Články

Jamajská legenda Bob Marley by dnes oslavoval 74 rokov

Pri vyslovení slova Jamajka ťa napadnú zrejme len dve veci. Kokosy na snehu a reggae spevák Bob Marley. Legendárny hudobník zomrel ešte v roku 1981, no jeho odkaz a pozitívne vyžarovanie medzi nami zostane už navždy. Dnes, v deň jeho nedožitých 74. narodenín sme si pre teba pripravili niekoľko faktov o jeho živote, tak si zapni nejakú klasiku na Spotify a pokojne čítaj.

Už od útleho detstva sa Bob stretával s rasizmom. Bol zmiešaného pôvodu, keďže jeho matka Cedell bola tmavej pleti, no jeho otec biely britský námorník. Bol tak označovaný za bieleho chlapca. Táto skúsenosť z detstva ho však len posilnila. Ako v dospelom veku povedal, cítal sa tak, že je na „božej strane“.

Bob 10 rokov žil so svojou matkou v rasistickom okolí, čo ich donútilo odsťahovať sa do ghetta v hlavnom meste. Tam vyrastal po boku mnohých muzikantov, no taktiež obklopený veľkým množstvom marihuany. Bob sa priznal, že prvého jointa skúsil už v 11 rokoch, do it for the culture. 

V roku 1960 sa z kresťanského mladého muža stal rastafarián. Tradičné jamajské spirituálne hnutie je známe predovšetkým vďaka jej najznámejšiemu predstaviteľovi- Bob Marley.

Závisť a pomýlené ľudské priority občaš ľudí donútia k nechutným činom. V roku 1970 sa na Marleyho rodinu uskutočnil atentát. Do jeho domu vtrhli útočníci a zranili jeho, spevákovho manažéra a ženu.

Životopisnú knihu NA CESTE o Bobovi Marley nájdeš na našom shope

Jedného dňa sa Bob zamyslel, a zisťoval ako je možné, že i napriek jeho obrovskej sláve je stále tak trocha chudobný. Zistilo sa, že ho okráda jeho dlhoročný priateľ a manažér. 

Bob mal neskutočné množstvo detí. Tri z nich s jeho priateľkou Ritou, dve adoptované a mnohé ďalšie s inými ženami. Oficiálne sa hovorí, že splodil jedenásť detí, no niektoré zdroje uvádzajú omnoho väčšie čísla.

Bob raz novinárovi povedal: „Ak by ste ma chceli poznať museli by ste si proti nám zahrať futbal.“

I napriek svojej rastafariánskej viere bol vegetarián. 

Marley zrejme po svojom otcovi zdedil veľmi vzácny typ rakoviny. Po menšom zranení spôsobenom pri hraní futbale mu doktori zistili nádor. Operáciu však v súlade s náboženstvom odmieta a koncertuje tak ďalej. Chemoterapiu nakoniec podstúpil, prišiel tak o 9 rokov pestované dredy. Rakovina sa neskôr rozšírila do mozgu a pľúc, kvôli čomu neskôr zomiera. Jeho posledné slová boli „za peniaze si život nekúpiš“, ktoré povedal jeho synovi Ziggymu.

 

Komentáre