Články

DJ MERCY: Mojím najväčším snom je stať sa šampiónom v Redbull3style battle (ROZHOVOR)

Je mladý, je talentovaný a hudbu robí na svetovej úrovni. DJ Mercy si počas 10 ročnej kariéry stihol zahrať v takých mestách ako napríklad Londýn, Bangkok či Tokyo, dokonca ako rezident DJ v známom „W Maldives“ rezorte, kam sa chodia baviť tie najznámejšie osobnosti. Na slovenských pódiach kryl chrbát menám ako Kontrafakt, Majk Spirit, Momo, na HH Žije dokonca samotnému Rick Rossovi a to už sú fakt veľké veci! 

Len pred nedávnom Dj Mercy zverejnil na svojom instagrame nový set, ktorý vznikol na základe celosvetovej DJ-skej súťaže od legendárneho Skratch Bastida a jeho najväčším snom je stať sa šampiónom v Redbull3style battle.  

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DJ MERCY (@djmercy),

Nič však nie je len tak a dostať sa tam, kde je dnes, ho stálo obrovskú dávku sebazaprenia, cieľavedomosti a chuti neustále makať.  Prečítaj si rozhovor a inšpiruj sa! 

DJ MERCY: Mojím najväčším snom je stať sa šampiónom v Redbull3style battle (ROZHOVOR)

Na úvod ma asi najviac zaujíma, ako si sa vlastne dostal k hip-hopu? 

Prvý krát ma to chytilo už na základke, keď som mal 8 rokov a začal som chodiť na breakdance k Produkt crew a počul som prvý krát beat, videl sa točiť na hlave týpkov. Prešiel som cez tanec, graffiti, rap až po DJing, ktorý som si neskôr stanovil ako hlavnú prioritu, ale aj tak sa stále venujem aj ostatným elementom hip-hopu.

Takže vďaka HIP-HOPU si sa dostal k DJ-ingu?

Dá sa to tak povedať. Keď som mal 12 rokov, zúčastnil som sa denného tábora v SDA u Laciho Strike-a kde mal svoj DJ workshop DJ FAZO, ktorý učil deti scratchovať a vysvetloval, ako sa hrá na gramofónoch. Už vtedy som si robil prvé hip-hopové amatérske mixtapy na Virtual DJ, ktoré keď ľudia počuli vraveli, že zo mňa nikdy DJ nebude! Haha. Odvtedy som to mal stále v hlave a pár rokov na to som si kúpil svoje prvé gramofóny a mixák od spolužiaka, ktorý bol, mimochodom, Hajtkovičov bratranec a niesol som ich sám z Dlhých Dielov do Petržalky autobusmi tromi prestupmi jak najväčší frajer. (Smiech) Sám netuším, ako som zvládol na šupu preniesť 2 gramofóny bez kufrov s mixákom a vinyli hromadnou dopravou.

Pamätáš si ešte svoj úplne prvý koncert?

Približne v roku 2009 som na Artattacku vyhral lístok na akciu “Toto je hiphop” v Hornej strede za graffiti sketch. Priamo zo vstupu som videl gramofóny, pri ktorých nikto nestál, tak som tam nabehol a začal som skrečovať. Nikdy pred tým som nescratchoval pred ľudmi, iba doma. Zrazu ku mne pristúpil DJ s tým, že on hráva trance a že ho vôbec nebaví hrať hip-hop a ak tu mám nejaký hip-hopový playlist, tak si to môžem hodiť do jeho notebooku a môžem si zahrať.

Keď som začal hrať moju obľúbenú hudbu prvý krát pre ľudí, cítil som neopísateľný pocit od ľudí, ktorý šialene tancovali a dokonca som v ten večer zbalil pekné dievča, ktoré prišlo za  mnou za DJ-ský pult a nemusel som ju baliť v dave na festivale. Táto skúsenosť ma motivovala posunúť DJ-ing na profesionálnu úroveň.

