ČlánkyCountry

Svetový zvuk zo Slovenska

Svetový zvuk zo SlovenskaNapriek trendu, rob čo ťa baví, sú na Slovensku pomerne komplikované podmienky na exekuovanie kreatívnych, či umeleckých profesií. Napriek tomu je svetových Slovákov mnoho. O niektorých slovenská verejnosť ani len netuší, no dnes sa o jednom dozviete…

Kto je to Bulp, čo je to Bulp? Je to súrodenecká dvojica, ktorú tvorí Samo Štefanec a jeho sestra Jana. Niektorí ich zažili na Pohode 2016 či Grape 2017, pre iných sú pravdepodobne veľkou neznámou. Dostupných informácií na internete je pomerne málo, a tak som sa stretol s hudobným srdcom projektu Bulp – Samom, aby nám ozrejmil, čo sa za týmto názvom skrýva.

Sú z Trenčína, pochádzajú z hudobnej rodiny a venujú sa elektronickej hudbe so spevom. Sám autor ju opisuje ako hudbu: “ktorú keď počuješ v klube a nemáš chuť tancovať, možeš sa s radosťou ponoriť do jej tónov a zamyslieť sa.” Poďme ale od začiatku…

Najstaršie skladby na Bulp soundcloude sú staré približne 5 rokov. Hudobná cesta skladateľa a vokalistu Samuela však začala oveľa skôr hrou na piáno. A zobral to vo veľkom, začal totiž rovno aj skladať. Melódie do Samovej hlavy začali prúdiť tak akosi samé, pred 11-timi rokmi vo veku 11 rokov. Mágia? Tá v jeho melódiách jednoznačne je.

Miestami mi pripomína Bonoba a miestami tiež Moderat..

Áno, Bonobova rytmika, či tvorba Moderatu je pre Sama inšpiráciou. Jeho najväčším hudobným vzorom je však Thom Yorke z Radiohead. Thomove hudobné zmýšľanie a prezentácia ho formuje dodnes. Hovoríme tu o menách svetového formátu a moje uši tušia, že Samo kráča správnou cestou.

Prvým oficiálnym releasom od Bulp a tiež míľnikom, kedy Samo našiel zvuk, ktorým sa chce prezentovať, je Endian EP. Sám hovorí, že aj keď je toho menej, publikuje iba to, o čom je presvedčený, že má ísť do sveta. Pred vydaním EPčka boli skladby čisto inštrumentálneho charakteru, no práve v období vzniku prvého releasu začal skladateľ experimentovať s hlasom speváčky Jany Štefancovej – druhej polovice Bulp, a taktiež so svojím vlastným hlasom. Napriek tomu, že, ako sám hovorí, nie je spevákom, našiel polohu, v ktorej sa cíti dobre. Okrem ženského spevu teda pribudol do jeho hudby aj mužský spev. Ten má väčšinou abstraktný text, no občas je odkaz piesne konkrétnejší, ako v prípade veľmi osobnej skladby Left Behind.

Tá pochádza z debutového albumu tejto Trenčianskej dvojice, ktorý vyšiel 10. Apríla 2017 a nesie rovnaký názov ako úvodna pieseň albumu, ktorú ste už mali možnosť počuť – YRSA. Je to ženské meno islandského pôvodu, po ktorom bol pomenovaný album aj singel. Rovnako ako Endian EP aj album YRSA bol vydaný so spokojnosťou na strane interpreta. Nikdy to nie je 100%-né, pretože človek sa chce posúvať vpred a neustále zlepšovať, no sám Samo hovorí: “…vypracoval som si zdravý nadhľad a ten pri niektorých skladbách urýchlil proces vzniku, pretože včas zastavil nekonečné šperkovanie.”

Album je pestrý a obsahuje zvuky rôznych nástrojov, medzi ktorými nájdeme klavír, trúbku, či japonskú harfu. Nahraný bol vo vlastnom štúdiu v Trenčíne, mastroval ho Tom Karásek v Dubline a jediným hosťom albumu je Mates Homola (Autumnist, Nylon Union).

Album YRSA je nominovaný na debut roka v rámci súťaže Radio_Head Awards 2017. Pred dvoma rokmi získal Bulp v tejto súťaži ocenenie Nováčik roka a niet sa čomu čudovať, znie totiž svetovo…

 

Komentáre

Odporúčame