Články

Pretrval CONSCIOUS HIP-HOP dodnes?

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Hip-hop ako celosvetovo najviac rozšírený novodobý hudobný žáner, či podľa mnohých i spôsob života, má za sebou dlhú históriu formovania sa a vytvárania rozličných subžánrov. Medzi ne rozhodne patrí i conscious hip-hop, forma prezentovania uvedomelého spôsobu myslenia, poukázanie na negatívne vplyvy spoločnosti, či snaha o šírenie pozitívnych myšlienok, ktoré neoslovujú masy, no každého z ľudí ako samostatného jednotlivca. My sa dnes pozrieme na dobu jeho vznikupôvodných zakladateľov a priblížime si ho prostredníctvom našich domácich interprétov, ktorí sa prezentujú ako zástancovia conscious hip-hopu na SK/CZ scéne.

V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa objavili prvé pokusy využiť rapovú muziku na vyzývanie ľudí k aktivite na riešenie sociálnych problémov, či boju voči nespravodlivosti. Conscious hip-hop vznikol ako reakcia na utláčanie afroameričanov a spolu s tým bol prezentovaný rozšírený pohľad na svetové problémy, ako napríklad na kriminalitu, náboženstvá, ekonómiu, či problémy obyčajných bežných ľudí. Pôvodnými zástancami uvedomelého hip-hopu boli Nas, Talib Kweli, či KRS-One, Run DMC a Public Enemy, ktorí však patrili i k vôbec prvým reprezentantom rapovej hudby ako takej.

 

KRS – ONE

Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone, legenda priamo z Bronxu. Ako 16-ročný mladý chalan, vlastným menom Lawrence Parker, odišiel z domu s cieľom stať sa MC. V južnom Bronxe istý čas spočiatku pôsobil ako grafitti writer a až v roku 1987 vydáva on a DJ Scott La Rock (Boogie down productions) ich debutový album CRIMINAL MINDED.

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Od začiatku svojej profesionálnej kariéry pôsobí nielen ako interprét, ale i ako speaker a okrem iného je taktiež zakladateľom ‚náboženstva‘ Temple of Hip-Hop, ktoré má za cieľ pozdvihnúť hip-hopovú kultúru a šíriť uvedomelé myšlienky žánru.

 

RUN – D.M.C. 

Pôvodom z NewYorského Queensu bola skupina Run-D.M.C., ktorá spolu s takými legendami ako BeastieBoys, či PublicEnemy, patrila začiatkom osemdesiatych rokov k vtedajšej ‚novej škole‘ rapu minulého storočia. Okrem množstva ocenení, ktoré si skupina za svoju kariéru pripísala na konto, bola taktiež vôbec prvou hip-hopovou skupinou v histórii, ktorej album bol ocenený zlatou platňou za čísla predajov.

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Odhliadnuc od celkového vplyvu skupiny na vývoj rapu, má skupina na svedomí niekoľko takzvaných „wake up“ trackov, z ktorých dokonalým príkladom je skladba s rovnakým názvom, Wake up.

 

2PAC

Čo už by to bol za článok o conscious hip-hope bez samotného Makaveliho? Tupac Shakur, najváženejší, hoci dávno zosnulý, rapper všetkých čias, častokrát vykresľoval vo svojich textoch myšlienky politickej organizácie Čierni panteri, ako napríklad vzdor voči rasizmu, či policajnej brutalite.

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Do roku 2006 vyšlo niekoľko albumov i po Pacovej smrti, no jeho album ALL EYEZ ON ME patrí medzi najpredávanejšie hip-hopové albumy všetkých čias a jeho odkaz žije v jeho fanúšikoch, vo fanúšikoch pravého hip-hopu dodnes.

 

TALIB KWELI

Rodák z Brooklynu, člen kapely BlackStar, rapper, sociálny aktivista… takto možno definovať Talib Kweliho, ktorý má za sebou spolupráce s takými menami ako Pharell Williams, či Kendrick Lamar. Najväčšie zásluhy v oblasti conscious hip-hopu má jeho projekt HIP-HOP FOR RESPECT (spolu s MosDeff-om), ktorý sa týkal hlavne prípadov policajnej brutality.

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Ako conscious interpréta Taliba najviac definoval jeho piaty sólový album PRISONER OF CONSCIOUS z roku 2013, so spoluprácami so zvučnými menami ako napríklad Ryan Leslie, Nelly, či Busta Rhymes.

