ČlánkyRozhovory

BEKIM: Veľa ľudí mudruje a pritom si žiadnou veľkou zmenou neprešli (ROZHOVOR)

BEKIM: Veľa ľudí mudruje a pritom si žiadnou veľkou zmenou neprešli (ROZHOVOR)Prečo Bekim dáva na stand-upoch tie isté vtipy?
Vždy máš jeden veľký stand-up v Bratislave, a potom ho rozprávaš po celom Slovenku, až kým nie je ďalší veľký. Rozprávam to, čo som zažil v poslednej dobe a keď to niekto videl v dvoch mestách po sebe tak áno, hovoril som niečo podobné, ale nikdy nie v jednom meste. 

Prejdime rovno k hudbe. Čo ťa k nej doviedlo?
Ja ani neviem. Prvé CD-čko som robil zo srandy. To bola úplná haluz. Ľudia začali hovoriť, že neviem rapovať, že čo to robím. Tak jasné, že som nevedel, začínal som. Toto druhé CD bude lepšie. Ale nebol tam žiadny zámer.

Čo v tvojom vnútri spôsobuje, že tvoríš hudbu?
Keď sledujem, čo sa robí…. Tam podľa mňa niekedy nejde o to, či človek vie alebo nie. Ale skôr o to, čo človek vypustí z úst. A keď sa pozriem okolo, tak dnešná mládež veľakrát počúva „opúšťačky“… Nie všetko, ale vieš, o čom hovorím. Je divná doba a keď budú náhodou počúvať môj album, tak tam nájdu veci zo života. Mám čo povedať, a tak som to dal do hudby. Nedá sa stále rozprávať len formou stand-upu.
BEKIM: Veľa ľudí mudruje a pritom si žiadnou veľkou zmenou neprešli (ROZHOVOR)
Chystáš teda album UVOĽNI SA. Má jednotnú myšlienku, odkaz, výpoveď, ktorú chceš aby za sebou zanechal? Chceš ľudí uvoľniť?
Nad týmto som nerozmýšľal. Podľa mňa tam mám zo všetkého niečo. Pri jeho tvorbe sme veľa skákali od témy k téme. Na tom sme s Essom smiali. Ale spätne keď to počúvam, tak má. Myslel som, že tam bude viac pri*ebaných tém, ale nie je. Mám tam aj témy, ktoré tu nie sú a nájsť také, je dnes už extrémne ťažké.

Ak by si mal ľuďom o albume povedať jednu najpodstatnejšiu vec, čo by to bolo?
Myšlienky, ktoré si ľudia vypočujú na albume UVOĽNI SA inde nenájdu. Všetci rapujú o tom, ako sa dostať hore a motivujú. Lenže veľa ľudí, ktorí toto hovoria si žiadnou veľkou zmenou v živote ani neprešli. Stretol som sa s veľa ľuďmi, ktorí majú ťažké osudy a nie, že nevedia aké tenisky si ráno obuť. Je mi z toho na grc. Ja sa nejdem s nikým porovnávať, ja iba robím to, čo má baví. Chcel som urobiť druhý album aby dom urobil pokrok a je mi jedno koľko sa toho predá. Chcel som sám sebe dokázať, že to bude lepšie. 

Ja osobne som najviac zvedavý na spoluprácu s Pokymanom, jeho hlas a prejav som si za posledné obdobie skutočne obľúbil. Je nejaká spolupráca, z ktorej sa ty tešíš úplne najviac najviac najviac?
Pre mňa je Pokyman najväčší týpek. Je úplné milý a pesničky s ním (7. Nehrám a 12. Snívam) majú obrovskú výpovednú hodnotu. Plexo je tiež úplný pán a má dobré názory. Pri skladbe Predsudky z roku 2015 som bol prekvapený, že do toho so mnou išiel. Bola to sranda, ale po hudobnej stránke to bol odo mňa hrozný výkon. Za každú jednu spoluprácu som vďačný, každá je jedinečná a má niečo do seba.
BEKIM: Veľa ľudí mudruje a pritom si žiadnou veľkou zmenou neprešli (ROZHOVOR)Registrujem, že niektoré tvoje skladby boli na Suleho kanály. Pravdepodobne sa môžeme tešiť aj na klipy k albumu, kedy a kde ich môžeme očakávať?
Ešte sme nenatočili ani jeden, ale ideme písať scenár k Penetrujem. Ten bude v novembri, a potom bude určite ešte ďalší. Pôjde to už na môj kanál. V minulosti boli cez Suleho, lebo som to mal úplne v p*či. Ale teraz sa ma všetci začali pýtať, že koľko mám subscriberov a podobne, tak som si založil kanál. Nejak to nehrotím. 

