News

Skupina Mirai je obvinená z plagiátorstva. Kde je naozaj pravda?

⇒ Hneď na začiatok by sme radi podotkli, že sa na celú vec pozeráme s nadhľadom a voči nikomu nechcem vznášať žiadne obvinenia. Tento článok slúži čisto na porovnanie a vytvorenie si obrazu pre ľudí, ktorí možno nevedia o situácii bližšie detaily.

Reč je o známej českej kapele Mirai, na ktorú sa v poslednej dobe zosypali haldy nenávisti. Ľudia ich totiž začali obviňovať z toho, že ich nedávny hit s názvom „Volám“ je s vykradnutou hudbou od svetoznámeho boybandu BTS. Svoje postrehy k dianiu poskytol skrz svoje IG stories aj slovenský producent Kingpin, ktorý sa problematike hudobného kopírovania venoval aj v minulosti.

Vyjadrenie skupiny Mirai sprevádzal aj IG príspevok, kde reagovali aj na vypnuté IG komentáre: „Vzhledem k tomu, že dostáváme tisíce zkopírovaných spamů a zpráv, rozhodli jsme se, že vypneme komentáře, ať je prostor se chvilku zamyslet a udělat si vlastní názor ❤️.“

Tak ako chalani spomínajú, stojí za zmienku aj vypočutie skladby „Sleepwalker“ od Logana Hendersona ešte z roku 2017.

Tu je vec od zmieňovaného boybandu BTS, ktorého fanbase sa začala pod videoklipom „Volám“ realizovať, čo dospelo až k veľkému nepomeru likes – dislikes.

Pokiaľ ste zachytili už podobne preberané témy v minulosti, je pomerne bežná súčasť hudobnej tvorby, že úplne rozdielni interpreti použijú hudbu, ktorá sa zdá byť na vlas rovnakou. V prípade tzv. sampleovania treba myslieť aj na to, že rovnaký sampel môže použiť niekoľko beatmakerov, čo vo výsledku môže viesť k podobnému hudobnému podkladu. Nevidíme síce do procesu vzniku hudby u Mirai či BTS, ale taktiež nie je vylúčené, že podobne znejúce melódie vytvoria dvaja hudobníci takmer totožne. Kapela Mirai sa za svoju tvorbu postavila s hrdosťou a s tým, že oni vytvorili svoju vec s tým najčistejším zámerom a bez akéhokoľvek vedomého kopírovania.

Nevieme povedať s určitosťou kde je pravda, ale treba taktiež podotknúť, že doslovné náhody sú v dnešnom svete prehltenom tou najrôznejšou muzikou stále častejšími. Netreba možno zbytočne rozdeľovať, ale stačí si užívať tvorbu tých interpetov, ktorí sú nám blízki. 

Komentáre

Odporúčame