 

KENDRICK LAMAR 

Zástupcom novej školy hip-hopu celkovo, nielen subžánru conscious, je celkom bez dohadov Kendrick Lamar, ktorého sledovanosť rastie poslednými rokmi skutočne ohromnou rýchlosťou. Jeho posledný album DAMN z prvej polovice tohoto roka, s najvýraznejším singlom Humble, je prezentovaný ako oldschoolový projekt s prvkami takzvaného ‚next level‘.

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Stačí sa pozrieť len na názvy trackov z tohoto úspešného Kendrickovho počinu a môže byť každému jasné, že jeho zaradenie do conscious hip-hopu je skutočne zaslúžené.

 

Conscious hip-hop sa v súčastnosti neteší popularite takých rozmerov, akých dosahujú mainstreamové skladby, no hoci tomu tak pravdepodobne bude i v budúcnosti, nesmieme zabúdať na to, že práve tento dnes už len subžáner bol prvotným základom rapovej muziky na jej úplných začiatkoch. Vtedy sa rapperi nedeli na tých čo robia trap.. boom bap.. gangsta rap.. g-funk.. mumble rap.. a nie preto, že mnoho z týchto členení vzniklo až rokmi neskôr. Vtedy to nebol conscious, neboli uvedomelí rapperi len čosi ako menšina.. conscious bola pravá podstata rapu.

Slovenská a Česká scéna má taktiež svojich zástupcov tohoto vznešeného subžánru, ktorí svoje uvedomelé myšlienky šíria medzi ľudí už celé roky a nezaostávajú za svojimi predchodcami z NewYorských štvrtí. Či už spomenieme najvýraznejších domácich interprétov, ako napríklad SuvehoMajka SpiritaVladisa alebo Revoltu od našich západných susedov, conscious hip-hop žije i v našich domácich končinách, hoci nie všetkých tak môžeme plnohodnotne chápať, keďže v súčastnosti sa tématika textov vykryštalizovala na našej scéne do takej podoby, že takmer u každého z interprétov sa nájde minimálne zopár trackov, ktorých výpovedná hodnota by sa pokojne dala zaradiť pod conscious hip-hop, no hoci majú takmer všetci vo svojom repertoári i skladby takéhoto typu, ich tvorba sa pod subžáner conscious nedá zaradiť ako jeden celok.

 

Separ – STUDENÝ SVET 

Pecka zo Separovho prvého sóla BULDOZÉR s produkciou od samotného Wicha sa celkom bez pochýb zaryla do mysle každého z fanúšikov tejto sféry jeho tvorby. Téma týkajúca sa upadajúcej spoločnosti v kombinácii s tvrdou lyrikou, má celkom naisto právo byť braná ako „uvedomelá“. Povedzte sami.

 

Peter Pann feat Majself, Strapo, Kali – DŽUNGLA

Prvý track z chystaného producentského albumu petržalského Gandalfa, skladba namierená proti slovenskej politickej korupcii, bola spolupráca silných mien SK scény. Svojimi slohami prispeli Strapo s Majselfom a na refréne sa predstavil Kali, ktorý s Petrom Pannom tvorí nerozlučné hudobné kombo už dlhé roky. 

 

 

Moja Reč feat Andreas – OFFLINE

Titulná skladba z „najnovšieho“ a zároveň i posledného spoločného albumu Mojej reči v zložení, akú sme ju vždy poznali, je track Offline, na ktorom chalani spolupracovali s Andreasom, a ktorého tématika je celkom jednoznačná. Lyriku chalani venovali stále narastajúcemu problému ľudí ‚zviazaných‘ internetom, či navodobými technológiami celkovo. Delik a Supa vo svojom poslednom spoločnom projekte zanechali skutočne veľký odkaz pre mladú generáciu.

 

El Nino feat Kali – NA HRANICI CHUDOBY

Sám Kali sa o tejto skladbe, kde hosťoval El Ninovi (album NIKDY SPĚŤ DOLU) zo susedného Česka, vyjadril, že týmto textom si vyčerpal svoju zásobu sociálnych tém na zvyšok kariéry. Lyrika namierená priamo naproti vládam a sociálnej situácii ľudí oboch krajín je práve faktor, ktorý definoval pôvodných zástancov conscious hip-hopu vo svete.