DJ MERCY: Mojím najväčším snom je stať sa šampiónom v Redbull3style battle (ROZHOVOR)

A tak sa z teba následne stal profesionálny DJ?

Prvé 4 roky som hrával po bratislavských diskotékach v cluboch ako Casey, Pláž pod Ufom, Monkeys, Rimini, (ani jeden z týchto clubov už neexistuje), supportoval rôzne koncerty a robil tour DJ-a interpretom ako Vladis, Suvereno, DBNBS, kedy som sa dostal do povedomia ľudí a jeden deň mi zavolal rapper Momo, že potrebuje koncertného DJ-as tým, že všetci jeho známi mu odporučili mňa. Vyše roka sme boli koncertné duo a pri konci našej tour sme dostali možnosť byť súčasťou mocného turné Kontrafakt Navždy, kde si ma všimol menežéris Broko a nakoniec som odohral celé tour popri koncertoch. Po tomto tour som dostal ponuky hrávať v elite slovenských clubov ako The Club Bratislava, Masquerade, Trafo a podobne. Postupne som začal hrávať aj vo Viedni a Prahe a našiel svoju vášeň v cestovaní Áziou, ktorú som spojil s láskou k hip-hopovej kultúre, ktorou súčasťou je aj DJ-ing.

A toto ma dosť zaujíma. Ako sa dostane chalan z Petržalky do klubov v Tokiu, na Filipínach či na Maledivách?

Už od mladého veku mám strašne rád dobrodružstvo, cestujem úplne na freestyle kdekoľvek, kde sa dá a vždy ma tam postretne niečo nové. Prvý krát, som bol v Ázii v BANGKOKU a tak som si povedal : “Tu je milión klubov, ľudí a turistov, tu by to šlo.” Išiel som do klubu a opýtal som sa či si tam môžem zahrať. On, že jasné dones si aparatúru a môžeš sa prísť ukázať. Vtedy som so sebou nemal žiadnu techniku takže to nevyšlo. Tak som sa tam teda vrátil opäť o rok, pripravenejší a odohral som párty v Bangkoku, po ktorej za mnou prišiel manager s tým, aby som mu dal svoje voľné termíny a ponúkol mi hrávať v ich sieti klubov.

Rok, čo rok som sa stále vracal do Ázie, kde som dostal príležitosť si zahrať na Filipínskom Palawane, v Japonskom Tokiu, ako rezident hrával v luxusnom rezorte W na Maledivách a pred nedávnom som sa vrátil z Bangkoku, kde som opäť hral. Každým rokom mám v ázijských kluboch väčší prehľad a viac kontaktov a snažím sa svoj všetok čas venovať do DJ-ingu. Čo znamená technika hrania, najlepšia hudba, marketing a komunikácia z menežérmi, fotenie, točenie a strihanie videa, grafiky, beaty a produkcie a stáli prehľad trendov.

Vnímaš nejaké rozdiely medzi crowdom v zahraničí a na Slovensku? 

Záleží v akom clube hrám a aké obecenstvo stojí pod stageom. Všetko je to o vibe. Ak hrám pre tanečníkov a milovníkov kvalitnej hudby, vytvorí sa v clube úplne iná atmosféra, ako keď hrám na poloprázdnej diskotéke. Tak ako na Slovensku, tak aj v zahraničí je veľa druhov clubov a v každom je iný žáner, vibe a typ ľudí. Ale samozrejme čím väčšie mesto, tým sú kvalitnejšie cluby.

Hráš si, čo sa ti zachce alebo ti majitelia podnikov striktne určujú, čo sa bude hrať? 

Každý club má vlastný rukopis žánrovosti a menežéri, ktorá ma zavolajú hrať do daného clubu vačšinou poznajú môj štýl. Nemám problém zahrať v luxusnom plnom clube, ale ani v underground clube. Viem,s čím rozprúdim mladých a viem, s čím rozprúdim starších. Majitelia ani menežéri mi nikdy nehovorili, čo mám hrať, lebo som vždy rozprúdil atmosféru na každom parkete, pre ktorý som hral.

