Články

Throwback: Rytmus- Bengoro

Throwback: Rytmus- Bengoro

V rubrike Throwback ti vždy vo štvrtok prinesieme dávku nostalgie v podobe jedného albumu.  V prvom dieli seriálu rozoberieme Rytmusov debut Bengoro.

Rok 2006, Kontrafakt má za sebou Murdardo Mulano tour a množstvo ďalších úspešných koncertov. Doteraz si pamätám ako som staršej sestre ukradla občiansky, aby som mohla zažiť legendárnu Summer Booom Party, na ktorej okrem Kontrafaktu vystúpili aj A.M.O., Miky Mora, L.U.Z.A., Drvivá Menšina a mnoho ďalších. EgoRytmus a Anys už vtedy mali veľkú komunitu fanúšikov, objavovali sa na televíznych obrazovkách a každý vedel, kto sú tie 3 špinavé mená. Chlapci z Piešťan to proste dokázali a v roku 2006 prišiel čas na Rytmusov prvý sólový album s názvom Bengoro.

Tento album dokonale odzrkadluje dobu, v ktorej sa nahrával. Je vagabundský a všetko som na ňom robil tak, ako som to vtedy cítil“, priblížil Rytmus svoj pohľad na jeho debutový album.

Throwback: Rytmus- BengoroV tom čase išlo o najdlhší slovenský hip-hopový album, trvá totiž 74 minút, obsahuje 22 trackov, z toho 20 rôznorodých piesní a 2 skity. Cover zobrazuje nasratého Rytmusa a na zadnej strane albumu už pózuje aj s českou pornoherečkou Silviou Saint. V roku 2008 dokonca vyšla reedícia albumu, ktorá mala pozmenený cover a obsahovala bonusový track Žena potrebuje cit. Album sa už za 3 týždne stal zlatým, neskôr dvojnásobne platinovým a dokopy sa predalo viac ako 15 000 nosičov, čo je v čase, keď sa CD-čka napalovali vo veľkom naozaj obdivuhodné číslo. Máš aj ty doma svoj originál?

Throwback: Rytmus- Bengoro

Čo sa týka tém, je to pekne pestré. Na albume nájdeš úprimné príbehy, dojemné vyznanie pre mamu, funky, ale aj agresívny diss. Beaty zastrešili viacerí producenti, a to DJ Wich, Hajtkovič, Kino, Jozef Engerer, Igor Kmeťo ml., Paťo z Vrbového, Grimaso, Robert Burian a nemôže chýbať DJ Anys. Svojou spoluprácou prispeli aj hostia Ego, Kmeťoband, Alex Sási, PSH, Slipo a Druhá strana. Dnes si niektoré z týchto spoluprác vieme predstaviť už len ťažko.

Zaspomínajme si na najvýraznejšie a najobľúbenejšie skladby z albumu, ktoré si fanúšikovia idú dodnes.

Rytmus- Cigánsky sen

Pesnička, ktorá reprezentuje cigánske idey, hodnoty a vlastnosti. Rytmus v nej s nadhľadom rozoberá vážnu tému a posiela odkaz, že má v pi*i, čo si o ňom všetci myslia a ide si za svojím snom. Zas až tak veľa sa toho za tie roky vlastne  nezmenilo. Na beate DJ Wich a ako bonus klip spoza veľkej mláky.

 

Rytmus- Potrebujem tvoju nenávisť feat. Ego + Temeraf

Pamätáš si ešte dvojklip k pesničke Potrebujem tvoju nenávisť a Temeraf? Na Music Boxe išiel minimálne 10-krát za deň. Ďalšia z vecí, ktorá ovplyvnila slovník poslucháčov. Ako rapuje samotný Rytmus: Chcete sa vyjadrovať ako ja, temeraf!A tak aj bolo. Na hlášku  „temeraf” si dodnes pamätajú staršie aj mladšie ročníky. O produkciu sa v obidvoch prípadoch postaral DJ Anys.

 Throwback: Rytmus- Bengoro

 

Rytmus- Moja štvrť feat. Slipo, Miky Mora

Hudbu k tejto sídliskovej hymne má na svedomí staré známe meno Hajtkovič. S videoklipom to už bolo inak. Mohol ho natočitť ktokoľvek. Ak si totiž nevedel, T-mobile usporiadal súťaž Natoč Rytmusovi videoklip a vyhraj. Do súťaže sa mohol zapojiť ktokoľvek a dodnes sú na Youtube dostupné viaceré verzie vizuálov k tomu tracku. Víťazom sa stal mladík vystupujúci pod pseudonymom Rajen. Jeho videoklip sa od ostatných líšil najmä tým, že šlo o animáciu a určite za ním bolo veľa roboty. Rajen si odniesol výhru vo výške 2222 eur.

 

Rytmus- Ivan T. z Prešova feat. Druhá Strana, Ego

Pesnička, ktorá hovorí sama za seba. Toto je jeden z tých dissov, ktorý ľudia vedeli naspamäť aj keď s Táslerom nemali žiaden problém. Malo to dynamiku, humor, bolo to naozaj drsné. Dobrú prácu odviedol aj producent Kino, ktorý sa postaral o beat. S odstupom času je zaujímavé vidieť Rytmusa s Molochom dissovať niekoho iného, než seba navzájom.

 

Rytmus- Mama feat. Alex Sási

To, že sa na albume nachádzajú úplne odlišné skladby potvrdzuje track Mama. Po predošlom disse upokojí atmosféru a ty sa môžeš nechať uniesť tónmi Jožisovej Engererovej gitary. Rytmus si touto skladbou určite získal srdcia mamičiek, ktoré dovtedy nadávali, čo to ich deti v izbe počúvajú.

 

Rytmus- Späť ku dňom

Čo by to bol za throwback, keby sme vynechali tento track. V skladbe do Wichovho beatu zaznieva nostalgia v Rytmusovom podaní. Aspoň na malú chvíľu sa vraciame k  začiatkom a dozvedáme sa, kto všetko prispel k zrodeniu slovenskej hip-hopovej legendy.

 

To, že „bengoro“ v preklade znamená „zloba“ sa potvrdilo aj pri odovzdávaní hudobného ocenenia Aurel. To, čo Rytmus predviedol pri preberaní ceny sme v slovenskom showbiznise nikdy predtým nevideli.

 

K albumu bola zorganizovaná ilegálna párty, z ktorej vznikla aj krátka reportáž. Pozri ako prebiehala a vychutnaj si ako Ego páli ešte slovenské koruny.

 

Bengoro  patrí k prelomovým albumom, ktorý by mal poznať každý fanúšik slovenského rapu. Určite si ho rád pustí aj poslucháč, ktorý súčasnú Rytmusovu tvorbu  nepočúva, a práve to z neho robí nesmrteľný album.

 

Autor: Veronika M.

Komentáre

Odporúčame