Články

Kaidžas: Nikomu nezáleží na tvojej vízii tak ako tebe samému (ROZHOVOR)

V decembri sa s novými albumami roztrhlo vrece. Nezaostáva ani Kaidžas, ktorý je na novom albume LEPŠÍ. Zaujíma ťa o ňom viac? Čekuj rozhovor! 

Kaidžas: Nikomu nezáleží na tvojej vízii tak ako tebe samému (ROZHOVOR)

Čo ťa viedlo k vydaniu ďalšieho albumu? Povedz nám o ňom viac.
Album som chcel spravit hneď po mojom druhom sóle, ale žijem v zahraničí takže všetko sa riešilo dlhšie ako keby som žil v SR. Navyše som vedel, že pri mojom 3. sólo albume už chcem mať plnú kontrolu nad všetkým čo sa týka vydania. Pri predošlých albumoch som vydával cez iné vydavateľstvá (aj keď som mal výhodné zmluvy keďže som si to celé vždy platil sám a riešil podstatnú časť vecí) a aj napriek dobrej spolupráci som mal pocit, že by som mal mať vlastné vydavateľstvo. Nikomu nezáleží na tvojej vízii ako tebe samému. Tento rok som založil vydavateľstvo Klokočino a toto je prvý release – album „Kaidžas – Lepší“. Do budúcna možno prídu ďalšie albumy či už moje alebo nejakých ďalších ludí. Všetko sa ukáže.
Názov albumu som vedel dlho pred tým ako som ho začal nahrávať. Vychádza z hesla, ktorým sa riadim roky – každý deň sa snažím byť LEPŠÍ ako som bol deň predtým. Po každej stránke. Víš skončil som s cigaretami v roku 2007, nebol som opitý od roku 2009, nefetujem ani som nikdy nefetoval(aj keď velakrát som počul všeličo iné za to, že som odkial som). Najlepšie to vystihuje titulná skladba, takže odporúčam všetkým si ju vypočuť. Album som spravil tak, že keď si ho pustíš od prvej skladby po poslednú pochopíš, prečo som ho tak nazval, ale aj celý ten proces „cesty za lepším životom“.

Čo je na tvojom albume iné?
Myslím si, že je dosť netradičné, že na albume sú skladby z rokov 2015, 2016, 2017 a 2018. Má to svoj dôvod. Okrem toho, že možeš počuť rôzne štýly mojich rappingov a práce s hlasom som tým chcel vyjadriť aj to, že stať sa lepším trvá nejakú dobu a neni to lahké.
A tiež som chcel nachytať každého kto odsúdi album bez vypočutia štýlom „že Kaidžas si myslí, že je lepši ako ostatní“ čo si nemyslím.

Máš na albume najobľúbenejšie tracky?
To sa vždy mení, napr. keď som nahral skladbu „Krv neni voda“ vedel som, že na albume bude prvá. Pretože rodina je na prvom míste. Bez debaty. Aktuálne je moja najoblúbenejšia skladba „Dójdem“, ktorá uzatvára album a tiež neni náhodou záverečnou skladbou albumu. Každá skladba má svoje miesto a význam na albume. „Oceňujem“ je tiež postoj, ktorý musíš pochopiť ak sa chceš zlepšovať. Oblúbené sú všetky od 1 po 19 skladby…

Ako si si vyberal hosťovačky?
Najvác spoluprác na albume má so mnou moj parťák Svetový Hlas. Moj človek vyše 20 rokov čo sa poznáme tam nemohol chýbať a chcem, aby vydal sólo album. Jedinečný prejav a človek čo má čo povedať, lebo má prežité. Niekoho mohla prekvapiť na albume moja spolupráca so Strapom z roku 2015, ale nemohla tam chýbať, pretože od začiatku zapadala do konceptu „Lepší“. Roky dozadu bola medzi nami nevraživosť a tým, že som ho oslovil na spoluprácu som chcel pochovať nezmyselné spory. Aj o tom je „cesta za lepším“, neriešiť nezmysly. Palkyho som si vybral, pretože ho poznám roky a tiež rád vo svojich slohách „ide podla melódie“. Je kvalitný, dobre sa s ním spolupracuje a naše hlasy znejú spolu zaujímavo. NH6 som tam dal preto, lebo máme spolu viaceré spolupráce a prišlo mi zaujímavé, že v skladbe spomínajú „ČS má talent“ a hlavne ich život po ich účasti v tejto show. Tiež to luďom niečo poví o zákulisí týchto relácií…
Pan Tau preto, že je to starý pes, ktorého poznám od roku 1999 a naša „Sociálna sonda“ nemohla chýbať na albume.
S Molochom Vlavo som spolupracoval už v roku 2009(objavil sa v remixe Krúžim ulicou 1). Dobre sa mi s ním kedysi spolupracovalo, dokonca po nahratí Krúžim ulicou 2 sme začali pracovať na spoločnom albume. Ten sa síce nezrealizoval, ale Krúžim ulicou 2 je vec, ktorá nemohla chýbať na albume „Lepší“!

Kaidžas: Nikomu nezáleží na tvojej vízii tak ako tebe samému (ROZHOVOR)
Aké sú reakcie?
Reakcie ma príjemne prekvapili. Nemal som velké oči – predsalen moj predošlý album vyšiel v roku 2013. Teší ma, že mi ludia fandia tolké roky. Reakcie typu „starý dobrý Kaidžas“, „návrat ako sa patrí“, „kvalitný sídliskový rap“ atď.
Sú aj takí čo chcú vác nových vecí a to je podla mňa super!

Chceš niečo odkázať fanúšikom?
Pozdravujem fanúšikov, ďakujem za dlhoročnú podporu. Album je vonku, dá sa kúpiť na mojom eshope a takisto digitálne cez Itunes a nájdeš ho aj na stream mediach ako Spotify… Ešte tento týždeň by sa mal objaviť aj v kamenných obchodoch! Užite si to, nehajte hudbu hrať, Veselé Vánoce a PF2019!!!

Komentáre

Odporúčame