Články

Temná strana rapu #01

Temná strana rapu #01

Vo veľkej časti tvorby väčšiny rapperov sú zahrnuté ich osobné výpovede, pri ktorých sa často jednoducho vypíšu z depresie, či negatívnych pocitov. Vypľujú to zo seba von v podobe trackov, ktoré doľahnú k širokej verejnosti a ich skalní fans majú vtedy s nimi možnosť zdieľať zachytené emócie. Nie vždy ide o skladby, ktoré dostanú priestor na live vystúpeniach, keďže sa zvykne jednať často o naozaj temné záležitosti.

V tomto článku sa pozrieme presne na tú najtemnejšiu stranu tvorby našej scény, ktorá sa nie vždy dá priradiť k mainstreamu, no o to viac emócií v sebe nesie. Hoci po vypočutí vie zanechať zimomriavky, ktoré nezmiznú len tak. Pohodlne sa usaďte.. zhasnite všetky svetlá.. a nechajte sa pohltiť tmou.

Temná strana rapu #01

 

Pre istotu začneme jemne a postupne zvýšime úroveň temnej atmosféry, ktorá sa v dnešnom článku dá doslova krájať. Hoci jemne nie je ako jemne, keďže autorom prvého tracku je Momo, čo zrovna k opisu ‚jemného začiatku‘ nesedí. Avšak track z albumu RIVAL s názvom Bez múzy vie navodiť pocity, ktoré sa veľmi podobajú depresívnym, nie? Úderný beat z dielne petržalského G-Boda a Momova tvrdá a temná lyrika bez múzy s opisom letargických feelingovČo ti povim.

 

Chalanisko, ktorý má za sebou viaceré „deepshit“ tracky, projekt PODZEMGANG alebo spolupráce s Egom. Jofre, jeho pomalý temný flow, beat doplnený klavírom. Takýto je track Posledné slzy. Lyrika, z ktorej mrazí smerujúca k tajomnej osôbke nežného pohlavia a Jofreho hlas v spojení s dokonale temným inštrumentálom ti navodí atmosféru, aká sa ďalšími trackmi iba viac zosilní. Ostaň pri tom, zatiaľ čo posledný šluk a dym odchádza za ňou.

 

Pil Ciho tvorba je od ešte stále nie tak dávneho začiatku jeho raketovej kariéry popretkávaná množstvom emočných záležitostí, z ktorých sú často cítiť temné feelingy jeho pera. Dokonalým príkladom tejto sféry jeho vecí je skladba November, kde svojou slohou prispel Supa. Temný beat s krákajúcimi vranami v pozadí? Piatok večer zostávaš doma, kamoši išli do mesta a ty sedíš sám, bez všetkých. Nejedna téma zostala votkaná v tejto epickej spolupráci, taktiež aj lyrika z ktorej mrazí ako z novembrového počasiaVšetko je čierne a mesto je prázdne.

 

Noc nese tmu, nese tlmený hluk, týmito slovami sa začína track Slnko stoj od chalanov z DMS a ich posledného spoločného albumu MMXV. Tracklist je ako celok akýsi potemnelý v porovnaní s ich predošlým počinom ČO SA STALO, no Slnko stoj je čímsi iný. Prebdené noci, tiché nočné mesto bez ľudí. Len ty si hore a vzopieraš sa spánku.. a púšťaš si tento track. Instantná súhra pocitov a atmosféry. Zhasni, vráť mi noc a započúvaj sa do tejto temnej záležitosti, chápeš.

 

Smutné hrajú nám. Gitarový sound pripomínajúci staré westerny, na úvod príhovor ako výkrik do tmy, lyrika plná rýmov a atmosféry ako to dokážu len tí najlepší a medzi takých ľudí Ego bez dohadov patrí. Hoci už toľké roky scéna čaká na jeho sólo projekt, pravidelne nám prináša tracky, ktoré sú takmer vždy to najlepšie, čo naše končiny vedia ponúknuť skalným.

Track Skús ma chápať je výpoveď s veľkou hodnotou, výborným inštrumentálom a veľkým odkazom. A práve vďaka súhre odkazu, lyriky a beatu. No veď posúďte sami, lebo začnem tápať.

