooo sledujem, mám taký zoznam, kde si to píšem, lebo som vypatlaný starší pán. Shot Caller a v poslednej dobe si idem hlavne severské seriály – detektívky. Bridge (Broen) a Killing.

Čo sa týka videoklipov, ktorý hudobný klip ťa najviac zaujal za posledné roky?  

Zabil ma nový Ego – Robím to čo chcem, Wranik za*ebal. Je to asi prvýkrát, čo som niekoho pochválil. Takéto klipy potrebujeme, nie len šermovačky pred ksichtom a kamerou.

Akú hudbu počúvaš? Je to rap alebo nájdeme v tvojom playliste aj niečo iné? 

Práveže ja hip-hop vôbec nepočúvam. Neexistuje, aby som si pustil v aute niečo hip-hopové. Som úplne mimo toho, ale mám prehľad na našej scéne – musím mať. Výnimkou je nový Gleb, to si fakt idem – prekvapil.

Čo chystáš na rok 2018? 

Chystám sa odísť do preč, ale nie :D. Nechystám nič. Veľmi nerád plánujem. Vždycky si ma niečo nájde samo.

Na záver priestor pre tvoj odkaz našim čitateľom…

Strašne by som chcel teraz motivovať ľudí, ale už som demotitovaný instagramovými motivátormi takžee…Robte, čo vás baví, robte to najlepšie ako môžete a bavte sa pri tom.

Komentáre

Odporúčame