Články

VIKINGOVIA nikdy neumreli. SEVERSKÁ HUDBA čo ti zmrazí dych stále žije!

Vezmem ťa do doby prvého tisícročia, kedy temer celý sever nášho sveta ovládali severské národy dodnes známe celému svetu. Vikingovia si získali srdcia súčasných generácií hlavne po megaúspešnom zrodení rovnomenného seriálu, ktorý si dobýja srdcia fanúšikov už od roku 2013. Päť sérií výnimočných príbehov s reálnym historickým základom, má samozrejme doprovod skvelej hudby, ktorá ťa do doby chladnokrvných bojov vezme ani nevieš ako. A presne na túto jedinečnú muziku sa dnes spolu pozrieme bližšie!

VIKINGOVIA nikdy neumreli. SEVERSKÁ HUDBA čo ti zmrazí dych stále žije!

V súčasnosti je takáto severská muzika takpovediac stále viac „in“ a spomínaný seriál Vikingovia to má na svedomí asi najviac. Posledné roky tak vznikali viacerí tvorcovia inšpirovaní severskou históriou, či samotnou mytológiou. Sám som obrovským fanúšikom seriálu VIKINGS a veľmi oceňujem, že sa jeho autori rozhodli priblížiť túto dávno stratenú minulosť v takejto geniálnej podobe. Tvorcovia seriálu však túto hudbu samozrejme využívali aj od asi najsilnejšej škandinávskej skupiny, ktorá tvorí tento jedinečný žáner. Ako prvú ti predstavujem skupinu WARDRUNA.

Jej hlavný predstaviteľ a spevák Einer Selvik je svojím výzorom novodobý viking sám o sebe a ukázal sa dokonca i v samotnom seriáli počas veľkolepého odchodu kráľa Ragnara so svojím vojskom na inváziu do Francúzska

Skupina Wardruna pochádza z Nórska a funguje už od roku 2003. Ich ezoterická hudba je príznačná presne pre spomínanú nórsku históriu. Za mňa sú dokonalým príkladom hudby, ktorá ťa spojí s prírodou, zemou, či životom samotným. Možno je to pre teba ťažké predstaviť si, ako to celé myslím, no skús sa uvoľniť, prinajlepšom zhasni svetlo a len počúvaj. Je to jednoducho silné. 

Nórska Wardruna však nie sú jediní súčasní tvorcovia severskej hudby, ktorá mi zmenila pohľad na svet. Predstavujem ti projekt s názvom DANHEIM, čo sú síce rovnako Nóri, no inšpirovaní tvorbou dánskeho producenta Mikea Olsena, ktorý má už viac než 8 ročnú skúsenosť práve s ambientnou hudbou. Na rozdiel od predošlých tvorcov, tvorba Danheimu sa viac sústredí na temnejšie príbehy vikingskej histórie, teda môžeš očakávať viac bojovnú atmosféru skladieb, ktoré rozhodne veľa pozitívneho v sebe nenesú. Za to sú však nemenej počúvateľné!

Posledným projektom, o ktorom ti dnes rozpoviem, je v poradí už tretia nórska hudobná skupina, ktorá si hovorí SKÁLD. Názov týchto výnimočných hudobníkov v preklade do slovenčiny znamená bard, alebo potulný básnik, ktorý hovorí o hrdinských činoch. Avšak skaldi boli o čosi viac, než bežný bardi. Dokonca i dnes nie je celkom jasné, či išlo o akýchsi šamanov, či čarodejníkov. Taký pôvod mena však dokonalo sedí na muziku inšpirovanú severskou mytológiou, no nie? Svoje skladby nahrávajú samozrejme v starovekej nórčine, čo ešte viac prináša nádych autenticity. 

Vikingovia zanechali svetu veľký odkaz a táto hudba ho šíri i naďalej i v našej modernej dobe

 

Created by: Stano Fatul

Komentáre