 

Plamene žiaria a roztápajú zrkadlo. Odjakživa patrí k najemotívnejším interprétom scény, na svojom konte má 8 albumov a jeho tvorba je už roky znamením kvality. Kaliho veci boli vždy písané od srdca a úprimne a inak tomu nebolo ani na albume KTO TO POVEDAL, odkiaľ pochádza práve track Stratený, ktorý si svojou smutnou až temnou atmosférou vyslúžil miesto v našom článku o temných veciach z tvorby našej domácej scény.

Depresívny text? Záleží na uhle pohľadu.. no zimomriavky máš zaručené, o tom niet pochýb. Zablúdil si po mesiacoch strávených v tme, našiel sa len pri zatmení, ale ochutnaj tento starší počin, ktorý napriek tomu, že nedostal oficiálny klipec si našiel svoj vizuál v podobe fan-made klipu. A skús nájsť naspať svoju stratenú cestu, OK?

 

Separov tretí štúdiový sólo album PANCIER rozsekal scénu na padrť. Svoje miesto na ňom si našiel i výborný, no temný a výpovedný track Reflektujem, venovaný viacerým problémov zo života Monsignora, choroba jeho mamy, choroba Tiny.. a tak sa vypísal do temnej skladby Reflektujem, ktorej názov je skutočne výstižný a Smartov beat mu dodal tú správnu atmosféru. V texte si svoje miesto našlo i zopár sociálnych tém.. no keď si ho pustíš osamote v aute či izbe, fu, cítiš to spolu s nami?

 

Vieš kto je z Petržalky? Tak potom ti určite názov skupiny Lúza neni moc cudzí. Ubehlo veľa rokov, pokým sa chalani vrátili z so štúdiovkou, ktorá dostala meno LEGENDA. Z tohto počinu prišlo niekoľko zaujímavých spoluprác, no okrem nich i skladba Nebo alebo peklo, ktorá už len svojím názvom naznačuje, že to nie je track na poobednajší chill. Skrýva v sebe nejeden hlboký význam a taktiež i nejednu úvahu o živote či smrtiTak ktorí pójdu do neba, a ktorí zhoria v pekle?

 

Možno sa ti zdá, že tej depky by ti už aj stačilo, no my tu pre teba máme ešte posledné dve depkárske parádičky a potom už naozaj stačí. Album RHB od legendárnej crew so sebou priniesol i kombo H16xMR, kde sa chalani sloha po slohe predstavili do smutného beatu od Grima. Názov Na dne symbolizuje, že nejde o nič veselé a je to naozaj pravda. Chalani hodili na papier temné a depkárske myšlienky, sám Speezy tomu dal parádny refrén.. niečo mi energiu kradne.

 

To najlepšie na koniec, čiPil Ciho sme už spomenuli vyššie, no z jeho tvorby vybrať len jednu temná vec, z ktorej behá po chrbte mráz asi možné ani nie je. Páve preto tú máme skladbu Dekadentný, kde si Luky pozval Delika a Supu a spoločne dali dokopy skutočne výborný a kvalitný track, ktorý ti tvoj osamelý večer dokonale zaklincuje. Dekadencia, úpadok,  padám do prázdna, steny sa tlačia na mňa, budím sa uprostred trosiek. Treba čosi dodať? Púštaj trečík a skús to prežiť bez psychickej ujmy alebo prinajmenšom bez sĺz v očiach. Tá skladba sa do nás zaryla jak nekonečno.

 

Už si môžeš zasvietiť.. ak ti tie svetlá ešte nesvietia. Toto boli tie najprepracovanejšie a najtemnejšie  záležitosti nahrané na našej scéne, dalo sa to prežiť? Emócie a atmosféra zo všetkých trackov by sa dala priam krájať, no je najlepší čas ukončiť tento zoznam predtým, než na vás sadne skutočná temná nálada, odporúčame pre zmenu vychillovať pri nejakých tých pozitívnych trečíkoch z dielne našich domácich interprétov, my sa k vám vrátime s ďalšími vecami už čoskoro, zostaňte ready, vidíme sa!

 

Created by: Stano Fatul

Komentáre

Odporúčame