 

Dame – BEZ NICH

Prvý zverejnený track z Dameho prvého sólo albumu SELFMADE so skutočne podareným videoklipom sa niesol v ‚pochmúrnej‘ atmosfére. Singel Bez nich bol venovaný problematike peňazísúčastnej konzumnej doby a bol predzvesťou toho, že Dameho sólo bude, ako je už pri chalanoch z DMS známe, rôznorodé a okrem tradičných klubových bangrov sa dostane priestoru i pre skladby s vyšším zámerom.

 

Plexo feat Majself – D-GENERÁCIA

Táto spolupráca s Majselfom z najnovšieho Plexovho sóla NOČNÉ MORY je dokonalým príkladom pre ‚uvedomelý‘ track, ktorých zároveň má Peťo vo svojej tvorbe naozaj požehnane, až by sa pokojne mohol chápať ako conscious interprét. Možno nabudúce.

 

MAJK SPIRT

Už od svojej prvej skladby Byť či nebyť z roku 2002 je Speezyho tvorba definovaná ako tvorba conscious interpréta, vďaka svojich vždy hlbokým textom a lyrike, ktorá povznáša. Môžme sa pozrieť na jeho spoločné projekty s ‚legendárnou crew‘ alebo jeho sóla NOVÝ ČLOVEK a YPSILON BLACK&WHITE, všade nájdeme rôznorodosť tématiky.. uvedomelé skladby prestriedané s klubovými trackmi. 

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

V čase vydania NOVÉHO ČLOVEKA sa Majk ukázal i na niekoľkých prednáškach na rozličné otázky spoločnosti, či duchovna ako takého, keďže sa už od mladého veku venoval čítaniu ‚múdrych‘ knižiek.

 

SUVERENO

Laky si prešiel za svoju kariéru od roku 2001 ‚premenou‘, ktorá postupovala každým jeho sólovým počinom už od rozpadu jeho domovskej skupiny 2H+, ktorú kedysi tvoril s Vladisom a Deryckom.

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Či už spomenieme jeho trojdielny projekt TRILÓGIA, alebo posledné albumy JEDNODUCHO (2014) a HRA z konca minulého roku, celá jeho lyrika je postavená na uvedomelých myšlienkach a vnášaní svetla do stále začierňovaných problémov, či už slovenskej alebo celosvetovej spoločnosti.

 

MARCUS REVOLTA

Marcus sa už mnohé roky venuje osvete hudbou i osvete ako takej, o čom svedčí i jeho projekt SEBEREVOLTA, ktorý po celom Česku i Slovensku vystaval množstvá workoutových ihrísk a každoročne organizuje motivačný SeberevoltaKemp za účelom pomáhať mladým dostať sa k fyzickej aktivite. 

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Jeho hudobné projekty i  vydavateľstvo sa radí do conscious hip-hopu práve vďaka lyrike všetkých členov labelu i samotného Marcusa, ktorého tvorba je prevažne motivačná a rokmi si vytvoril akúsi komunitu, ktorá sa neustále rozrastá z roka na rok.

 

PRA3X

Práve uvedomelý, dospelý rap s feelingom je to, čím sa prezentuje dvojica Demo a Spartak z fiľakovskej skupiny Pra3x. Chalani sa neživia slávou ako väčšina, práve naopak, chodia pravidelne do práce na smeny a prežívajú možno rovnaké problémy, ktorými si môžeš prechádzať aj ty. Často smutné texty o vzťahoch a spoločenských problémoch s riadkami, ktoré veľakrát prinútia zamyslieť sa, zaradzujú Pra3x do conscious hip-hopu. 

Pretrval CONSCIOUS  HIP-HOP dodnes?

Darček, ktorý si skupina pripravila na Vianoce pred piatimi rokmi bol zároveň prvou skladbou z Demovho pripravovaného EP Maličkosť. „V obraze“ znie jasný odkaz, a to, že existujú omnoho väčšie problémy, ako vlastniť najlepšie autá, šperky,  kur*y a to, že  ľudské priority sú v dnešnej dobe naozaj zvláštne.

 

Do súčastnosti síce conscious hip-hop, ako najvznešenejší subžáner rappovej muziky, i naďalej pretrváva, no nie vždy sa teší pozornosti mainstreamu. V dobe stále rozšírenejšieho trapu sa však dokázal napriek všetkému udržať a my dúfame, že motivácia a uvedomelé myšlienky sa z hip-hopu nevytratia ani v budúcnosti!

 

Created by: Stano Fatul

Komentáre

Odporúčame