ČlánkyHIP-HOP

Kto je 21 Savage?

21 Savage je rapper z Atlanty s nenapodobniteľným štýlom, ktorý sa dostal do širokého povedomia fanúšikov po celom svete. Jeho skutočné meno je Shayaa Joseph a narodil sa na ostrove Dominica, ktorý sa nachádza v Karibiku. Má šesť sestier a štyroch bratov. Už ako teenager sa pripojil ku gangu Bloods. Mladý rapper nemohol navštevovať ani jednu zo škôl DeKalb County zato, že ho v siedmej triede zatkli so zbraňou. 21 sám povedal, že odvety bol zaneprázdnený okrádaním. V roku 2013 bol šesť krát postrelený a jeho najlepší priateľ bol zabitý. Ide o situáciu, ktorá ho doviedla k rapu. 

Temné uličné trapové hymny ako napríklad jeho debutový singel „Picky“, ktorý zaradil aj na svoj debutový mixtape The Slaugter Tape sa stali okamžite v Atlante klasikami. Veľmi mu pomohol Key!, ktorému sa 21 páčil od začiatku a dohodil mu v jeho kariére snáď najdôležitejšie kontakty, a to sú producenti ako Metro BoominSonny Digital, TM88 či Zaytoven.

So skupinou producentov, ktorí ho podporovali a mali jeho rešpekt vydal svoj prvý rozľahlý mixtape a to vyššie spomínaný The Slaughter Tape. Tracky ako Pimp, Skrrt Skrrt alebo „Start Dyin“ s Offsetom z Migos založili základňu, ktorá si obľúbila najzlomyseľnejší hlas z Atlanty. “21 Savage is important because he’s one of the last real street niggas left making music,” zdôraznil o ňom Metro Boomin. Vplyv Gucci Mane-a je trošku cítiť, ale nie až veľmi, ako pri iných interpretov z Atlanty, ktorí doslovne vykrádajú Guwopa.

21 Savage vydal EP Free Guwop, ktorým vzdal hold tomuto umelcovi, kde sa nachádza aj jeden z jeho najznámejších songov Red Opps. Celé EP mu odprodukoval Sonny Digital, kde mu na pár trackoch asistovali Southside, Zaytoven, Metro Boomin alebo TM88. Presne tie mená ho začali rešpektovať a sú to zároveň mená, ktoré patria medzi momentálne najuznávanejších producentov. Týmto EP sa odpútal trošku viacej od ulice, pretože sám prehlásil, že už nechce byť zatknutý alebo zomrieť. Stále sa to však na jeho hudbe nepodpisuje, naopak, je ešte tvrdšia ako predtým. 

V decembri 2015 vydal ďalší mixtape s názvom Slaughter King, ktorý obsahoval všetko to načo sme boli už u neho  zvyknutý. Savegov následovný projekt bol v kolaborácií s Metro Boominom a to ich spoločný album Savage Mode, ktorý zožal zatiaľ najväčší úspech. Savage Mode obsahuje hity ako No Heart, X kde mu sekundoval Future alebo Ocean Drive. Z tohto albumu sa doteraz predalo viac ako 500 000 kusov a stal sa tak zlatým. Singel X je už 2x platinový.

Po tomto albume sa 21 stal jedným z najžiadanejších umelcov už aj za hranicami, pričom si stále zachoval svoju tvár. Koncom roka 2016 vypukol beef medzi ním a raperom menom Tyga (áno s raperom, ktorého kariéra je už 2 roky mrtvá). 21 Savage tweetoval o Kylie Jenner aká je pekná, a to sa samozrejme jej vtedajšiemu priateľovi Tygovi nepáčilo. Kylie v jeden deň na svoj instagram nahrala ukážku diss tracku na 21, ktorý nikdy nevyšiel. Tyga prehlásil, že 21 Savage chce byť ním, avšak 21 Savage si z neho všade len uťahoval a viac to už neriešil. V júli sa vraj stretli v backstage a zakopali vojnovú sekeru. Následovne Tyga vyhlásil, že by chcel spraviť s 21 aj track, tak uvidíme či nám niečo prinesú.

Prišiel rok 2017 a od februára tohto roku všetci očakávali už konečne debutový album od Atlantského „mäsiara“.  V júli minulého roka sme sa dočkali. Issa Album ako ho Joseph nazval, je ale o trochu mäkší ako jeho predošlé projekty. Napriek tomu tam stále nenájdeme song, ktorý by sa mohol hrať v rádiu, a to hlavne vďaka textom. V songu Nothing New opisuje situáciu v USA a môžeme tam počuť aj pár riadkov venovaných hlave štátu Donaldovi Trumpovi. Na tomto albume sa nenachádza ani jeden featuring, až na vokály v skladbe Whole Lot, o ktoré sa postaral Young Thug. Produkcie sú naopak pestré, pričom najväčšiu zásluhu mal na tom Metro Boomin, ktorý si zobral na starosť väčšinu trackov. Ďalej sa tu nachádza Zaytoven, Wheezy, Southside, DJ Mustard, Jake One, Pierre Bourne a aj samotný 21 Savage si odprodukoval zatiaľ najúspešnejší song z Issa Albumu „Bank Account“.

Koncom októbra 2017 vyšiel projekt Without Warning, ktorý spáchal spolu s Offsetom a Metro Boominom. Without Warning je výstižný názov, keďže projekt sa bez ohlásenia zrazu zobrazil na všetkých streamovacích službách. Okrem spoločných trackov, na projekte nájdeme aj sólo songy od obidvoch raperov. Na albume sa nachádzajú len dvaja hostia, a to menovite Quavo a Travis Scott

Uvidíme ako ďalej bude pokračovať jeho úspešne rozbehnutá kariéra, no momentálne koncertuje s novým albumom a povedal, že do konca roka by mal vyjsť Savage Mode 2 s Metro Boominom – tak sa na to veľmi tešíme. Sledovať ho môžete na jeho instagrame, kam pridáva mnoho informácií. Budem rád, ak sa na adresu 21 Savage vyjadríte v komentároch. 

Komentáre

Odporúčame