DJ MERCY: Mojím najväčším snom je stať sa šampiónom v Redbull3style battle (ROZHOVOR)

Hral si už na mnohých miestach, za desať ročnú kariéru si toho postíhal naozaj požehnane. Nemáš niekedy pocit, že si dosiahol svoj strop? 

Taký pocit som ešte nedosiahol v ničom čo robím. Keby hej, možno by ma to prestalo baviť a stratil by som motiváciu. Mojou motiváciou sú zahraničný DJi. Keď vidím, v akých kluboch hrajú tak viem, že to kde som teraz ešte určite nieje môj strop.

Na Slovensku sa dá uživiť iba DJ-ingom?

Je to iba o šikovnosti ako vieš hustliť svoje remesto a ako ďaleko sa vieš prebojovať. Peniaze mi v podstate dávaju iba čas. Čas venovať sa tomu čo mám rád a tým pádom sa snažím využiť každú chvílu na plno a niekam sa posunúť a makať na sebe. Neviem si predstaviť, že by som žil iný životný štýl. Som takto spokojný a pripravený hip-hopu obetovať celý svoj život. Ale vačšina ostatných DJ-ov na Slovensku má popri DJ-ingu ešte nejakú inú prácu a neveria svojim snom.

Vnímaš aj negatíva svojho povolania alebo sa koncentruješ iba na to, aby si robil svoju robotu najlepšie ako vieš? 

Nesústredím sa na negatíva. Už som si zvykol na prehodený režim a otravných opitých ľudí na párty. Ale DJ-ing mi prináša extrémnu voľnosť a užívam si, že si môžem robiť hocikedy, čo chcem. Cestovať kam chcem, tráviť čas s kým chcem a byť sám sebou. Snáď budem mať možnosť vám odprezentovať aj viac z môjho sveta.

Je možné mať vôbec nejaký voľný čas? Ak áno, ako ho najradšej využívaš?

Užívam si hudbu doma, v aute aj s kamarátmi. Rád chodím do prírody, čitam, frajerkujem sa, malujem, freestylujem, hrám streetball, tancujem, plávam. V poslednej dobe som podlahol vareniu a skúšam veľa rôznych receptov, inšpirovaných áziou, keďže moja frajerka je z Indonézie. Spolu s frajerkou, ktorá má čierny pás v Marial Art bojovom umení často trénujeme a cvičíme.

Čo najradšej počúvaš? Je to iba rap alebo príde aj nejaké prekvapenie? 

Haha. Tým, že väčšinu času z dňa počúvam hudbu, počúvam rôzne žánre a snažím sa mať prehlad v zánroch hudby ktoré ma bavia. V aute počúvam vačšinou funk, rap, rnb, raggae a veci ktoré mi vytvoria vibe. Keď samplujem hudbu do beatov, tak si nedávam nejaké zábrany a samplujem, napríklad, aj čínsky folk a snažím sa nájsť kreativitu v každom zánre. Doma si zase selektujem novinky z DJ record poolov, zbieram vinyli a skladám DJ playlisty. Tiež si rád vypočujem slovenský hip-hop. Rozumiem tým textom, pocitom interprétov a tomu čo žijú a preto ma baví aj Slovenský rap. Celkovo sa na Slovensku tvorí veľmi kvalitný rap, tak ako aj v minulosti. Ale nemôžem zanevrieť ani na elektronickú hudbu, ktorej mám peknú zbierku.

Čo je tajomstvom úspechu pre dobrého DJ-a? 

Prehľad v hudbe, výnimočná energia, ktorá sa  vie preniesť na ľudí spoza DJ-ského pultu a kvalitná aparatúra.

 

Komentáre