A už keď sme pri tom, kedy sa môžu ľudia dostať k tvojmu albumu, bude predpredaj atď.?
Presný dátum ešte nemám. Maťo Straka to mastruje a dúfam, že začiatkom decembra to bude vonku. V novembri možno predpredaj. 

Čo tvoje hudobné vplyvy? Aká hudba najviac ovplyvňuje tvoju tvorbu a vlastne všeobecne, čo najviac ovplyvňuje tvoju hudobnú tvorbu?
Vlastný život, to je asi jasné. Ale napríklad pri skladbe Penetrujem má najviac ovplyvnili Rusi, ani neviem aký je to štýl. Ďalšia téma vznikla tak, že kamarátka odišla do Česka a po troch mesiacoch hovorila po česky a aj statusy na Facebooku písala po česky. Kamoš zase odišiel do USA, po roku sa vrátil a nevedel si spomenúť, ako sa povie trávnik. Tak z tohto je skladba Za hranicami. Nechápem ako môže niekto zabudnúť svoj jazyk.
BEKIM: Veľa ľudí mudruje a pritom si žiadnou veľkou zmenou neprešli (ROZHOVOR)
Aktivít, ktoré robíš je mnoho. Tvoj predchádzajúci album vyšiel cca pre troma rokmi. Je hudba niečo, čomu sa venuješ pravidelne, trénuješ, hrotíš to, aby si bol lepší a lepší, alebo je to pre teba skôr forma zábavy?
Stále je to forma zábavy ale posledné 3-4 mesiace som trénoval. Veľa som bol v štúdiu, cvičil prejav, na 400-krát som prepisoval text a tak. Niekto možno dokáže takú skladbu spraviť s prstom v zadku ale pre mňa je to pokrok.

Čomu sa teda v živote venuješ primárne? Okrem teda rehabilitácie a snahy znova začať chodiť…
Stand-upy, tie už robím menej lebo nemám moc čas. Chodím po školách, kde vlastne deťom hovorím o sebe. Keďže otec je cudzinec, tak hovorím o tom, aby nerobili rozdiely medzi tým, že je niekto farebný alebo postihnutý. Napríklad Separove KPR je super, lebo tie decká to počúvajú. A to isté robím ja po školách. Zakončím to vtipom, a potom sa im to lepšie vryje do pamäti. Keď im to podáš zábavnou formou, je to lepšie. Keď ma oslovia školy, či môžem prísť a upozorňujú ma na to, aby som nenadával, tak sa pousmejem. To je jasné, je predsa rozdiel pre koho to robím, či zabávam deti alebo opitých dospelých. Tých zabávam na firemných akciách, ktorých mám teraz tiež veľa.

Ešte mi napadá, ako si sa vôbec dostal k stand-upu?
Ladižo mi napísal, že som vtipný, tak som to prišiel skúsiť a bolo to celkom v pohode. Stand-up je podľa mňa jedna z najťažších veci, ktoré môže človek na pódiu skúsiť. Ľudia si myslia, že si vtipný pred kamarátmi, tak budeš aj pred 500 ľuďmi, ale nie je to tak. Musíš mať aj niečo v sebe.
BEKIM: Veľa ľudí mudruje a pritom si žiadnou veľkou zmenou neprešli (ROZHOVOR)
Často sa v tomto štáte stretávam s nezmyselnými vecami, ktoré sú naozaj úplne z cesty nastavené, riešené a tak ďalej. Nedávno som čítal príspevok na tvojom Facebooku, kde hovoríš o tom, že preplácanie rehabilitácií je nastavené úplne zle. Je to niečo, s čím by si v budúcnosti chcel pohnúť a zmeniť k lepšiemu?

Nechcem ísť do politiky, ale dalo by sa tam veľa vecí urobiť. Vidím, že takéto príspevky majú význam lebo to zdieľalo 400 ľudí a sledujú ma aj ľudia z politiky. Ľudia napríklad nadávajú, že aj keď som v reklame, tak niektoré predajne Telekomu nie sú bezbariérové. Ale veď práve na tom pracujem, aby bezbariérové boli. Nie vždy je to ľahké. Potrebuješ na to povolenie, takže všetko sa rieši. Do spolupráce idem iba vtedy, ak sa s tým stotožňujem.

Debata s Bekimom pokračovala voľne, no a skončili sme pri „súčasnej dobe“ influencerov a internetových hejterov…
Myslím si, že doba influencerov skončí. Veď čo príspevok, to reklama. Najviac sa smejem na tom, že niečo som odmietol a iní to zobrali. Veľa ľudí s*rie to, že som na vozíku a zarábam viac ako oni. Z nenávistných komentárov si nerobím hlavu. Takýto ľudia majú problém sami so sebou. Konštruktívna kritika áno, ale toto čo sa píše, hlavne na internete, je mimo.

Komentáre

Odporúčame